Stella McCartney na szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach

10 grudnia 2018 roku brytyjska projektantka Stella McCartney wystąpi na konwencji Narodów Zjednonoczych w sprawie zmian klimatu. Córka ex-Beatlesa, Paula McCartney'a, ogłosi sygnatariuszy karty związanych z przemysłem odzieżowym, którzy działać będą na rzecz zrównoważonej mody.

Szczyt klimatyczny ONZ to międzynarodowa konferencja, na której negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. W ramach szczytu, który potrwa od 3 do 14 grudnia 2018 roku, odbędą się: 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24), 14. Spotkanie Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) oraz Konferencja sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego (CMA 1). Organizatorzy wydarzenia spodziewają się ok. 20 tysięcy osób ze 190 krajów, w tym polityków, reprezentantów organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i sfery biznesu.

Projektantka z misją

Stella McCartney to brytyjska projektantka, która od początku swojej kariery w przemyśle odzieżowym postawiła na ekologię i dbałość o zrównoważony rozwój. W marcu tego roku projektantka wykupiła 50% udziałów swojej marki od odzieżowego giganta Kering. Dzięki temu uzyskała pełną kontrolę nad procesem produkcji oraz możliwość wprowadzania kolejnych zmian w zgodzie z jej przekonaniami. Stella McCartney, tak jak jej zmarła matka Linda, jest ekologiczną aktywistką oraz wegetarianką. W jej kolekcjach nie ma naturalnej skóry ani prawdziwych futer. Technolodzy związani z jej marką pracują nad wegańskim jedwabiem, a projektantka nie wykorzystuje do produkcji również tworzyw PVC.

 

Oprócz aktywności na rzecz PETA, projektantka zaangażowana jest w projekty, które mają zmienić przemysł odzieżowy, uznawany dziś za drugiego po petrochemii, największego truciciela środowiska. Negatywny wpływ "szybkiej mody" (tzw. fast fashion) na zmiany klimatyczne jest ogromny. Od olbrzymiej ilości surowców naturalnych potrzebnych do uprawy włókien, poprzez stosowanie toksycznych barwników, wytwarzanie wielkiej ilości zanieczyszczeń, transport z krajów azjatyckich oraz ogromnej ilości odzieży wyrzucanych każdego roku na wysypiska. Stella McCartney wystąpiła w głośnym dokumencie o przemyśle odzieżowym "The True Cost", w którym informowała między innymi o tym, że tylko 1 proc. ubrań i dodatków poddawanych jest recyklingowi. Projektantka współpracuje od ponad 10 lat z marką adidas, w sierpniu tego roku do sprzedaży trafiła kolekcja obuwia Stan Smith wykonana w całości z wegańskiej skóry.

 

Stella McCartney w Katowicach opowie o zrównoważonej modzie

Projektantka w wywiadzie dla brytyjskiego tytułu "The Guardian" przyznała, że to alarmujący dzwonek dla przemysłu odzieżowego, który musi zacząć działać na rzecz zrównoważonej mody oraz zwiększyć skalę metod produkcji niskoemisyjnej. Pozostali sygnatariusze Karty, która ogłoszona zostanie 10 grudnia na szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach, to największe marki i koncerny związane z fast fashion.

Podczas konferencji VOICES zorganizowanej 29 listopada przez serwis The Business of Fashion, Stella McCartney opowiedziała o Karcie Przemysłu Mody oraz ogłosiła start organizacji non-profit, dedykowanej zrównoważonej i odpowiedzialnej modzie. 

 
Kto chce rozmawiać o kolorze sezonu czy kolejnej IT bag? Jedyne, co mnie interesuje to rozmowa o zrównoważonym rozwoju

- podkreśla projektantka.

 

Okazuje się, że coraz więcej konsumentów zainteresowanych jest odpowiedzialną modą. W raporcie serwisu Lyst.com czytamy o 47 proc. wzroście liczby wyszukiwań dla takich haseł jak "wegańska skóra" czy "organiczna bawełna". W kolekcjach dużych marek odzieżowych pojawiają się specjalne linie odzieży (H&M ma linię Coscious Exclusive), do produkcji których używa się organicznych materiałów oraz przykłada wagę do zrównoważonego rozwoju. Tak działa między innymi szwedzka marka KappAhl, która wykorzystuje w kolekcjach odzyskany z recyklingu poliester

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.