• Link został skopiowany

Glinka do twarzy: biała, zielona czy czerwona? Podpowiadamy jak je stosować i kiedy

Glinka do twarzy koniecznie powinna u ciebie zagościć, jeśli cenisz sobie świadomą, naturalną pielęgnację. Glinka to wyjątkowy surowiec, bowiem wydobywana jest z pokładów skalnych znajdujących się głęboko pod ziemią. Co najważniejsze, maseczki z glinki są tanie, łatwo dostępne, mają szereg cennych właściwości, a w pielęgnacji można je wykorzystywać na szereg różnych sposobów. Podpowiadamy jak je stosować i kiedy!
Glinka do twarzy
Fot. Pexels

Glinka do twarzy - jakie są jej właściwości?

Glinka do twarzy pełna jest glinu, krzemu, ale także innych makro- i mikroelementów, takich jak chociażby: potas, magnez, żelazo, fosfor, cynk, miedź czy selen. Glinki są bardzo cenione w pielęgnacji, m.in. dlatego, że oczyszczają skórę z zanieczyszczeń, absorbują nadmiar sebum, usuwają martwy naskórek, ujędrniają, dostarczają skórze brakujących jej minerałów. Ale nie jest to żadna nowość. Już Egipcjanie stosowali glinki do upiększania skóry, a także jako składnik mieszanin oczyszczających cerę oraz zęby i substancję matującą. Służyły one również do celów leczniczych, zmniejszając zmiany zapalne i problemy skórne. Dziś glinka do twarzy jest dostępna w każdej drogerii. Przede wszystkim dużym plusem jest cena oraz to, że kosmetyk zadziała praktycznie na każdy rodzaj problemu skórnego. Cała sztuka tkwi w odpowiednim doborze glinki, tak aby spełniała swoją rolę. Poniżej podpowiadamy, która glinka do twarzy ci pomoże!

Glinka do twarzy - jaki kolor glinki wybrać?

Typy glinek są ściśle związane z ich strukturą oraz zróżnicowaną zawartością soli mineralnych, które nadają każdej z nich odpowiednią barwę. Każda glinka do twarzy ma inne właściwości, a oto kilka najbardziej popularnych rodzajów:

  • zielona - swoją barwę zawdzięcza obecności jonów żelaza Fe2+. Polecana jest do pielęgnacji cer mieszanych, tłustych i trądzikowych. Dzięki właściwościom dezynfekującym i antyseptycznym pomaga w gojeniu się zmian skórnych. Dodatkowo może okazać się zbawienną dla cer przetłuszczających się, łojotokowych i z rozszerzonymi porami ze względu na działanie ściągające i matujące. Glinka zielona dostarcza mnóstwo składników odżywczych, ożywiając zmęczoną cerę i zapobiegając zmarszczkom. Glinka ta ze względu na najsilniejsze działanie nie powinna być stosowana przez cery suche, wrażliwe i delikatne;
  • czerwona - zawiera dużą ilość jonów żelaza Fe3+, glinu, sodu, wapnia, magnezu, tytanu oraz manganu. Polecana jest dla cer naczyniowych, wrażliwych, podrażnionych lub z trądzikiem różowatym. Zapobiega rozszerzaniu się naczyń krwionośnych, uszczelnia je, dzięki temu łagodzi rumień. Dodatkowo wykazuje delikatne działanie ściągające, redukuje nadprodukcję łoju oraz oczyszcza cerę, przez co doskonale sprawdzi się przy cerach łojotokowych i trądzikowych;
  • biała - najdelikatniejsza z glinek. Posiada wysoką zawartość glinu, który determinuje jej właściwości ściągające i zabliźniające. Dodatkowo obecne są: krzem, wapń, magnez, żelazo, potas i sód. Glinka biała łagodnie oczyszcza skórę, odżywia ją oraz poprawia jej koloryt. Wspomaga gojenie stanów zapalnych i działa wygładzająco. Polecana jest cerom suchym i wrażliwym.
Glinka do twarzy
Glinka do twarzy Fot. Pexels

Glinka do twarzy - jak ją stosować?

Jak używać glinki do twarzy? Jak się okazuje, ten kosmetyk działa pozytywnie nie tylko na cerę. Można go stosować również w pielęgnacji ciała lub włosów, dodając do kąpieli, stosować miejscowo (np. w celu zmniejszenia stanu zapalnego, podrażnień lub wyprysków). Glinkę można również używać do mycia i demakijażu. Jak widzisz, jej zastosowanie jest wszechstronne! Na przykład pastą z glinki możesz myć twarz rano i wieczorem - nałóż ją na twarz, następnie przez około minutę masuj nią skórę, a na końcu dokładnie spłucz kosmetyk letnią wodą. Taki zabieg rano usunie ze skóry nadmiar sebum i pobudzi mikrokrążenie, wieczorem zaś zmyje z niej makijaż i wszelkie zanieczyszczenia. Glinka do twarzy najczęściej jednak stosowana jest jako maseczka. Jak ją zrobić? Sypką glinkę zmieszaj z niewielką ilością wody lub hydrolatem tak, by powstała gęsta pasta. Do glinki można dodać też inne składniki, które wzmocnią jej działanie, np. żółtko w przypadku cery suchej. Po zmieszaniu nałóż glinkę i pozostaw ją na skórze przez około 10 minut. Pamiętaj jednak, że nie powinna wyschnąć! Spryskuj ją więc wodą termalną lub ulubionym hydrolatem. Końcowy etap to zmycie maseczki letnią wodą - i zabieg pielęgnacyjny gotowy!

Więcej o: