Glinka do twarzy pełna jest glinu, krzemu, ale także innych makro- i mikroelementów, takich jak chociażby: potas, magnez, żelazo, fosfor, cynk, miedź czy selen. Glinki są bardzo cenione w pielęgnacji, m.in. dlatego, że oczyszczają skórę z zanieczyszczeń, absorbują nadmiar sebum, usuwają martwy naskórek, ujędrniają, dostarczają skórze brakujących jej minerałów. Ale nie jest to żadna nowość. Już Egipcjanie stosowali glinki do upiększania skóry, a także jako składnik mieszanin oczyszczających cerę oraz zęby i substancję matującą. Służyły one również do celów leczniczych, zmniejszając zmiany zapalne i problemy skórne. Dziś glinka do twarzy jest dostępna w każdej drogerii. Przede wszystkim dużym plusem jest cena oraz to, że kosmetyk zadziała praktycznie na każdy rodzaj problemu skórnego. Cała sztuka tkwi w odpowiednim doborze glinki, tak aby spełniała swoją rolę. Poniżej podpowiadamy, która glinka do twarzy ci pomoże!
Typy glinek są ściśle związane z ich strukturą oraz zróżnicowaną zawartością soli mineralnych, które nadają każdej z nich odpowiednią barwę. Każda glinka do twarzy ma inne właściwości, a oto kilka najbardziej popularnych rodzajów:
Jak używać glinki do twarzy? Jak się okazuje, ten kosmetyk działa pozytywnie nie tylko na cerę. Można go stosować również w pielęgnacji ciała lub włosów, dodając do kąpieli, stosować miejscowo (np. w celu zmniejszenia stanu zapalnego, podrażnień lub wyprysków). Glinkę można również używać do mycia i demakijażu. Jak widzisz, jej zastosowanie jest wszechstronne! Na przykład pastą z glinki możesz myć twarz rano i wieczorem - nałóż ją na twarz, następnie przez około minutę masuj nią skórę, a na końcu dokładnie spłucz kosmetyk letnią wodą. Taki zabieg rano usunie ze skóry nadmiar sebum i pobudzi mikrokrążenie, wieczorem zaś zmyje z niej makijaż i wszelkie zanieczyszczenia. Glinka do twarzy najczęściej jednak stosowana jest jako maseczka. Jak ją zrobić? Sypką glinkę zmieszaj z niewielką ilością wody lub hydrolatem tak, by powstała gęsta pasta. Do glinki można dodać też inne składniki, które wzmocnią jej działanie, np. żółtko w przypadku cery suchej. Po zmieszaniu nałóż glinkę i pozostaw ją na skórze przez około 10 minut. Pamiętaj jednak, że nie powinna wyschnąć! Spryskuj ją więc wodą termalną lub ulubionym hydrolatem. Końcowy etap to zmycie maseczki letnią wodą - i zabieg pielęgnacyjny gotowy!