Wiosenny przegląd szafy w kilku prostych krokach! Najszybsza droga do minimalistycznej garderoby

Przeładowana szafa to coś, czego stanowczo nie lubimy! Ubrań jest za dużo, są niepoukładane, mieszają się i tylko zajmują miejsce. W dodatku w połowie z nich nie chodzimy. Za małe jeansy, sprana koszulka czy sukienka, która kompletnie nam się nie podoba. Znasz to uczucie? My też! Oto kilka rad, które pomogą uporządkować bałagan w twojej gardeorbie.

Od czego zacząć wiosenny przegląd szafy?

Zapewne zastanawiasz się, jak zrobić porządny przegląd szafy. Zdaję sobie sprawę, że to nie należy do ulubionych czynności. Jest żmudne, trzeba na to poświęcić sporo czasu i wysiłku. Jednak to naprawdę dobry pomysł. A teraz jest idealny czas, by zimowe rzeczy schować głęboko do garderoby, a wyjmująć te wiosenno-letnie. Uporządkuj swoją szafę i daj jej nowe życie! Zacznij od prostej rzeczy: wszystko powyjmuj z szafek. Właśnie tak! Jeżeli już to zrobisz, odwrotu nie będzie. Ten radykalny krok pomoże dokonać całościowego oglądu sytuacji - przekonasz się na własne oczy, o ilu ubraniach nie miałaś pojęcia, że je masz, ile z nich należy wyrzucić, a ile oddać.

Następny krok: segregacja i selekcja

W pokoju przygotuj kilka miejsc. Jedno z nich będzie przeznaczone na rzeczy, które absolutnie i definitywnie zostają w twojej szafie. Nosisz je najczęściej, są wygodne, dobre jakościowo i czujesz się w nich jak gwiazda. Drugie miejsce przygotuj na rzeczy, których już nigdy nie założysz - spodnie, które trzymasz 5 lat, za małą koszulkę z ulubionym zespołem czy buty, które mają zdartą podeszwę. Później zajmij się segregacją wewnątrz tej grupy. Zastanów się, co możesz z czystym sumieniem wyrzucić do kosza, a co tak naprawdę można oddać lub sprzedać. Istnieje naprawdę dużo charytatywnych zbiórek ubrań. Coś, co dla ciebie jest złe, innym może się przydać. Jeżeli uważasz, że niektóre ubrania były naprawdę drogie, ale po prostu stanowiły zły zakup - sprzedaj je! My polecamy aplikację lessapp i vinted.

garderobagarderoba fot. instagram nadiine.o

Zabezpieczenie i układanie

Jeżeli już uporałaś się z decyzjami, co oddajesz, wyrzucasz, a co na pewno zostawiasz w domu, to przyszedł czas na podział i pakowanie. Co to oznacza? Rozdziel rzeczy, które będziesz nosiła na dwa sezony: jesienno-zimowy i wiosenno-letni. Ten jesienno-zimowy trzeba zapakować i zakonserwować na kilka miesięcy. Przede wszystkim upierz wszystkie rzeczy, wysusz je i poskładaj. Kiedy już to zrobisz, przygotuj opakowania na odzież - mogą to być przystosowane do tego pudełka lub folie do hermetycznego pakowania. Wszystko ładnie ułóż, do środka dodaj zawieszkę antymolową i ulubiony zapach, a potem schowaj głęboko do szafy. Z ubraniami, które będziesz nosiła, postąp podobnie i poukładaj je na półkach.

Przegląd szafy ze stylistką - mądre rady

Jeśli masz problem z utrzymaniem porządku w szufladach lub szafkach, dobrym rozwiązaniem może być inwestycja w organizery. Wiadomo, że rzeczy leżące luzem prędzej czy później mieszają się ze sobą. Najczęściej jest to bielizna "mieszkająca" ze skarpetkami i rajstopami. Dlatego ułożenie dodatków czy bielizny w dedykowanych im pojemniczkach jest świetnym rozwiązaniem. Możesz w ten sposób potraktować też inne rzeczy: paski, czapki czy szaliki. Organizer to też dobre miejsce do przechowywania rolki do czyszczenia ubrań i innych tego rodzaju akcesoriów: zapachów do szaf czy zawieszek na mole.

Kolejny trik to rada dobrej wróżki. Kiedy już dokonasz przewrotu w swojej szafie, trzymaj rękę na pulsie. Nie kupuj od razu nowych ubrań, nie pożyczaj tej pięknej sukienki od przyjaciółki, a przede wszystkim nie zaprzepaść efektu, na który tak ciężko pracowałaś. Na zakupy wybieraj się tylko wtedy, gdy naprawdę czegoś potrzebujesz. Po co ci kolejna sukienka w paski albo piata para czarnych szpilek? Po dokonaniu selekcji ubrań będziesz wiedzieć, czego potrzebujesz i w jakiej ilości. Ta wiedza pozwoli ci świadomie planować zakupy i sprawnie tworzyć modne stylizacje.

Więcej o: