Virgil Abloh nie żyje. 41-letni projektant przegrał walkę z rakiem. Jego kariera to przykład, że chcieć to móc

Virgil Abloh zmarł w niedzielę po ponad dwuletniej walce z rakiem. Informację opublikowano na oficjalnym profilu na Instagramie 41-letniego projektanta. Przypominamy jego drogę na szczyt.

Virgil Abloh przegrał walkę z rakiem

Świat mody pogrążył się w żałobie. 41-letni założyciel marki Off-White i dyrektor kreatywny męskiej linii Louis Vuitton zmarł po ponad dwuletniej walce z rzadkim i agresywnym rakiem naczyniakomięsakiem serca. Projektant nie dzielił się z mediami swoją chorobą, postanawiając walczyć z nią prywatnie. Virgil Abloh podczas leczenia nie tylko poddawał się wymagającym kuracjom, ale też pozostawał aktywny zawodowo, kierując wszystkimi swoimi projektami. Designer zrewolucjonizował świat mody streetwearowej.

Wszystko, co robię, jest dla 17-letniej wersji siebie", głęboko wierząc, że sztuka może inspirować przyszłe pokolenia.

- miał zwyczaj mówić Virgil Abloh. Projektant był nie tylko jednym z najzdolniejszych projektantów XXI wieku, ale też oddanym mężem i ojcem dwójki dzieci. Pochodzącego z Chicago artystę pożegnały w mediach społecznościowych największe osobistości ze świata mody, m.in. Hailey Bieber, której Abloh zaprojektował suknię ślubną.

Wszyscy jesteśmy zszokowani tą straszną wiadomością. Virgil był nie tylko genialnym projektantem, wizjonerem, ale także człowiekiem o pięknej duszy i wielkiej mądrości.

- w oficjalnym komunikacie prasowym powiedział Bernard Arnault, prezes LVMH.

Projektant, który odmienił spojrzenie świata na modę uliczną

Virgil Abloh to jeden z największych wizjonerów XXI wieku. A wszystko zaczęło się od słynnego zdjęcia z 2009 roku wykonanego przez Tommy'ego Tona na Paris Fashion Weeku przed pokazem Comme des Garçons. Na fotografii można zobaczyć nie tylko założyciela Off-White, ale też m.in. Kanye Westa i Fonzwortha Bentley’a. To właśnie w tym momencie mąż Kim Kardashian zaczął na poważnie zajmować się modą.

Od tego czasu West i Abloh często współpracowali. Założyciel Off-White w 2010 roku został dyrektorem agencji kreatywnej Donda należącej do rapera. To właśnie Virgil Abloh zaprojektował okładkę albumu artysty "Watch The Throne"  nagranego wspólnie z Jay-Z. Właśnie za nią został nominowany później do nagrody Grammy. Wyróżnienie stało się motorem napędowym kariery projektanta. W 2012 roku Virgil Abloh założył swoją pierwszą markę odzieżową Pyrex Vision. Projektant kupił flanelowe koszule od Ralpha Laurena za 40 dolarów, które później przerobił i sprzedał za 550 dolarów. Designer postanowił stworzyć modele z nazwą marki i liczbą 23, która symbolizowała ulubionego koszykarza artysty, Michaela Jordana.

Rok później Virgil Abloh założył swoją kultową markę Off-White, której siedziba znajduje się w Mediolanie. Designer postanowił skupić się na modzie streetwearowej, która do tej pory nie była doceniona w świecie mody. Abloh postanowił połączyć uliczny styl z luksusem, sztuką, muzyką, a nawet podróżami. Bardzo szybko jego autorska marka osiągnęła sukces, pojawiając się na tygodniu mody w Paryżu.

W 2015 roku w bluzie z kolekcji Off-White w teledysku do piosenki "Feelin myself" pojawiła się Beyonce. Nicki Minaj, która również wystąpiła w nagraniu, także miała na sobie ubrania z linii "Nebraska" stworzone przez Abloha.

Projektant w tym samym roku wziął udział w konkursie organizowanym przez koncern LVMH, gdzie dotarł do samego finału. Mimo że artysta nie wygrał, został dostrzeżony. Przedstawiciele firmy w 2018 roku zaproponowali mu objęcie stanowiska dyrektora kreatywnego męskiej linii marki Louis Vuitton, który jednocześnie stał się pierwszym czarnoskórym projektantem pełniącym tę funkcję.

W 2017 roku marka Off-White podejmuje współpracę z takimi brandami jak Jimmym Choo i Nike. Z tym ostatnim projektant na początku odtworzył dziesięć kultowych sneakersów, do których wokół sznurowadeł dodał etykietę bezpieczeństwa. Świat mody oszalał na ich punkcie. Osoby, które choć trochę podążały za trendami, chciały je mieć. Od tego czasu charakterystyczny element stał się znakiem rozpoznawczym brandu, który do dzisiaj jest wykorzystywany w kolekcjach Off-White. 

Virgil Abloh zajmował się nie tylko modą, ale również sztuką, muzyką i wnętrzarstwem. W 2019 roku podjął współpracę z Ikeą, a produkty jego autorstwa trafiły do sklepów na całym świecie. Artysta był też wziętym DJ-em, działającym pod pseudonimem Flat White.

Zobacz też: najmodniejsze sneakersy NIKE z wyprzedaży.

Więcej o: