Kąpiel rozjaśniająca włosy - na czym to polega i kto może się na to zdecydować?

Kąpiel rozjaśniająca włosy to prosty sposób na uzyskanie nowego, jaśniejszego odcienia włosów lub podkreślenie ich koloru. Taki zabieg nie jest skomplikowany i możesz go wykonać sama w domu. Zobacz jak zrobić to krok po kroku i kto może się na niego zdecydować!

Marzysz o delikatnym rozjaśnieniu włosów albo wyrównaniu kolorytu swoich kosmyków? W takim razie ten zabieg może być dla Ciebie idealny! Kąpiel rozjaśniająca włosy chętnie stosowana jest przez kobiety, które chcą zmienić lub poprawić wygląd swoich włosów. Możesz to zrobić w domu, a potrzebne kosmetyki znajdziesz w drogeriach lub profesjonalnych sklepach z produktami fryzjerskimi.

Kąpiel rozjaśniająca włosy - co to jest?

Nazwa tego zabiegu na włosy możesz trochę mylić, bo nie ma nic wspólnego z kąpielą np. w wannie. Rozjaśnianie włosów tym sposobem przypomina tak naprawdę zwykłe farbowanie, bo w taki sam sposób nakładamy specjalnie przygotowaną mieszankę kosmetyków. Mogą się na to zdecydować kobiety zarówno mające naturalne włosy, jak i farbowane.

Do wykonania kąpieli rozjaśniającej włosy będziesz potrzebować rozjaśniacza, szamponu, odżywki, utleniacza, które łączy się w odpowiednich proporcjach i nakłada na kosmyki na głowie. W ten sposób rozjaśnisz włosy o 1 lub 2 tony, a innym efektem kąpieli rozjaśniającej włosy może być wyrównanie koloru albo dodanie im refleksów. Taki zabieg to alternatywa do innych, często mocniejszych i bardziej inwazyjnych sposobów na rozjaśnianie włosów. Ważne są jednak odpowiednie proporcje kosmetyków, a także to, aby zabieg nie był kilkukrotnie powtarzany. Najlepiej zrobić to tylko raz, a w razie gdyby odcień nie był dla Ciebie satysfakcjonujący to odczekaj z kolejnym chociaż jeden tydzień. Obawiasz się zrobić to samodzielnie? Taki zabieg możesz wykonać u fryzjera i nie jest to droga usługa.

kąpiel rozjaśniająca włosy efektykąpiel rozjaśniająca włosy efekty fot. shutterstock

Kąpiel rozjaśniająca włosy proporcje

Jeśli decydujesz się na wykonanie kąpieli rozjaśniającej włosy w domu to pierwszym krokiem musi być oczywiście kupienie odpowiednich produktów. Najważniejszy jest tu rozjaśniacz, który można nabyć w drogeriach. Przykładem jest rozjaśniacz w proszku Joanna, ale tego typu produkty znajdziesz również w ofercie firm Delia, Londa i innych. Jeśli wolisz coś profesjonalnego, to zajrzyj do sklepów z kosmetykami fryzjerskimi. Do kąpieli rozjaśniającej włosy potrzebny będzie również utleniacz, który czasem jest w zestawie z rozjaśniaczem. Zwróć uwagę na jego stężenie - dla mocnego rozjaśnienia o 2 tony wybierz ten o 12% stężeniu, o 1 ton - 6%. Czasem trafisz również na utleniacze 3% - one jedynie delikatnie rozświetlają kosmyki. Te kosmetyki trzeba połączyć ze zwykłym szamponem oraz odżywką.

kąpiel rozjaśniająca włosykąpiel rozjaśniająca włosy fot. shutterstock

Kąpiel rozjaśniająca do włosów wymaga odpowiednich proporcji. Jeśli chodzi o zmieszanie ze sobą rozjaśniacza i utleniacza to postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu jednego i drugiego. Do powstałej mieszanki dodaj 2 łyżki odżywki, 1 łyżkę zwykłego szamponu i wymieszaj. Na koniec dodaj jeszcze pół szklanki ciepłej wody. Wszystko razem dokładnie wymieszaj.

Jak zrobić kąpiel rozjaśniającą włosy?

Otrzymaną mieszankę nałóż na wilgotne włosy. Tak jak w przypadku zwykłego farbowania włosów, tak i tutaj powinny to być włosy nieumyte.  Ważne jest, aby mieszanka była rozłożona równomiernie, tak aby kąpiel rozjaśniająca włosy przyniosła oczekiwany efekt. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy chcesz rozjaśnić tylko część swoich kosmyków np. końcówki. Jeśli rozjaśniasz farbowane włosy i masz odrosty to zacznij od końcówek włosów, kończąc na czubku głowy. Kolejny etap może przypominać mycie kosmyków, bo musisz spienić mieszanka, co łatwo zrobić wykonując coś w rodzaju masażu głowy. Po kilku minutach powinnaś to powtórzyć, aby mieszanka nie wyschła i jeszcze lepiej dotarła do każdego włosa. Kąpiel rozjaśniająca włosy w domu powinna trwać maksymalnie do 30 minut. Jeśli zależy Ci tylko na lekkim efekcie to możesz ją zmyć nawet po kwadransie. Po spłukaniu mieszanki możemy zwyczajnie umyć włosy albo nałożyć dodatkowo maskę na włosy, która je odżywi i nawilży.

kąpiel rozjaśniająca włosykąpiel rozjaśniająca włosy fot. shutterstock

Zobacz też: Sauna na włosy - co to za zabieg? Zobacz jak przebiega i jakie są efekty

Dla kogo ta metoda rozjaśniania?

Kąpieli rozjaśniającej włosy mogą się poddać kobiety o każdym kolorze włosów, i jak wspomniane to było wcześniej, zarówno panie z naturalnym kolorem, jak i farbowane. Niestety tego rodzaju zabieg nie będzie dobry dla osób ze zniszczonymi włosami, bo może jeszcze bardziej pogorszyć ich kondycję. Kąpiel rozjaśniająca włosy to dobry zabieg, gdy nie masz rozdwojonych końcówek (lub bardzo małą ilość), nie borykasz się z nadmiernym wypadaniem, a Twoje kosmyki nie są bardzo suche i łamliwe. Jeśli jest inaczej - zrezygnuj z zabiegu albo uzbrój się w cierpliwość, doprowadź je do lepszej kondycji i dopiero wtedy zdecyduj się na ten zabieg.

Więcej o: