Co Stanisław Lem ma wspólnego z modą? Okazuje się, że wiele! Świętuj Rok Lema w koszulce z ilustracją jego autorstwa

Sejm zdecydował, że 2021 rok należy do Stanisława Lema. Właśnie w tym roku pisarz świętowałby setne urodziny. Z tej okazji Nadwyraz.com, Wydawnictwo Literackie i wnuczka futurologa stworzyli specjalną kolekcję na cześć wybitnego artysty.

Kolekcja Stanisław Lem w Rok Lema

We wrześniu przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema. Z tej okazji Wydawnictwo Literackie, które od 1955 roku wydaje książki pisarza, marka Nadwyraz.com oraz wnuczka artysty postanowili połączyć siły. Efektem ich współpracy jest kolekcja Stanisław Lem, w której można znaleźć koszulki, torby oraz przypinki z wizerunkiem futurologa. W linii nie zabrakło rysunków stworzonych przez samego Lema oraz Przemka Dębowskiego. Artysta młodego pokolenia odpowiada też za ilustracje nowych okładek wydań utworów "Powrót z gwiazd", "Solaris", "Niezwyciężony" i  "Bajki robotów", które już można znaleźć w sprzedaży. Produkty wykonano w Polce, a ich ceny zaczynają się od 17,99 zł. Kolekcja dostępna jest w sprzedaży od 27 maja.

Kolekcja Stanisław LemKolekcja Stanisław Lem Mat. prasowe Nadwyraz.com

Ilustracje w kolekcji Stanisław Lem

Za oprawę graficzną produktów z kolekcji Stanisław Lem odpowiada jego wnuczka Anna Lem.

Dziadek raczej nie przypuszczał, że jego rysunki trafią na koszulki i torby. Papier, na którym rysował, pożółkł, pisaki i długopisy, którymi rysował, też miejscami trochę wyblakły albo zmieniły kolor.

Kolekcja Stanisław LemKolekcja Stanisław Lem Mat. prasowe Nadwyraz.com

Na koszulkach i torbach pojawiły się nie tylko ilustracje przygotowane przez wspomnianego wcześniej Przemka Dębowskiego, ale wykorzystano też zdjęcie Lema z jego ukochanym jamnikiem Pegazem. Na jednym z egzemplarzy pojawił się także wizerunek pisarza z umieszczoną obok rakietą, która nawiązuje do najpopularniejszego portretu artysty ze statkiem kosmicznym i kosmonautą. Fotografię wykonano w jego pracowni w 1966 roku, czyli na trzy lata przed pierwszym lądowaniem człowieka na księżycu.

Kolekcja Stanisław LemKolekcja Stanisław Lem Mat. prasowe Nadwyraz.com

Stanisław Lem urodził się 12 lub 13 września w 1921 roku we Lwowie. Pisarz zadebiutował w 1951 roku powieścią "Astronauci". W 1980 roku otrzymał kandydaturę do Literackiej Nagrody Nobla. Zmarł 27 marca 2006 roku w Krakowie

Zobacz też: najmodniejsze T-shirty z wyprzedaży! 

Więcej o: