Jak stosować olejowanie włosów? Naturalny sposób na gęste i zdrowe włosy!

Olejowanie włosów to naturalna metoda pielęgnacji, polecana w szczególności kobietom ze zniszczonymi, łamliwymi, rozdwojonymi i matowymi włosami. Zabieg ten znacząco wpływa na ich kondycję - nawilża, odżywia i regeneruje. Zobacz, jak go wykonywać!

Pielęgnacja włosów nie jest trudna i wydaje nam się, że wiele wiemy na jej temat. Nie zawsze jednak popularna odżywka do włosów o ekspresowym działaniu zapewni powrót do kondycji sprzed farbowania lub innych niszczących zabiegów. I właśnie tutaj z pomocą przychodzi olejowanie włosów!  

Olejowanie włosów

Czy warto olejować włosy? Oczywiście, że tak! Olejowanie to podstawa pielęgnacji i sposób na utrzymanie włosów w prawidłowym stanie, jeśli chodzi o poziom nawilżenia i strukturę. Uelastycznia włosy, pomaga im naturalnie się układać, podkreśla formę włosa.

UWAGA: Nie każda skóra głowy lubi olejowanie- jeśli włosy zaczynają nadmiernie wypadać, lepiej zrezygnować z tego zabiegu albo zmienić rodzaj używanego olejku. 

Dlaczego warto olejować włosy?

Włosy należy odpowiednio pielęgnować, aby utrzymać je w odpowiedniej kondycji. Olejowanie włosów to łagodniejsza, a mimo to równie skuteczna alternatywa dla odżywek i masek. Nakładając na włosy naturalne olejki, nie obciążasz pasm silikonami, konserwantami, zagęstnikami i barwnikami. Olejowanie to zabieg wymyślony po to, żeby zadbać o włosy bez zbędnego ryzyka i w zgodzie z naturą.

Jaki olej do włosów wybrać? Olej a porowatość włosów

Włosy dzielą się na niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Aby olej dobrze działał na włosach, powinien być dobrany do ich potrzeb i porowatości. Porowatość włosa można określić obserwacją oraz testami. Pamiętaj jednak, że testy z moczeniem włosa w szklance wody są niemiarodajne. Najbardziej precyzyjna okaże się wizyta u trychologa bądź badanie mikroskopijne w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Czym olejować włosy? 

 

Najbardziej znanymi olejami  do włosów są:

olej kokosowy - odżywia włosy i regeneruje zniszczone końcówki;

olej rycynowy - zapobiega wypadaniu włosów i rozdwajaniu końcówek;

olej ze słonych migdałów - idealny wybór dla matowych i przesuszonych włosów;

olej jojoba - nawilża włosy i działa kojąco na skórę głowy z łupieżem;

oliwa z oliwek - silnie nawilża;

oleje indyjskie - gotowe mieszanki olejów o orientalnym zapachu.

UWAGA: Dopasowanie oleju w ten sposób to wskazówka, nie absolutny wyznacznik. Jeżeli twoje włosy lubią olej, który teoretycznie “nie jest dla nich”, to dalej go używaj! 

Olejlowanie włosów - efekty

Olej ani nie nawilża, ani nie wysusza. W uproszczeniu, olej chroni włosy przed utratą wilgoci, a poprzez częściowe wnikanie w strukturę włosa, poprawia ją. Niedopasowany olej może jednak sprawić, że włosy będą szorstkie i nieprzyjemne w dotyku.

Olejowanie na sucho

Olejowanie na sucho polega na nałożeniu na włosy oleju, rozprowadzonego wcześniej na dłoniach. Ważne jest, żeby rozważnie gospodarować ilością nakładanego tłuszczu – przesada nie jest tutaj wskazana! Najlepiej nakładać go na małe partie włosów, najpierw rozcierając niewielką ilość na dłoniach tak, jakbyś chciała wetrzeć go jak krem do rąk.

  • Jest to najszybszy sposób aplikacji
  • Widać, gdzie olej został już nałożony
  • Włosy nie są mokre, więc nic z nich nie ścieka
  • Stosunkowo najtrudniej zmyć olej nałożony na sucho
  • Łatwo przesadzić z ilością oleju przy braku wprawy

Olejowanie włosów to świetna alternatywa dla tradycyjnych masekOlejowanie włosów to świetna alternatywa dla tradycyjnych masek https://unsplash.com

Olejowanie mgiełką

Przy olejowaniu mgiełką należy zmieszać olej (około 1 łyżki stołowej) z wodą albo hydrolatem. Do takiej mieszanki można dodać składniki dodatkowe: panthenol, glicerynę, aloes. Dlaczego taka metoda się sprawdza i jakie są minusy?

  • Ne przesadzisz z ilością oleju na włosach
  • Nałożenie mieszanki na  włosy może długo trwać 
  • Mieszanka jest mniej trwała niż czysty olej, dlatego lepiej przygotowywać ją na bieżąco 

Olejowanie w misce tzw. “rosół”

Olejowanie w misce polega na dodaniu oleju do miski z wodą, a następnie zanurzenia w niej włosów. Olej osiądzie w ten sposób na włosach. Dla kogo taka metoda będzie najlepsza, a przy jakich włosach może się nie sprawdzić?

  • Olej równomiernie pokrywa włosy
  • Nie polecane przy krótkich włosach

Olejowanie na podkład nawilżający

Olejowanie na podkład to idealny sposób na dostarczenie włosom humektantów (czyli substancji nawilżających i pozwalających na absorpcję wody) i emolientów (preparaty natłuszczające skórę) w jednym włosingu. Włosing to pielęgnacja skóry głowy, na którą składa się odpowiednie mycie włosów, olejowanie i ogólne dbanie o skórę głowy.

Produkty, które nadają się jako podkład nawilżający, to m.in woda różana, woda kewra, hydrolaty, wiele toników. Na podkład świetnie nada się także porcja żelu aloesowego. Jako podkład nie nadają się natomiast mgiełki z silikonami. Jak to działa?

  • Dostarczamy włosom nawilżenia, a następnie je “zamykamy” – niskie ryzyko ich usztywnienia 
  • Skraca czas olejowania
  • Potrzebny jest produkt nawilżający

Olejowanie na mokro

Metoda ta polega na nałożeniu oleju na mokre, umyte włosy, odsączone papierowymi ręcznikami. Włosy moczymy po to, żeby olej miał większe szanse wniknięcia do ich wnętrza. Stąd właśnie wynika lepsza skuteczność metody olejowania na mokro, którą poleca się szczególnie suchym, zniszczonym i wymagającym intensywnej pielęgnacji włosom.

Olejowanie dwuetapowe

Olejowanie dwuetapowe polega na naolejowaniu włosów na jeden z powyższych sposobów, a następnie zemulgowanie go i potrzymanie dodatkowych 15-20 minut po zemulgowaniu na włosach. Emulgowanie= umycie włosów odżywką , czyli doprowadzenie dwóch niemieszających się cieczy do stanu emulsji. Taka metoda maksymalizuje dobroczynne działanie oleju i jest intensywnie odżywczym włosingiem.

  1. Nałóż olej na włosy, suche lub uprzednio potraktowane podkładem/mgiełką nawilżającą.
  2. Potrzymaj 10-30 minut.
  3. Spłucz dokładnie ciepłą wodą.
  4. Zemulguj odżywką.
  5. Nie zmywaj odżywki, zawiń ją w czepek lub folię.
  6. Pozostaw na 5-20 minut.
  7. Zmyj wodą.
  8. Opcjonalnie umyj skórę u nasady delikatnym szamponem.

Olejowanie włosów na noc

Jeśli włosy są bardzo zniszczone, wybierz metodę olejowania włosów na noc. Nałóż olejek na suche pasma tak, aby go wchłonęły i nie były tłuste w dotyku. Idź spać, a podczas nocy olej dogłębnie zregeneruje twoje zniszczone kosmyki. Trzymanie go na włosach 7-8 godzin da najlepsze efekty. Oczywiście rano umyj głowę i nie zapomnij o odżywce!

 

Olejowanie włosów kręconych

Olejowanie włosów kręconych jest dla nich zbawienne i korzystnie wpływa nie tylko na wygląd loków, ale i ich kondycję. Oleje podkreślają skręt włosów, czyli wydobywają z kręconych włosów to, co w nich najpiękniejsze. Dbają też o to, żeby włosy były gładkie i lśniące, bardziej sprężyste i elastyczne. Oleje, które najlepiej sprawdzają się w ich pielęgnacji to oleje z grupy olejów wielonienasyconych, bogatych w kwasy Omega-6 i Omega-3 oraz oleje jednonienasycone, bogate w Omega-9.

Olejowanie włosów przetłuszczających się

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, to właśnie tłuszcze roślinne mogą pomóc ci w pozbyciu się problemu przetłuszczających się włosów! Odpowiednio dopasowane do potrzeb olejki ograniczają utratę wody, a więc niwelują problem przesuszonej skóry głowy. Mają także pozytywny wpływ na pracę gruczołów łojowych. W przypadku włosów przetłuszczających się to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż tradycyjna odżywka. Najlepsze olejki do włosów przetłuszczających się to m.in. olej łopianowy lub olej jojoba.

Jak często olejować włosy?

Nie ma narzuconej z góry częstotliwości olejowania włosów. Należy dobrać ją do potrzeb włosów, zasobów czasowych i częstotliwości mycia włosów. Przy codziennym myciu, olejowanie 1-2 razy w tygodniu będzie jak najbardziej wystarczające. Przy myciu co 2-3 dni podobnie. Przy myciu raz w tygodniu, dobrze jest olejować włosy w tym czasie. Podsumowując, dla zadowalających efektów minimum to raz w tygodniu, a maksimum to indywidualna preferencja.

Jak zmyć olej? Emulgowanie i łagodne szampony.

  1. Zmyj olej z włosów dużą ilością ciepłej wody.
  2. Nałóż na nie dużą porcję emolientowej odżywki bez silikonów i protein.
  3. “Umyj” nią włosy delikatnie, ale dokładnie.
  4. Pozostaw na włosach 2-5 minut.
  5. Zmyj wodą.
  6. Opcjonalnie umyj skórę u nasady delikatnym szamponem.

UWAGA: Każda odżywka zemulguje olej, ale silikony mogą to utrudnić. Jeżeli chodzi o proteiny i wartościowe substancje, to zadziałają mniej intensywnie i często po prostu szkoda zużywać je na emulgowanie. Jeżeli masz mniej wymagające włosy, do emulgowania możesz zużyć odżywki i maski, które nie sprawdziły się w “standardowym” zastosowaniu. Olej możesz też zmyć łagodnym szamponem.

Olejowanie włosów efekty

  • Olejowanie poprawia strukturę włosów. Poprzez wnikanie do wnętrza włosa. 
  • Olejowanie dwuetapowe na podkład nawilżający pomaga dostarczyć nawilżenia włosom.
  • Olejowanie może pomóc w pielęgnacji skóry głowy (szczególnie przy tendencjach do przesuszania.)
  • Olej świetnie nadaje się do masażu skóry głowy, który jest podstawową bronią w walce z wypadaniem włosów.
 
Więcej o:
Copyright © Agora SA