Moda zero waste? Kilka kroków, dzięki którym uporządkujesz swoją garderobę

Artykuły na temat konsupcjonizmu, kolejne komentarze o życiu zero weste, międzynarodowe sprzątanie garderoby: ale co to tak naprawdę znaczy, a przede wszystkim jak się za to zabrać? Oto kilka rad jak uporządkować własną garderobę i zacząć prowadzić modowe #zerowaste!

Zero waste to w dosłownym tłumaczeniu „brak śmieci” lub „brak marnowania”. Dzisiaj uważa się, że to przede wszystkim styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, nie zanieczyszcza środowiska oraz nie marnuje wody i prądu. Początki to zazwyczaj ograniczenie plastikowych siatek, wyłączanie urządzeń z kontaktu, czy po prostu poszanowanie dla środowiska. Dzisiaj zero waste to coś więcej: pomysł na życie. Ostatnimi czasy ze sfery żywienia i life stylu, przeszedł też do mody, ale co to tak naprawdę oznacza? Oto kilka porad, dzięki którym będziesz mogła rozpocząć swoje #zerowaste life.

Zajrzyj do swojej szafy

Przede wszystkim zrób szafowy reaserch. Zapewne tak jak każda kobieta masz w swojej szafie rzeczy, których już nie nosisz. Może jedna, może dwie, a może w momencie, w którym zaczniesz przeglądać swoją garderobę okaże się że jest ich mnóstwo! Takie przeglądy powinnyśmy robić co najmniej trzy razy do roku. Kwartalne planowanie garderoby świetnie sprawdza się w codziennym życiu. Mniej ubrań sprawia, że kompletujemy je z innymi: a więc nie kupujemy rzeczy tylko dlatego, że w danym momencie nam się spodobały.

garderobagarderoba shutterstock.com

Nie wyrzucaj

Ubrania, których nie nosisz oddaj! Absolutnie niczego nie wyrzucaj! Z tegorocznych badań wynika, że ponad 3/5 odzieży trafia na wysypiska śmieci. W skali świata co sekundę wyrzucamy ciężarówkę ubrań. Musimy zastanowić się co jest dla nas ważniejsze: szafa czy planeta. Jeżeli chcesz pozbyć się starych rzeczy oddaj je charytatywnym organizacjom albo przekaż dla domu dziecka. Możesz też zrobić wyprzedaż szafy dla przyjaciółek lub wystawić swoje perełki na vinted bądź olx! Wybór należy do Ciebie.

Zainwestuj w ubrania z drugiej ręki

Zarówno vinted, jak i lessup to genialne miejsca do sprzedaży ubrań, ale też kupowania! Blogerki, influencerki i stylistki mody często wystawiają tam swoje ubrania w naprawdę dobrych cenach. Są to produkty z naturalnych materiałów, w świetnej kondycji. Wełniany sweter, trencz Burberry czy (nawet!) garnitur od Armaniego - takie ubrania możesz tam znaleźć. Czasami lepiej zainwestować w używaną rzecz, ale ponadczasową i niepowtarzalną, zamiast wydawać kolejne pieniądze na rzeczy z sieciówki. Mniej znaczy więcej!

second handsecond hand shutterstock.com

Przerabiaj stare ubrania

Daj swoim ubraniom jeszcze jedną szansę. Jeżeli uważasz, że nie nosisz już starych jeansów o niemodnym fasonie przerób je! Jest co raz więcej tutoriali na youtubie i instagramie: "jak dbać o swoje ubrania" czy "jak dać swoim ubraniom drugie życie". Czasami mały element, jak nowe guziki, obcięcie rękawów czy przerobienie szalu na bluzkę okażą się genialnym posunięciem. Masz kompletnie nowy krój, prawie za darmo!

maszyna do szyciamaszyna do szycia shutterstock.com

Ogranicz kupowanie w sieciówkach

Niestety sieciówki, chociaż mają tanie ubrania, które najczęściej dość mocno inspirowane są najnowszymi trendami, nie są ideałami. Przede wszystkim są produkowane w Chinach, gdzie nie zwraca się uwagi na ekologiczne i etyczne powstanie produktów. Takie ubrania produkowane są z bardzo słabych materiałów, które po kilku praniach tracą kolor i rozciągają się. Ich kupowanie jest chwilową przyjemnością, ale kończy się jak zwykle: po czasie żałujemy tego wyboru. Spróbuj inwestować w rzeczy od małych, miejscowych firm. Powstaje co raz więcej polskich butików z naprawdę pięknymi projektami. Naszymi ulubieńcami są Veclaim i Fabiola!

Poczytaj o "slow fashion"

Slow fashion to biblia dla osób, które żyją w myśl zasady "zero waste". Te podstawowe przykazania pomagają w codziennych wyborach i inwestycjach. Niektóre z nich są naprawdę ważne i warto się do nich stosować nie tylko ze względu na siebie, ale przede wszystkim ze względu na naszą planetę. O slow fashion poczytasz na specjalnych stronach internetowych, ale powstaje też co raz więcej, zresztą bardzo ciekawych, poradników książkowych o tej tematyce. Pamiętaj też o tym, że grunt to być świadomym konsumentem!

slow fashionslow fashion shutterstock.com

Więcej o:
Copyright © Agora SA