Jak działa maseczka z węgla

Maseczka z węgla to skuteczny sposób na wągry i przebarwienia oraz regulację wydzielania sebum. Jeśli borykasz się z problemami skóry tłustej lub mieszanej, to po przeczytaniu artykułu dowiesz się jak skutecznie się z nimi uporać.

Maseczka z węgla

Maseczka z węgla, a właściwie maseczka z węgla aktywnego, to świetny sposób na walkę z niedoskonałościami skóry twarzy, a zwłaszcza zmianami trądzikowymi i zaskórnikami. Jeśli masz cerę tłustą i mieszaną, to wiesz, jak trudno jest okiełznać zmiany pojawiające się na twarzy. Węgiel aktywny to nic innego jak zwykły węgiel drzewny lub kamienny poddany aktywacji. Węgiel aktywny jest stosowany jako środek pochłaniający toksyny, oczyszczający oraz zabezpieczający. Węgiel możesz kupić w każdej aptece, niekiedy także w drogerii. Sproszkowany węgiel, zawarty w kapsułkach, może być kluczem do walki z niedoskonałościami, a dzięki maseczce z węgla możesz poprawić wygląd i stan cery.

Maseczka z węgla aktywnego domowa

Gotową maseczkę z węgla można kupić w drogerii lub przez internet, ale można też zrobić ją w domu. Samodzielnie zrobiona maseczka to prosty i tani sposób na walkę z niedoskonałościami. Dodatkowym plusem domowej maseczki jest przede wszystkim fakt, że mamy świadomość, czego używamy i jakimi składnikami rzeczywiście zwalczamy mankamenty naszej skóry. Przepisów na maseczki z węglem aktywnym jest sporo, a my możemy łączyć składniki o danym działaniu, w sposób zależny od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.

Domowa maseczka z węglemDomowa maseczka z węglem fot. Shutterstock

Jak zrobić maseczkę z węgla aktywnego

Do wykonania maseczki z węgla aktywnego możesz użyć węgla w tabletkach lub kapsułkach. Druga opcja jest wygodniejsza. Nie musisz rozpuszczać lub rozcierać węglu, co jest konieczne w pierwszym przypadku, a jedynie wysypać go z otoczek. Węgiel aktywny dostaniesz w każdej aptece, a za opakowanie zapłacisz do 10 zł. Węgiel aktywny wykazuje silne właściwości absorpcyjne, co oznacza, że posiada zdolność wiązania wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, a w połączeniu z innymi, domowymi składnikami może skutkować dodatkowymi efektami. Jest wiele przepisów na maseczki z aktywnym węglem. Ich zadaniem jest:

  • oczyścić skórę
  • złuszczyć martwy naskórek
  • ograniczyć wydzielanie sebum
  • zminimalizować ilość wągrów
  • poskromić pryszcze
  • usunąć zanieczyszczenia cery

Bardzo popularna jest maseczka peel off z dodatkiem żelatyny. Jej celem jest wchłonięcie zanieczyszczeń skóry i usunięcie ich, podczas odrywania maseczki. 2 łyżeczki żelatyny w proszku należy wsypać do szklanki z odrobiną ciepłej wody. Następnie dodać łyżeczkę węglu w proszku i mieszać do momentu połączenia się składników. Maskę należy nałożyć na twarz i poczekać aż zaschnie na skórze, po czym delikatnie oderwać.

Maseczka z węglem aktywnymMaseczka z węglem aktywnym fot. Shutterstock

Maseczka z węgla aktywnego i jogurtu

Inną propozycją maseczki z węglem aktywnym jest ta z dodatkiem jogurtu. Sposób jej przygotowania jest dziecinnie prosty. Zawartość trzech kapsułek węgla aktywnego należy wsypać do małego naczynia i dodać łyżkę jogurtu. Składniki dokładnie wymieszać, a powstałą maseczkę nanieść na wcześniej oczyszczoną skórę i trzymać przez 15-20 minut. Zabiegi z użyciem maseczki można kierować na wybrane partie skóry np. problematyczną strefę T, dekolt czy plecy. Maseczka pochłonie brud oraz sebum, a przy regularnym stosowaniu pozbędziesz się zaskórników.

Maseczka z węgla aktywnego i miodu

Maseczka z węgla z miodem zadba w szczególności o cerę wrażliwą, skłonną do podrażnień i zanieczyszczeń. Oprócz oczyszczenia oraz wyciszenia stanów zapalnych, maseczka złagodzi też wszelkie podrażnienia skóry. Sposób przygotowania takiej maseczki jest banalne prosty! Wystarczy:

  • kilka łyżeczek miodu
  • łyżeczka sproszkowanego węgla

Maseczka z węglem i miodemMaseczka z węglem i miodem fot. Shutterstock

Ten duet ma podwójne działanie. Nie dość, że podziała bakteriobójczo, to również kojąco wpłynie na skórę. Składniki należy wymieszać, wmasować w twarz i pozostawić na 15 min. Po tym czasie zmyć letnią wodą i można cieszyć się zmatowioną cerą.

Maseczka z węgla aktywnego stosowanie

Stosowanie maseczki zależy od reakcji naszej skóry na węgiel. Jeśli skóra reaguje dobrze, a po jej stosowaniu nie występują podrażnienia czy objawy alergiczne, to maseczkę z węglem aktywnym można stosować 3 razy w tygodniu. Jeśli jednak kuracja węglem podrażnia skórę należy przerwać stosowanie. Dla uzyskania zadowalających efektów, trzeba być systematycznym. Ze stosowaniem maseczki nie można jednak przesadzić. Węgiel ma właściwości wysuszające, a zbyt częste stosowanie maseczki zamiast pomóc, może negatywnie zadziałać na skórę, dlatego tak ważne jest, aby obserwować zachowania naszej skóry.

Maseczka z węgla stosowanieMaseczka z węgla stosowanie fot. Shutterstock

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.