Odpowiedzialna moda: jak być modnym i pozostać eko?

Julita Buczek
22.02.2017 09:30
fot. materiały praswe KappAhl, moda na eko

fot. materiały praswe KappAhl, moda na eko (fot. materiały praswe KappAhl, moda na eko)

Czy bycie modną i jednocześnie eko może się udać? Wielu kupujących nie zastanawia się, w jakich warunkach powstawały jego ubrania, dla niektórych ważny jest jedynie efekt końcowy. Wszyscy jednak żyjemy na jednej planecie, która ma nam posłużyć jeszcze przez wiele lat. Nie możemy niszczyć jej, wybierając nieświadomie, nauczmy się, jak wykorzystać potencjał tkwiący w ekologicznym stylu życia.

Niezliczona ilość marek proponuje nam modne ubrania, które wyglądają jak te z najnowszych pokazów mody wielkich projektantów. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, jak te piękne ubrania są produkowane? Pewnie nie, jak większość z nas. Żyjąc jednak w XXI wieku i mieszkając w kraju europejskim, warto mieć świadomość tego, co się nosi i z czego jest to zrobione. Stosując się do poniższych wskazówek, na pewno będziesz jednocześnie modna i eko.

1) W branży odzieżowej istnieje coś takiego jak certyfikat ekologiczny - warto zapoznać się z nim i zobaczyć, jakie marki go posiadają. Ciekawostką jest fakt, że pierwszą sieciówką, która go otrzymała, była sieć sklepów KappAhl. Już w 1993 roku mogła pochwalić się certyfikatem i wprowadzeniem na rynek ekologicznych ubrań.

2) Nie wyrzucaj swoich starych ciuchów, wiele sklepów, np. KappAhl, prowadzi zbiórkę niepotrzebnych elementów garderoby. Za torbę oddanych tekstyliów dostaniesz kupon o wartości 20 zł do wydania w sklepie. Za każdy kilogram zebranych ubrań sklep przekazuje dwa eurocenty na cele charytatywne. Sama widzisz, że nie tylko ty zyskujesz, możesz pomóc również innym!

3) Wiele pisze się o tragicznych warunkach pracy osób, które szyją nasze ubrania. Warto wybierać sklep, w którym kupujemy świadomie i zapoznać się, chociaż ogólnie, z warunkami na hali produkcyjnej. KappAhl wprowadził specjalny kodeks postępowania, w którym wyszczególnia, jakie zasady mają panować w fabrykach produkujących dla nich ubrania.

4) Wykorzystanie dużej ilości wody i chemikaliów przy produkcji ubrań może mieć bardzo negatywne skutki dla otoczenia, jeśli jednak wszystko będzie odpowiednio zrównoważone, cała produkcja nie będzie szkodliwa dla środowiska. Marka KappAhl walczy o zmniejszenie ilości wody w produkcji i należy do projektu SWAR.

"Chcemy zaoferować Ci odzież dobrej jakości w dobrej cenie - wyprodukowaną z szacunkiem i troską o ludzi i środowisko. Przebyliśmy długą drogę, ale jesteśmy świadomi, że jest jeszcze wiele do zrobienia."

Warto, abyśmy jako konsumenci zwracali większą uwagę na to, w jakich warunkach produkowane są nasze ubrania. Wybierając firmy odzieżowe, róbmy to świadomie i sprawdzajmy je przed zakupem. Bycie ekologicznym nie jest drogie, wystarczy tylko dokładniej zgłębić temat. Na takim podejściu zyskasz nie tylko ty, ale również nasza planeta.

KappAhl_SustainableDenimfot. materiały prasowe KappAhl

 

KappAhl jest członkiem Better Cotton Initiative. W ten sposób wspiera bardziej zrównoważony sposób uprawy bawełny na świecie. Dzięki współpracy z BCI, marka KappAhl przechodzi specjalistyczne szkolenia dotyczące bardziej efektywnego korzystania z wody, nawozów czy pestycydów.
Warto również przyjrzeć się bogatej ofercie jeansowych ubrań w sklepie KappAhl. Kolekcja KappAhl Denim charakteryzuje się dobrymi jakościowo materiałami i wytrzymałością. Dzięki temu kupując jeden element będziesz jego posiadaczką przez długi czas.

fot. materiały prasowe KappAhlfot. materiały prasowe KappAhl, kolaż Avanti24

 

Co jeszcze możesz zrobić dla środowiska?

Rzadziej decyduj się na pranie jeansów - lepiej, jeśli zdecydujesz się na ich wietrzenie. Jeśli już pierzesz, wybierz niską temperaturę, dzięki czemu oszczędzisz nie tylko wodę, ale również energię. Po upraniu niech twoje ubrania schną naturalnie, a nie w suszarce mechanicznej.

fot. materiały prasowe KappAhlfot. materiały prasowe KappAhl

 

Więcej o:
Komentarze (4)
Zaloguj się
  • boo-boo

    Oceniono 17 razy 17

    Lepiej zadajcie pytanie- co można zrobić dla tych wyzyskiwanych ludzi co za jałmużnę szyją te ubrania w urągających godności ludzkiej warunkach.

  • myshkuff

    Oceniono 4 razy 4

    2 eurocenty od kilograma... to te wszystkie szmateksy sprzedają po kilkadziesiąt złotych. po prostu darczyństwo zapiera mi dech w piersi! ten artykuł to nawet nie jest krypto reklama, to po prostu reklama.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX