Jak dbać o skórę atopową? Poznaj rady dotyczące jej pielęgnacji

Skóra atopowa jest niezwykle wrażliwa i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak dbać o skórę atopową? Jest kilka zasad, których powinnaś się trzymać. Ważne jest też używanie odpowiednich kosmetyków.

Co to jest skóra atopowa

Osoby ze skórą atopową, a więc cierpiące na atopowe zapalenie skóry, często nie mają łatwego życia. Ta dolegliwość, w skrócie określana jako AZS, to problem coraz większej liczby osób. Najczęściej zaczyna się już w okresie niemowlęcym, ale pierwsze objawy czasem obserwują także osoby dorosłe. Ma podłoże genetyczne. Charakterystyczne dla niej ciągłe swędzenie i zaczerwienienie mogą być męczące i utrudniają funkcjonowanie. W dodatku skóra atopowa jest często bardzo sucha, a więc wrażliwa na wszelkie czynniki zewnętrzne z którymi się styka. Wynika to z tego, że ma bardzo ubogą warstwę lipidowa, a to właśnie lipidy odpowiadają za nawilżenie. W przypadku atopii, na porządku dziennym są również reakcje alergiczne. Dotyczy to zarówno alergenów z powietrza, a także tych pokarmowych. Nie wiele potrzeba, aby na skórze pojawiły się krostki i zaczerwienienie. Te zmiany powodują swędzenie i chęć drapania, co nigdy nie wpływa korzystnie na skórę, a szczególnie na aż tak wrażliwą.

jak dbać o skórę atopowąjak dbać o skórę atopową fot. shutterstock

Jak dbać o skórę atopową? Nawilżanie i kąpiele

Na szczęście właściwa pielęgnacja może złagodzić te objawy atopii skóry i ułatwić codzienność. To co jest tu niezwykle istotne to odpowiednie nawilżenie, ale również natłuszczenie. Chodzi tutaj o to, aby nadrobić braki w warstwie lipidowej i sprawić, aby w skórze była odpowiednia ilość wody. W ten sposób naskórek będzie dużo mniej wrażliwy na czynniki zewnętrzne, bez zaczerwienienia, a także bez takiej tendencji do swędzenia oraz łuszczenia się. W celu zapewnienia odpowiedniego nawilżenia, skóra atopowa powinna być natłuszczana dwa razy dziennie. Ważne są również kąpiele, które dobrze oczyszczają naskórek i przygotowują go na przyjęcie specjalnych kosmetyków. Istotna jest tutaj niezbyt wysoka temperatura wody, a także długość trwania kąpieli - nie dłużej niż 10, a nawet 5 minut. Do kąpieli trzeba dobrać odpowiednie, delikatne kosmetyki. Po wyjściu z wody Twoja skóra wymaga delikatnego osuszenia. Najlepiej zrobić to za pomocą miękkiego ręcznika, ale bez pocierania.

skóra atopowaskóra atopowa fot. shutterstock

Jakie kosmetyki na atopowe zapalenie skóry

Wybór odpowiednich kosmetyków jest niezwykle ważny w pielęgnacji wrażliwej skóry atopowej. Osoby borykające się z tą dolegliwością powinny zwracać uwagę na skład preparatów, a najlepiej zaopatrywać się w nie w specjalnych drogeriach ekologicznych. W ten sposób unikniesz kosmetyków z chemicznymi składami, mocnymi detergentami i składnikami, które wysuszają, na co skóra atopowa jeszcze szczególnie narażona. W dodatku w sklepach internetowych często można wyszukiwać kosmetyki za pomocą filtra dotyczącego typu skóry, co zdecydowanie ułatwia wybór. Kosmetyki, które tam znajdziesz na pewno będą łagodne i nie będą wywoływać podrażnień.

Co na atopowe zapalenie skóryCo na atopowe zapalenie skóry fot. shutterstock; ekopolka.pl

W pielęgnacji atopii mogą znaleźć się m.in. kremy mocno nawilżające, balsamy i masła do ciała, maści, oleje roślinne, a także mydła naturalne. Takie kosmetyki do skóry atopowej często mają w składzie mocznik, pantenol lub alantoinę, które leczą podrażnienia i zapobiegają nim. Za nawilżenie i natłuszczenie odpowiadają szczególnie: aloes, masło shea oraz kakaowe, naturalne oleje takie jak: jojoba, ze słodkich migdałów, z pestek śliwek itp. Dobre kosmetyki bogate w te substancje nawilżające znajdziesz w ofercie marek takich jak: Polny Warkocz, Si Si Bee, Ajeden, Mydłostacja, Cashee. Dobrym pomysłem może być też sięgnięcie po kosmetyki dla dzieci. 

Wyspecjalizowane kosmetyki dla ukojenia skóry atopowej

Na rynku są również dostępne specjalne kosmetyki dla osób z atopowym zapaleniem skóry. Dobrym przykładem jest tutaj marka Eau Thermale Avène. W ich linii kosmetyków XeraCalm znajdziesz m.in. balsam uzupełniający lipidy, który jest idealny zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Ten francuski brand corocznie organizuje również kampanię Atopowe SOS, z którą związany jest konkurs dla rodziców dzieci z AZS. Tegoroczne zasady poznasz na stronie internetowej marki Avene. Konkurs trwa do 30 czerwca 2020 roku, a 5 zwycięzców wygra kosmetyki z linii XeraCalm, które starczą na cały rok. 

 

Jak dbać o skórę atopową? -  kilka dodatkowych zasad

Skóra atopowa to jednak nie tylko pielęgnacja kosmetykami, ale także kilka innych, codziennych kwestii. Bardzo istotne jest tutaj m.in. wybieranie ubrań i pościeli tylko z przyjaznych dla skóry materiałów. Chodzi tutaj o naturalne, delikatne oraz oddychające tkaniny. Najlepiej sprawdzą się tutaj bawełna (szczególnie organiczna), a także len. Najlepiej zrezygnować z materiałów sztucznych oraz tych, które gryzą np. prawdziwa wełna. Zwracaj uwagę również na to w czym pierzesz swoje ubrania - wybieraj hipoalergiczne płyny zamiast mocnych proszków. Ponadto postaraj się o dobre warunki w mieszkaniu - nawilżaj pokoje za pomocą nawilżaczy powietrza i unikaj gromadzenia się kurzu, który mógłby również wywołać reakcje alergiczne w przypadku atopowej skóry. Ważna jest też odpowiednia dieta.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.