Rewolucja w Diorze: męska kolekcja zaprojektowana we współpracy z raperem Travisem Scottem

Kim Jones, dyrektor kreatywny Dior Homme, stworzył nową kolekcję ubrań ze znanym muzykiem. To pierwsza tego typu współpraca dla francuskiego domu mody.

Głośna współpraca w świecie mody - Travis Scott dla Diora

Travis Scott to amerykański raper, wokalista i producent muzyczny. Nagrał już cztery studyjne albumy i dwa wydawnictwa typu mixtape. Amerykanin z Teksasu wśród swoich inspiracji muzycznych wymienia takich artystów jak: Kid Cudi czy Kanye West. Na koncie ma współpracę z Kendrickiem Lamarem, DJ Khaledem i Major Lazer. Travis Scott zna się też na modzie - posiada własną markę Cactus Jack. Robił już wspólne kolekcje dla francuskiego domu mody Saint Laurent i Louis Vuitton. Tym razem znany raper stworzył nową kolekcję ubrań we współpracy z Kimem Jonesem - dyrektorem kreatywnym męskiej linii Diora.

To wydarzenie reprezentuje pierwszą pełną kolekcję Diora, jaką kiedykolwiek stworzono z muzykiem, powiedział Jones w oświadczeniu przekazanym magazynowi WWD.

Kim Jones zaprosił Travisa Scotta do współpracy nad kolekcją na sezon jesień-zima 2022. Scott uczestniczył w całym procesie twórczym - poszukiwał inspiracji, projektował i brał czynny udział w pokazie. Współpraca francuskiego domu mody ze znanym raperem, który jest idolem pokolenia Z, to nie lada wydarzenie w świecie mody. Elegancka marka Dior zdecydowała się na tego typu współpracę pierwszy raz od 75 lat. Do tej pory konserwatywnie podchodziła do tradycji krawiectwa, które kultywowane są we francuskim domu mody. Najnowsza kolekcja to połączenie szyku i ponadczasowej estetyki Diora z oryginalnymi pomysłami muzyka. Travis Scott czerpie przede wszystkim z rodzinnego stanu Teksas. Efektem spotkania artystów jest kolorowa kolekcja, którą możemy podziwiać w pustynnej scenerii z kaktusami i grzybami w tle. Dominują tutaj proste sylwetki, które ograne są neonowymi i pastelowymi kolorami. Nie zabrakło długich, oversize'owych marynarek, modnych nakryć głowy i tradycyjnych dla Diora elementów garderoby jak garnitury i płaszcze. Naszym ulubieńcem jest oversize' owa dzianinowa kamizelka z logo marki połączona z dzwonami i małą torebką saddle bag. 

Współpraca Kima Jonesa i Travisa Scotta może być zapowiedzią zmian, na które szykuje się marka Dior. Jako jedyna do tej pory nie zmieniła kierunku i pozostała wierna swoim konserwatywnym wartościom wyniesionym jeszcze za czasów Christiana Diora. Marka Gucci i Louis Vuitton zmieniły swoją estetykę już kilka lat temu. Zaczęły tworzyć nowoczesne i oryginalne ubrania, które przełamują klasyczny i dość monotonny styl popularny w latach 80. i 90. Kierują swoje produkty do młodszych osób, dzięki czemu zyskują coraz większe grono klientów. Chociaż nie odnajduję się w tej estetyce, wydaje mi się, że było to opłacalne. Przekierowanie najnowszych kolekcji z milenialsów na pokolenie Z sprawi, że Dior zacznie znów się rozwijać. Przyszłością nie będą suknie haute couture, a codzienne street style'owe sety, które już nawiązują do panującej pop kultury i ery muzyki rap.

Więcej o: