Farbowanie włosów w domu - jak to zrobić, by uniknąć najczęstszych błędów

Wiele kobiet decyduje się na farbowanie włosów w domu. Jest tańsze i szybsze, ale często rezultat nie jest zachwycający. Można bardzo łatwo popełnić błędy, które popsują cały wysiłek. Jak tego uniknąć? Sprawdź kilka naszych rad!

Koloryzacja w domu nie należy do najłatwiejszych zadań, ale mimo wszystko wiele kobiet się na nią decyduje. Chodzi przede wszystkim o zaoszczędzenie pieniędzy oraz czasu. Farba do włosów zakupiona w drogerii kosztuje około 20-60 zł. Zawsze to o wiele mniej niż profesjonalne farbowanie u fryzjera. Często też nie możemy albo nie mamy czasu na wizytę w salonie. Niestety jednak farbowanie w domu często nie przynosi zadowalającego efektu. Dzieję się tak, ponieważ w trakcie malowania włosów możemy popełnić wiele błędów, które są normalne dla niewprawionej osoby. Planujesz pofarbować włosy w domu? Zanim więc zaczniesz, koniecznie zobacz, czego unikać i jak prawidłowo się przygotować! 

Farbowanie włosów w domu - określ swój kolor włosów 

To pierwszy etap malowania włosów. Wiele kobiet robi błąd już właśnie na tym kroku. Określenie naturalnego lub obecnego koloru włosów jest bardzo istotne, aby dobrać odpowiedni sposób farbowania i kolor farby. Porównaj więc swój kolor z kolorami przykładowymi na opakowaniu farby. Jeśli nie jesteś w stanie dopasować koloru, zawsze możesz się skonsultować z fryzjerem bez umawiania wizyty. Poproś fryzjera o samo określenie twojego aktualnego koloru włosów. 

Farbowanie włosów w domu - jaka farba? 

Oczywiście oprócz samego koloru farby, musisz się też zastanowić, do czego ona ma być. Czy chcesz włosy rozjaśnić, przyciemnić, a może po prostu pokryć odrost lub siwe włosy. Jeśli chcesz rozjaśnić włosy, wybieraj farby bez amoniaku i zawartością olejków. Rozjaśnianie bardzo wysusza włosy! Planujesz zamaskować siwe włosy? Koniecznie przeczytaj na opakowaniu, czy konkretna farba z tym sobie poradzi. Jeśli nie, zdecyduj się na specjalną farbę do siwych włosów. Pamiętaj też, aby odpowiednio dobrać kolor nowych włosów do swojej urody. 

Domowe farbowanie włosów - przygotuj się! 

Zanim nałożysz farbę musisz się odpowiednio przygotować. Nie zaczynaj więc od rozrabiania farby. Przed tym przygotuj sobie miseczkę, gumowe rękawiczki, mały grzebień, klamrę do włosów, ręcznik oraz minutnik. Jeśli będziesz już miała wszystko pod ręką, możesz zacząć nakładanie farby. 

Farbowanie włosów zniszczonychFarbowanie włosów zniszczonych / fot. shutterstock

Farbowanie zniszczonych włosów 

Pamiętaj, aby przygotować włosy do farbowania. Każda koloryzacja może wpłynąć na pogorszenie ich kondycji, a jeśli twoje włosy są już zniszczone lub suche, to warto nałożyć na nie przed zabiegiem dobrą odżywkę. Odżywkę nałóż na 30 minut przed rozpoczęciem farbowania. Kurację odżywczą najlepiej jednak rozpocząć na kilka dni przed farbowaniem. Popraw kondycję włosów, zanim zdecydujesz się na farbowanie w domu. 

Koloryzacja włosów w domu - czytaj instrukcję! 

Zanim nałożysz farbę, dokładnie przeczytaj instrukcję zamieszczoną na opakowaniu. Każda farba może się zachowywać inaczej. Tylko producent wie, jak działa jego produkt, więc zastosuj się do wszelkich wskazówek. Niektóre firmy mają również wideo poradniki, które mogą ci pomóc w uzyskaniu jeszcze lepszych efektów. 

Najpierw odrosty! 

Pamiętaj o ważnej zasadzie. Farbowanie zacznij od nałożenia farby na odrosty i nasadę włosów. Po jakiś 10 minutach nałóż farbę na pozostałą długość włosów. Jeśli za pierwszym razem nałożysz farbę od razu na całą długość włosów, koloryzacja będzie nierównomierna, a końcówki bardzo się wysuszą. 

Farbowanie włosów blond w domu 

Oczywiście jeśli masz ciemne włosy i chcesz zmienić je w blond, to w domowych warunkach ci się to nie uda. Farby blond tylko rozjaśnią twój kolor. Jeżeli jesteś blondynką, to możesz spróbować zmienić odcień blondu. Obecnie najmodniejszy jest miodowy lub słomiany blond. Nie oczekuj też efektu platyny. W domu bardzo ciężko go osiągnąć, a można też zniszczyć sobie włosy. Farby do włosów blond zazwyczaj są wyposażone w rozjaśniacz. Pamiętaj, aby używać go z rozwagą. Uważnie czytaj instrukcję! Możesz też zdecydować się na samo zamaskowanie odrostów. Dopasuj więc farbę do obecnego koloru i użyj jej tylko na nasadę włosów. 

Jak samodzielnie farbować odrosty?Jak samodzielnie farbować odrosty? Fot. Shutterstock

Farbowanie siwych włosów  

Na twojej głowie pojawiły się już siwe włosy? Pamiętaj, żeby nie nakładać wtedy farby na całe włosy, gdyż efekt będzie nierówny. Na pasma bez siwych włosów nałóż odżywkę, która będzie pełnić funkcje filtra chroniącego przed farbą. Farbę nakładaj tylko na pasma z siwymi włosami. Wtedy kolor się wyrówna. Po takim zabiegu, za jakiś czas możesz pofarbować całą głowę. 

Farbowanie w domu - podziel włosy na sekcję 

Zdarzyło ci się pofarbować samodzielnie włosy, ale efekt był "w ciapki"? Prawdopodobnie nie podzieliłaś włosów na sekcję. Podziel włosy za pomocą klamerek. Dzięki temu farba dotrze do każdej części. Przed całkowitym spłukaniem, najpierw spień farbę na głowię i nawilż włosy. Pianę zmyj po paru minutach. To zapewni ci mocniejszy efekt! 

Pilnuj ilość ilości farby 

Ilość nakładanej farby zależy od długości włosów. Do krótkich wystarczy jedno opakowanie, do średnich dwa, a do długich trzeba już wyposażyć się w trzy lub więcej opakowań. Pomyśl o tym, zanim nałożysz farbę. Lepiej przygotować jej więcej, niż mniej. 

Jak zrobić samodzielnie pasemka na włosach? 

Farbowanie włosów w domu nie jest skomplikowane, o ile trzymasz się powyższych zasad. Chcesz jednak zrobić jeszcze pasemka? Wiele marek kosmetycznych sprzedaje wraz z farbami specjalne czepki do pasemek. Jeśli jednak kupiłaś farbę bez czepka, możesz je wykonać też za pomocą folii aluminiowej. Podziel włosy na cztery sekcje za pomocą klamerek. Potnij folię na kilka prostokątów i zacznij od tyłu głowy. Na folię połóż pasmo włosów, na którym mają być pasemka. Pamiętaj - im cieńsze pasmo, tym efekt będzie delikatniejszy. Nałóż farbę na pasemko, zawiń folią i odczekaj. 

Jak widzisz farbowanie włosów w domu jest możliwe, ale musisz uważać. Powodzenia! 

Więcej o: