Pielęgnacja: olejowanie włosów, czyli sposób na piękne i lśniące pasma

Olejowanie włosów to coraz popularniejsza metoda pielęgnacji. Naturalne oleje mogą mieć zbawienny wpływ na nasze kosmyki, a cała kuracja kosztuje grosze! Zobacz, czym jest olejowanie i czy warto je zastosować!

Czym jest olejowanie włosów?

Olejowanie włosów to regularne wciera naturalnych olejów w pasma. Jeżeli widzisz, że twoje włosy są przesuszone, brakuje im blasku lub wypadają, powinnaś zdecydować się na włączenie olejowania w codzienną pielęgnację. Możesz też zabezpieczać nią końcówki włosów, które mają największą tendencje do rozdwajania i zniszczeń. Zabieg skutecznie regeneruje i możesz go wykonać sama w zaciszu domowym. Zobacz, jak go przeprowadzić, czego potrzebujesz i czy warto olejować włosy.

Czy warto olejować włosy?

Olejowanie włosów to zabieg z wykorzystaniem naturalnych składników, które jak dobrze wiemy, nasza skóra uwielbia. Warto, a wręcz powinno się używać ich w codziennej pielęgnacji! Dzięki nim, utrzymamy włosy zdrowe, silne i lśniące. Na efekty należy trochę poczekać, co jest normalne w stosowaniu pielęgnacji naturalnymi składnikami. Jednak efekt zaskoczy nie jedną z was!

Domowe sposoby na mocne włosyDomowe sposoby na mocne włosy fot. shutterstock


Olejowanie włosów na sucho

Olejowanie włosów możesz przeprowadzić za pomocą dwóch metod: na sucho i na mokro. Ta pierwsza polega na tym, że olejki nakładamy na suche i jeszcze nie umyte włosy (2-3 łyżki stołowe). Jednak powinny być one czyste i nie posiadać resztek innych produktów kosmetycznych np. lakieru czy pianki do włosów. Po nałożeniu olejków czekamy około 2 godziny.  Włosy możemy związać lub trzymać w ręczniku. Plusem tej metody jest szybki proces, jednak czasochłonne może być samo pozbycie się olejków z włosa podczas kąpieli. Efekty jakich możesz się spodziewać to zdrowe, piękne i zadbane włosy!

Olejowanie włosów na mokro

Ta metoda jest bardziej czasochłonna, jednak możesz potraktować ją jako chwilę relaksu dla siebie czy rodzaj domowego spa. Olejowanie włosów na mokro zaczynamy od umycia włosów. Po delikatnym osuszeniu ręcznikiem nakładamy olej. Trzymamy pod okryciem (czepek, folia, ręcznik) i czekamy około 1 godzinę. Po zabiegu znów myjemy włosy szamponem i odżywką. Dzięki użyciu wody, olej ma większe szanse na wniknięcie do wnętrza włosów. Uważa się, że jet to skuteczniejsza metoda tego zabiegu niż wersja olejowania na sucho.

olejowanieolejowanie shutterstock

Jak dobrać odpowiedni olejek dla siebie?

Na rynku dostępnych jest wiele olejów, które świetnie sprawdzą się podczas zabiegu olejowania włosów. Jest to najważniejsza decyzja, która będzie miała wpływ na efekt. To co ważne bez względu na wybór olejków to fakt, że do tego typu zabiegów powinnaś wybrać olejek nierafinowany i tłoczony na zimno. Te, które poddane zostały procesowi rafinacji utraciły wiele dobroczynnych właściwości, które w zabiegu olejowania są bardzo istotne! Wstępnie warto zdiagnozować włosy pod kątem ich porowatości. Mogą być one wysokoporowate, średnioporowate lub niskoporowate:

  • Wysokoporowate- suche, zniszczone, puszące i nie lubiące stylizacji.
  • Niskoporowate- włosy zdrowe, odporne na stylizacje i nie puszące się. Ich cechą charakterystyczną jest też fakt, że bardzo długo schną.
  • Średnioporowate- połączenie wysoko z niskoporowatymi. Często są to zdrowe włosy, jednak zniszczone np. prostownicą, lokówką itp.

olejowanie włosówolejowanie włosów shutterstock

Jaki olej sprawdzi się do tych rodzajów?

  • niskoporowate- olejek kokosowy, rycynowy, słonecznikowy czy masło kakaowe
  • wysokoporowate- olejek z wiesiołka, pestek winogron, konopny, słonecznikowy
  • średnioporowate- arganowy, z pestek śliwki, oliwa z oliwek i awokado

Jak często olejować włosy?

Nie ma jasno powiedziane, jak często możesz olejować włosy. Myjesz włosy codziennie? Wystarczy, że będziesz olejować je 2 razy w tygodniu. Tak czy inaczej, raz w tygodniu to minimum by można było uznać je za regularną pielęgnację włosów.

olejowanieolejowanie shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.