Metoda no poo, czyli mycie włosów bez szamponu. Czym zastąpić ten kosmetyk i jakie są efekty?

Metoda no poo może zaskakiwać i budzić pewne obawy. W końcu szampon to jeden z podstawowych kosmetyków w naszych łazienkach! Jednak trend na mycie włosów właśnie bez tego kosmetyku staje się coraz popularniejszy. Czym zastąpić szampon i czemu warto to zrobić?

Coraz więcej osób interesuje się naturalnymi kosmetykami i czyta ich składy, unikając niektórych chemicznych dodatków. Szampony również mają najczęściej mocne detergenty, które co prawda można zastąpić słabszymi. Jednak osoby, które sięgają po metodę no poo całkowicie z nich rezygnują. Jak wygląda metoda no poo i jakich efektów można się spodziewać? 

Czym jest metoda no poo i czemu warto?

Metoda no poo może wydawać się kontrowersyjna i wiele osób na pewno ma obawy przed jej zastosowaniem. Czy bez szamponu można umyć właściwie włosy? Zdecydowanie tak! W końcu to właśnie tak myli swoje kosmyki nasi przodkowie, bo szampony pojawiły się dopiero na początku XX wieku. Wcześniej korzystano po prostu z bogactwa natury. W XXI wieku królują oczywiście przygotowane kosmetyki, ale wiele osób próbuje metody no poo. Niektórych do metody no pooo przekonują np. względy ekologiczne (no waste), a inni po prostu nie lubią chemii w kosmetykach, czyli głównie detergentów. Wśród tych ostatnich szczególnie szkodliwe są SLS oraz SLES. Wysuszają one skórę głowy, zaburzają wydzielanie sebum, powodują łupież i inne choroby skóry. Metoda mycia włosów no poo ma zapobiec tym problemom. Przede wszystkim dba o skórę głowy, co powinno być bardzo ważne szczególnie dla osób z wrażliwą skórą. Jednak korzystanie z zamienników szamponów ma także dobry wpływ na same włosy na całej ich długości - mniej się plączą, nie elektryzują się, są miękkie, błyszczące, a końcówki tak bardzo się nie rozdwajają.

metoda no poometoda no poo fot. shutterstock

Metoda no poo - mycie włosów mąką

Pierwszym możliwym zamiennikiem szamponu jest coś co każda z was znajdzie w swojej kuchni! Chodzi tutaj o mąkę. Do mycia włosów często wybiera się żytnią, ale można też chociażby ziemniaczaną. Najlepiej sprawdzi się tutaj taka drobno zmielona, którą nałatwiej spłukać - np. typ 750. Metoda no poo z użyciem mąki jest bardzo prosta, tania i ekologiczna. Wystarczy zmieszać ją z ciepłą wodą i zrobić papkę. Najlepiej wykorzystać do tego miskę - wsyp 3-4 łyżki mąki i zalej to 2 szklankami wody. Dokładnie wymieszaj łyżką lub nawet mikserem. Pierwszy krok to umycie włosów samą wodą, następnie mieszankę z mąką wylej na głowę. Szczególnie skup się na skórze głowy i wmasuj mąkę z wodą kulistymi ruchami. Następnie spłucz letnim strumieniem. Na koniec użyj swojej odżywki i ją również spłucz. Po wysuszeniu zobaczysz efekty metody no poo - błyszczące i miękkie włosy. Możliwe, że dzięki temu sposobowi nie będziesz musiała ich myć tak często jak przy użyciu szamponu. Czemu mycie włosów tą metodą no poo jest skuteczne? Dzięki zawartych w nich saponinach, które działają podobnie jak detergent, ale są oczywiście naturalne.

Zobacz też: Pielęgnacja włosów dojrzałych, co zrobić by były zdrowe i piękne.

metoda no poometoda no poo fot. shutterstock

Metoda mycia włosów no poo - orzechy piorące

Kolejny zamiennik szamponu, często używany w metodzie no poo to orzechy piorące. Zazwyczaj używane są do prania ubrań, ale świetnie nadają się również do mycia włosów. Ich skuteczność wynika z tego, że zawierają naturalny, delikatny detergent. Zastosowanie ich w metodzie no poo wymaga zrobienia wywaru. Do pół litra wody wrzuć kilka orzechów - jeśli są dłuższe to nawet 5 - 6. Gotuj przez 15 minut i poczekaj aż ostygnie. Do ostudzonego wywaru możesz dodać owocowy olejek eteryczny, który nada mieszance ładny zapach. Niektórzy dodają również kilka łyżek mąki żytniej. Nałóż mieszankę na głowę i potrzymaj 5-10 minut i następnie spłucz. Nałóż odżywkę, aby nawilżyć włosy. Ta metoda no poo to idealny sposób na piękne włosy, w naturalny sposób! Szczególnie polecana jest np. osobom z włosami tłustymi, które tak szybko się nie przetłuszczają. 

metoda no poo orzechy piorącemetoda no poo orzechy piorące fot. shutterstock

Mycie włosów żółtkiem

Jajka kurze znane są ze swojego świetnego działania na włosy i też stosowane przez miłośników metody no poo. Popularne są np. maseczki z żółtek, ale mogą służyć również do mycia włosów. Żółtka jajek są bogate w różnorodne składniki. Zawierają w sobie m.in. emulgatory, odpowiedzialne za zmywaniu tłuszczu z kosmyków; witaminy i minerały; lecytynę, która utrzymuje odpowiednie nawilżenie skóry. Przygotowanie jest bardzo proste. Żółtko roztrzepujemy, tak aby było puszyste. Można dodać jeszcze trochę soku z cytryny i olejek. Taką mieszankę nakładać na włosy od góry do dołu, wmasować. Pozostawić na 20 min i spłukać. Ta metoda no poo może być stosowana tylko od czasu do czasu (np. raz - 2 razy w tygodniu), aby nie przeciążyć włosów proteinami - żółtka mają bardzo bogaty skład, co przy intensywnej pielęgnacji mogłoby działać niekorzystnie.

Zobacz też: Płukanka do włosów brązowych - świetny sposób na podkreślenie koloru

metoda no poometoda no poo fot. shutterstock

Inne metody no poo i czego nie stosować

Powyższe metody to oczywiście nie jedyne. Niektórzy sięgają również po różnorodne zioła np. pokrzywę czy kozieradkę, zawierające naturalne detergenty, takie jak saponiny. Oprócz tych swojskich, znanych powszechnie, można zaopatrzyć się też w zioła indyjskie do mycia włosów np. Shikakai lub Neem. W sklepach internetowych można znaleźć również różne mieszanki takich ziół - przykładem jest Kalpi Tone. Znana metoda mycia włosów no poo to również wykorzystanie glinki, którą miesza się z wodą. Włosy metodą noo poo niektórzy myją również mydłem lub sodą oczyszczoną, ale metody te nie zawsze są polecane. Główny powód to po prostu ryzyko zaburzenia pH skóry głowy. Przekonaj się sama, która metoda no poo jest dla Ciebie najlepsza!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.