Bieganie zimą - w co się ubrać i o czym pamiętać?

Zima to nie powód, by rezygnować z biegania. Jednak należy pamiętać o kilku kwestiach np. o odpowiednim ubiorze, aby nie nabawić się choroby.

Wiele osób, zwłaszcza tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem , wychodzi z założenia, że śnieg i mróz uniemożliwiają bieganie na świeżym powietrzu. Nic bardziej mylnego! Biegać, podobnie jak jeździć na rowerze, można przez cały rok. Oczywiście pod warunkiem, że się do tego dobrze przygotujemy. Podstawą zdrowego biegania zimą jest odpowiedni wybór odzieży oraz obuwia . Podpowiadamy, na co warto zwracać uwagę.

Odpowiednie obuwie do biegania zimą

Najlepiej byłoby mieć kilka par butów, które sprawdzą się w różnych warunkach. Jednak wielu z nas nie stać na to, by kupić 4-5 par butów, które będziemy zmieniać w zależności od tego gdzie i kiedy biegamy. Jeżeli więc macie zakupione buty treningowe , które nie są zbyt przewiewne, to możecie biegać w nich także przy niższych temperaturach. Niestety takie buty mogą nie sprawdzić się podczas odwilży. Jeśli planujemy zimą biegać w terenie lub po dużym śniegu, warto zaopatrzyć się w buty z kolcami , dzięki czemu bieganie będzie bezpieczniejsze. Jeżeli nie chcesz kupować takich butów - kolce można zamontować samodzielnie. Można kupić specjalna nakładkę na podeszwę lub zrobić ją samemu, wkręcając odpowiednie wkręty. Zimą warto pamiętać też o dobrej skarpecie , która będzie nie tylko ciepła, ale też i odpowiednio dłuższa.

Pozostała odzież do biegania zimą

W przypadku ubrania do biegania jesienią i zimą należy pamiętać o złotym środku: ubrać się tak, by nie zmarznąć, ale jednocześnie się nie przegrzać. Warto kupić uniwersalną kurtkę , która sprawdzi się jesienią i wiosną. Na zimę ubierzemy się pod nią "na cebulkę" i taka kurtka sprawdzi się równie dobrze. Dobrze mieć pod spodem bieliznę termoaktywną , która dopasuje się do pogody. Ważne jest, aby ubranie odprowadzało odpowiednio wilgoć, ponieważ mokre plecy zwłaszcza zimą są szybką drogą do zapalenia oskrzeli czy przeziębienia. Warto zakupić ocieplane legginsy do biegania oraz obowiązkowo czapkę i rękawiczki . Czapka powinna chronić uszy i być z lekkiego materiału, ale nie musi to być produkt ze sklepu dla biegaczy.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanką i kliknij TUTAJ

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.