Frida Kahlo - co meksykańska malarka wzniosła do świata mody?

Porzuciła szkołę medyczną i zajęła się malarstwem. Wszystko za sprawą wypadku i przymusowego unieruchomienia - w tym czasie zaczęła tworzyć pierwsze autoportrety. Współcześnie to jedna z tych malarek, której dziełami zachwyca się cały świat. Co Frida Kahlo ma wspólnego z modą? Jak fascynacja kulturą prekolumbijską wpłynęła na jej sposób ubierania się? W 66. rocznicę śmierci artystki przypominamy, jak wyglądał jej styl.

Frida Kahlo

Urodziła się w niewielkim miasteczku na przedmieściach Meksyku. Jej ojciec pochodził z Niemiec z protestanckiej rodziny, matka natomiast była gorliwą katoliczką z korzeniami indiańskimi i hiszpańskimi. Frida od najmłodszych lat otaczała się sztuką - jej ojciec zajmował się malarstwem i fotografią. Wychowała się w wielokulturowej rodzinie, gdzie przeplatały się różne tradycje i obyczaje. Miało to wpływ nie tylko na jej twórczość, ale także na osobowość, poglądy i styl życia. 

Frida Kahlo obrazy

Duży, a zarazem pozytywny wpływ na twórczość Kahlo miał jej mąż - Diego Rivera. Poznała go w Ministerstwie Sztuki, gdzie mężczyzna pracował nad muralem. W malarstwie Kahlo gołym okiem widoczne są wpływy kultury meksykańskiej - widać to w dramatycznej symbolice i elementach inspirowanych sztuką ludową. Frida Kahlo tworzyła obrazy wyjątkowe, nietypowe, wyróżniające się na tle innych. Artystka łączyła elementy ze swojej kultury i religii - w wielu jej pracach pojawia się motyw małpy, która utożsamia żądzę i pragnienie. Jej dzeła zaliczane są do surrealizmu. Artystka w swoich pracach wielokrotnie poruszała tematykę śmierci, samotności, poronień, przemocy, zdrady czy niedoskonałości ludzkiego ciała. Jej zainteresowanie tematyką kobiecą zostało dostrzeżone przez ruch feministyczny, a ona sama stała się jego symbolem w ostatnich latach XX wieku.

Poniżej jeden z najbardziej znanych autoportretów Fridy Kahlo "Autoportret z cierniowym naszyjnikiem i kolibrem". Kahlo namalowała go w 1940 r. Widoczny na obrazie koliber odczytywany jest przez znawców twórczości malarki jako symbol azteckiego boga wojny. Według meksykańskich wierzeń ludowych martwy koliber mógł spełniać rolę amuletu przywracającego utraconą miłość. 

 

Frida Kahlo i jej związek z modą 

W kwestii mody została wierna kulturze regionu, z którego pochodziła - czerpała inspiracje z ubioru meksykańskiego. Stroje były dla Fridy sposobem wyrażania siebie i kształtowania swojego stylu. W jej stylizacjach dominowały żywe kolory i wyraziste wzory, uwielbiała biżuterię, zwłaszcza aztecką. Nosiła masę pierścionków, kolczyki i masywne naszyjniki. Frida chcąc podkreślić swoją tożsamość etniczną, chętnie portretowała się w stroju Tehuana składającego się z długiej, szerokiej spódnicy, często kwiecistej z elementami haftu i bluzki o kwadratowym kroju, bez rękawów. Artystka łączyła tradycję z nowoczesnością i bardzo dobrze jej to wychodziło! 

 

Uwielbiała także obszerne chusty i turbany, które zarzucała na ramiona lub wiązała na głowie. We włosy wplatała wstążki lub żywe kwiaty. Stawiała na szerokie sukienki i rozkloszowane spódnice z wzorzystych materiałów, haftów czy koronek. Jej styl był barwny i unikalny. Uwagę zwracała także jej uroda. Mocno zaznaczone czerwoną pomadką usta i wyraziste brwi przykuwały spojrzenia, zwłaszcza, że tak bardzo odbiegały od ówczesnych kanonów piękna. 

 
 
 

Frida Kahlo muzeum

Muzeum Fridy Kahlo, zwane też Błękitnym Domem, znajduje się w dzielnicy Colonia del Carmen w Coyoacán w Meksyku. Mieści się ono w domu, gdzie artystka dorastała, przez lata mieszkała z mężem, tam również zmarła. Wybierając się do tego miejsca, zobaczysz kolekcję dzieł Fridy, Diego Rivery i innych artystów, a także meksykańską sztukę ludową, prehistoryczne artefakty, fotografie, pamiątki i przedmioty osobiste.

W marcu tego roku platforma Google Arts & Culture udostępniła wielką kolekcję obrazów i zdjęć związanych z artystką. Można je bezpłatnie obejrzeć na ekranie laptopa czy telefonu bez wychodzenia z domu. Dostępne są także archiwalne fotografie, na których widoczny jest styl Fridy i sposób jej ubierania się. 

Malarka wniosła wiele do świata sztuki i kultury, zmieniła sposób patrzenia na tematy ciężkie i niewygodne. Po dziś dzień inspiruje nas także jej styl. Była jak kolorowy ptak, czerpała z ludowości, meksykańskiego folkloru i natury. Myślę, że współcześnie wiele kobiet może się od niej uczyć tego, jak mieszać wzory i bawić się modą, pozostając przy tym wiernym swojemu stylowi. 

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.