Olej makadamia i jego 4 urodowe zastosowania. Cenne źródło piękna, które warto mieć!

Od dawna wiemy, że olejki są doskonałym sposobem pielęgnacji urody. Olej makadamia ma wiele zastosowań, które warto znać. Zobacz, do czego może ci się przydać!

Olej makadamia to, oprócz olejku arganowego, jeden z najpopularniejszych naturalnych kosmetyków, które wspomagają pielęgnację urody. Olejki pojawiły się w kosmetyczkach Polek już jakiś czas temu, ale ich cenne właściwości znane są już od tysięcy lat. Już nawet starożytne cywilizacje wykorzystywały je do przeróżnego rodzaju pielęgnacji. Nic więc dziwnego, że przykładowo kobiety z egzotycznych krajów jak Indie czy Maroko są posiadaczkami mocnych włosów oraz gładkiej skóry. Olej z makadamii jest jednak sekretem należącym do kobiet z Brazylii. To dzięki niemu ich włosy tak lśnią! 

Olej makadamia - co to? 

Jest to olej z orzechów makadamia. Orzechy te rosną na terenie Australii, Afryki, Brazylii i na Hawajach. Charakteryzują się największą zawartością cennych, nasyconych tłuszczy w porównaniu do innego rodzaju orzechów. Oprócz tego są także źródłem witamin jak E, A i B oraz minerałów typu fosfor, wapń, potas i cynk. 

Orzechy makadamii można przerobić na naturalny olejek, mogą stać się też składnikiem kosmetyków albo składnikiem potraw. Mają słodkawy, kremowy smak i często bywają dodatkiem do wielu deserów i wypieków. Ich jedzenie pomaga w walce z cholesterolem, ogranicza wytwarzanie wolnych rodników i zapobiega anemii. 

Olej makadamia - właściwości pielęgnacyjne 

Oczywiście olej z makadamii ma również szerokie zastosowanie w kosmetologii i pielęgnacji urody. Można go stosować jako samodzielny, naturalny kosmetyk albo zdecydować się na kosmetyki, które go zawierają. Jednak, aby uzyskać najlepsze efekty, najlepiej sięgać po czysty, naturalny olej. Jakie ma właściwości? Wiele, ale wybrałyśmy dla was cztery najważniejsze, o których naprawdę warto wiedzieć! 

Olej makadamia na twarz i ciałoOlej makadamia na twarz i ciało / shutterstock

Olej makadamia na twarz 

Jednym z najpopularniejszych zastosowań olejku z makadamii jest pielęgnacja twarzy. Przede wszystkim wykazuje on właściwości spowalniające starzenie się skóry. W tym przypadku orzechy z makadamii możesz stosować na dwa sposoby - w formie olejku na twarz/ciało albo jako dodatek do posiłku. W ten sposób podwoisz moc makadamii. Spożywanie olejku z makadamii uzupełni najważniejsze kwasy tłuszczowe, które doskonale wpływają na wygląd skóry całego ciała. Jeśli chodzi o twarz, olejek należy wklepywać systematycznie w skórę. Nie zapycha on porów, więc jest bezpieczny dla każdego typu cery. Zanim się wchłonie, chroni przed działaniem promieni UV. Po wchłonięciu nie zostawia na skórze tłustych śladów. Przy systematycznym stosowaniu sprawi, że skóra będzie świetnie nawilżona, zregenerowana i miękka. Olejek zapobiega również utracie wody i odbudowuje włókna, co spowalnia starzenie się i pojawianie się zmarszczek. Olej makadamia powinien się znaleźć w kosmetyczce kobiet pod 30. roku życia. Z powodzeniem zastąpi też krem pod makijaż. 

Olej z makadami na cellulitem i rozstępami

Innym ciekawym zastosowaniem olejku z makadamii, o którym mało się mówi, jest walka z cellulitem i rozstępami. Stosowany na ciało sprawia, że skóra staje się bardziej jędrna. Pobudza on także krążenie krwi, co w rezultacie zmniejsza widoczność wszelkich niedoskonałości. Jest w stanie napiąć nawet najbardziej zwiotczałą skórę. Tutaj również możesz go stosować zewnętrzne i wewnętrznie. Wmasowuj olejek w ciało kilka razy w tygodniu. W walce z cellulitem z pewnością pomoże dodatkowy masaż partii ciała, które są nim dotknięte. Używaj do niego olejku z makadamii. Oprócz tego olejek sprawi, że skóra będzie miękka i pozbędziesz się zrogowaciałego naskórka. Obecność nasyconych kwasów sprawi także, że wszelkie blizny oraz rozstępy staną się mniej widoczne. 

Olejek z makadamii do włosów 

Olej z makadamii na włosyOlej z makadamii na włosy / shutterstock

Marzysz o mocnych, lśniących i nawilżonych włosach? Jeśli tak, to koniecznie włącz olejek z makadamii do swojej pielęgnacji. Z racji bardzo silnych nawilżających właściwości i dużego stężenia tłuszczów, polecany jest on przede wszystkim dla osób, które narzekają na przesuszone i zniszczone włosy. Plusem tego olejku jest to, że nie gromadzi się na skórze głowy. Możesz go bez problemu stosować więc na skalp, aby nawilżyć skórę i ją odżywić. Olejowanie nim włosów sprawi, że będą błyszczące na bardzo długo, miękkie i gładkie niczym jedwab. Dodatkowo olej makadamia zawiera przeciwutleniacze, które chronią włosy przez zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu. Olejek ten doskonale podkreśla również skręt loków i zapobiega puszeniu się włosów. Olejowanie najlepiej wykonywać w formie maski na włosy pod czepkiem lub ręcznikiem, aby zachować ciepło. Możesz go również wcierać w same końcówki włosów. 

Olejek makadamia na odchudzanie 

Olej makadamia wykazuje jeszcze jedną właściwość, o której warto pamiętać. Pomaga w odchudzaniu! Jak się dzieje? Jak już wspomniałyśmy, orzechy makadamii zawierają nasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają zrzucić zbędne kilogramy i redukują zły tłuszcz w organizmie. Zmniejsza również poziom cholesterolu i przyspiesza metabolizm. Aby osiągnąć oczekiwane efekty, należy spożywać jedną łyżeczkę czystego oleju z makadamii dziennie. Nie jest on przyjemny w smaku, wiec możesz go dodać do owsianki lub napoju. Olejek do spożywania powinien być tłoczony na zimno. Tylko wtedy zagwarantuje odpowiednie rezultaty stosowania. 

Jak widzisz olej makadamia to niezwykle wartościowy olejek, który warto mieć nie tylko w kosmetyczce, ale i w kuchni! Wypróbuj go! 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.