5 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji włosów

Wydaje się, że pielęgnacja włosów jest dosyć prosta, jednak niektóre z nich wymagają specjalnych działań. Niestety nie wszystkie sposoby są skuteczne, a wręcz negatywnie wpływają na kondycję naszych pasm. Zobacz, 5 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji włosów.

Błędy w pielęgnacji włosów

Czasem mimo starań, kondycja naszych włosów pozostawia wiele do życzenia. Zmiana szamponu, drogie maski czy odżywki, a ty wciąż nie widzisz efektów? Możliwe, że popełniasz, któryś z tych 5-ciu błędów w pielęgnacji włosów. Często bywa tak, że wystarczy zmienić jedno z podstawowych przyzwyczajeń dotyczących dbania o pasma, by zobaczyć natychmiastowy efekt wow! Oto najczęstsze błędy, które mogą zahamować poprawę stanu twoich włosów!

Błędy w pielęgnacji włosów - mycie

Na początku warto zacząć od postaw. Zastanów się jaką wodą myjesz włosy. Niestety zarówno gorąca, jak i zimna woda wykorzystywana w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych osłabia nasze włosy. By, odpowiednio domknąć łuski włosów, powinnaś myć je letnią lub delikatnie schłodzoną wodą. Najczęściej używamy albo zimnej, albo bardzo gorącej wody, co jest dużym błędem. W takim przypadku, ostatnie płukanie pasm powinno odbyć się za pomocą lekko schłodzonego strumienia. Inaczej możemy mieć wrażenie, że nasze włosy są matowe, szorstkie i pozbawione blasku. Dlaczego tak jest? Gdy myjemy je bardzo gorącą wodą, możemy wywołać efekt odwrotny do zamierzonego i spowodować, że będą one się częściej przetłuszczać. Zimna za to może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, czego efektem może być wypadanie włosów. Pamiętaj również, by przed kąpielą porządnie rozczesać włosy, co pozwoli na uniknięcie splątań i urazów. Letnia woda podczas mycia powinna stać się twoim nowym przyzwyczajeniem.

Co ile dni powinno się myć włosy? 

Częstość mycia włosów ma wpływ na kondycję naszych pasm. Choć w większości jest to indywidualna sprawa, na ogół nie ma potrzeby myć ich codziennie. Dobrze jest zrobić sobie dzień przerwy od oczyszczania, np. podczas całego dnia spędzonego w domu. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie zrezygnować z codziennego mycia, używaj naturalnych i delikatnych produktów, pozbawionych SLS i innych tego typu składników, ponieważ ich codzienne stosowanie przesusza i niszczy włosy. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które bazują na naturalnych ekstraktach z roślin i nie zrobią krzywdy twoim włosom. Takie szampony i odżywki znajdziecie w każdej drogerii. Ciekawą propozycją może być seria ziołowych szamponów marki Herbal Care z pokrzywą. Ekstrakt z pokrzywy reguluje aktywność gruczołów łojowych i zmniejsza wydzielanie sebum, zapobiegając przetłuszczaniu. Dodatkowo zostawia na włosach przyjemny i świeży zapach. Jednak nie tylko zbyt częste mycie pasm negatywnie wpływa na ich kondycję. Również długie okresy między pielęgnacją mogą sprawić, że kondycja włosów ulegnie pogorszeniu. Postaraj się więc znaleźć odpowiednią granicę i poobserwuj je przez 2 tygodnie.

błędy w pielęgnacji włosówbłędy w pielęgnacji włosów shutterstock

Błąd w pielęgnacji włosów - nadmiar kosmetyków

Nadmiar kosmetyków i ich rodzajów wcale nie sprzyja kondycji naszych włosów. W pielęgnacji wcale nie chodzi o ilość, tylko o jakość produktów. Istotne jest przede wszystkim odpowiednie dobranie ich do porowatości i rodzaju włosa. Niestety często bywa tak, że gdy zainteresujemy się pielęgnacją, to chcemy spróbować wszystkiego naraz, co polecą nam znajome czy osoby w internecie. W rezultacie może mieć to opłakane skutki. Jak odpowiednio je pielęgnować? Na początku określ swoją porowatość włosów. Co to znaczy? Powierzchnie naszych włosów tworzą niewielkie łuski, które chronią kosmyki przed zniszczeniem. Porowatość ustalana jest od poziomu odchylenia tych łusek od powierzchni włosa, dlatego właśnie wyróżniamy ich trzy typy:

  • wysokoporowate - to takie, które są nierówne w dotyku. Łuski mocno rozchylone, a włosy charakteryzują się matowym wyglądem i mają tendencje do puszenia się.
  • średnioporowate - najbardziej popularne, są delikatne, ale nie tak, jak niskoporowate. Tu polecany dodatkowo jest zabieg olejowania włosów.
  • niskoporowate - trudno poddają się stylizacji, jednak są zdrowe i gładkie.

Gdy określimy porowatość włosów możemy dobrać pod nią odpowiednie kosmetyki. Następnie określamy czy nasze włosy są suche, zniszczone, cienkie i czy mają skłonność do przetłuszczania. Po wstępnej analizie struktury, szukamy szamponów przeznaczonych do naszego rodzaju włosów.

Suszenie włosów, a błędy w pielęgnacji

Warto również przyjrzeć się procesowi suszenia włosów. Najczęstszym błędem jest suszenie pod włos, co może doprowadzać do ich zniszczenia. Staraj się robić to zgodnie z kierunkiem jego wzrostu i przede wszystkim letnim powietrzem! Powinno być ono chłodne, by w odpowiedni sposób domknąć łuski, a nie je rozchylać! Staraj się również nie zasypiać z rozpuszczonymi i mokrymi włosami, ponieważ podczas snu może dojść do mechanicznych uszkodzeń. Wysusz je przed położeniem się i delikatnie zwiąż. A czy ty, widzisz w swojej pielęgnacji, te 5 błędów?

zniszczone włosyzniszczone włosy shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA