Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Moment, w którym kobieta dostaje pierścionek zaręczynowy to zazwyczaj jedna z najpiękniejszych chwil w jej życiu. Pozostaje jednak pytanie na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy. Zobacz jakie są zasady noszenia tej wyjątkowej biżuterii.

Pierścionek zaręczynowy to wyjątkowy symbol miłości i to na co czeka prawie każda dziewczyna w szczęśliwym związku. W momencie gdy go dostaniesz, może zastanowić się na jaki palec założyć pierścionek zaręczynowy. W naszej kulturze są określone reguły noszenia tej wyjątkowej biżuterii. Zasady te związane są także z tym czy jesteś przed ślubem czy już po tej ceremonii. 

Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy?

Nosząc codzienne, zwykłe pierścionki, czasem zmieniamy ich miejsce i dopasowujemy tak, aby było jak najwygodniej. Jednak kwestia, na który palec założyć pierścionek zaręczynowy jest ściśle ustalona. W naszej kulturze pierścionek zaręczynowy zakłada się na palec serdeczny prawej ręki. To czwarty palec, licząc od kciuka, czyli ten obok najmniejszego. O tej zasadzie powinien wiedzieć każdy mężczyzna, jeśli planuje zaręczyny. Oczywiście w tym stresie można o tym zapomnieć, a niektórzy z nich mogą nie zastanawiać się nad tą kwestią i nie wiedzieć nawet, że są jakieś konkretne zasady. Z tego powodu także kobieta może przyjść tu z pomocą. To czy sama założy pierścionek czy nie, to już swobodna kwestia. Najbardziej tradycyjna forma to wręczenie go w pudełeczku, a po twierdzącej odpowiedzi "Tak", pierścionek zakłada kobiecie mężczyzna. 

Na jakim palcu nosi się pierścionek zaręczynowyNa jakim palcu nosi się pierścionek zaręczynowy fot. unsplash.com / Austin Pacheco

Na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy po ślubie?

A co staje się z pierścionkiem zaręczynowym po ślubie? Oczywiście cały czas możemy go nosić! Jednak, gdy stajemy się mężatkami to zazwyczaj przenosimy nasz pierścionek zaręczynowy na lewą dłoń, również na palec serdeczny. Należy to zrobić już przed ceremonią zaślubin, tak, aby pan młody swobodnie mógł założyć ślubną obrączkę. 

Czy można nosić obrączkę i pierścionek na jednym palcu prawej ręki? Tak, jak najbardziej jest to dozwolone. Taki sposób noszenia jest dość częsty, bo nie każda kobieta lubi mieć pierścionki na obydwu dłoniach. W dodatku często wygląda to bardzo elegancko. Oczywiście w praktyce nie zawsze jest to możliwe. Zależy to np. od tego jak duży kamień ozdabia nasz pierścionek zaręczynowy

Tradycja w Polsce - na który palec pierścionek zaręczynowy?

Co ciekawe, omówione wyżej reguły związane z tym na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy nie są takie same we wszystkich krajach, a nawet można powiedzieć, że Polska ma wyjątkowe zasady. W większości państw pierścionek zaręczynowy nosi się przed ślubem na lewej ręce.

O tym, że w Polsce zasady są teraz inne, zadecydowało zachowanie wielu kobiet po powstaniu styczniowym, kiedy to wiele z nich stało się wdowami. Przed 1863 rokiem kobiety nosiły obrączki ślubne na lewej dłoni, a na znak żałoby przeniosły je na prawą rękę. Ten zwyczaj spowodował zmianę, którą kultywowały kolejne pokolenia kobiet. Z tego powodu pierścionek zaręczynowy nosi się przed ślubem na prawej ręce, a później przenosi się go na lewą i w ten sposób robi się miejsce dla obrączki. 

na jakim palcu pierścionek zaręczynowyna jakim palcu pierścionek zaręczynowy fot. shutterstock.com

Na jakim palcu nosi się pierścionek zaręczynowy - w innych kulturach

Zastanawiasz się na jakim palcu nosi się pierścionek zaręczynowy za granicą? Tak jak wspomniano powyżej, reguły nie są jednolite dla wszystkich krajów. Państwami, w których tak jak w Polsce pierścionek zaręczynowy przed ślubem nosi się na prawej ręce są np. Niemcy, Rosjanie, a także Japończycy. Na palcu lewej dłoni noszą pierścionek zaręczynowy przedstawiciele większości pozostałych nacji np. włoskiej, francuskiej oraz hiszpańskiej. Tak samo jest również w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie.

Co ciekawe, nie w każdym kraju jest tradycja wręczania pierścionka zaręczynowego. W północnej Europie, a konkretnie w Skandynawii dostaje się przedślubną obrączkę, którą zakłada się na palec lewej dłoni. W trakcie ślubu pan młody zakłada na ten sam palec już ślubną obrączkę. Ciekawy zwyczaj panuje również na Węgrzech. Tam w ramach oświadczyn zakłada się obrączkę na lewą rękę, a w czasie ślubu pan młody przekłada ją na prawą dłoń. 

Pierścionek zaręczynowy - trochę historii

Pomimo tego, że czasy się zmieniają i wiele tradycji zanika, to zaręczyny nadal są czymś powszechnym, choć oczywiście formy i sposoby są często bardzo oryginalne. Nadal również to częściej mężczyźni wykonują ten pierwszy krok i oni się oświadczają. Z tego powodu wręczanie i noszenie pierścionka zaręczynowego na prawym ręku pozostaje silną tradycją w naszej kulturze.

Skąd wziął się zwyczaj wręczania pierścionka zaręczynowego?  Okazuje się, że korzeni można szukać już w starożytności - w Grecji oraz Rzymie. Wtedy to, kobiety z Grecji nosiły pierścionki zaręczynowe na palcu lewej ręki. Jednakże za pierwsze, udokumentowane zaręczyny w historii za pomocą wręczenia pierścionka, uznaje się oświadczyny w XV wieku arcyksięcia Maksymiliana Habsburga z księżną Marią Burgundzką. Jak zazwyczaj to bywa, tradycja pierścionka zaręczynowego była na początku swojej historii obecna jedynie wśród wyższych klas, które miały duże możliwości finansowe.

Dopiero w XX wieku, zwyczaj pierścionka zaręczynowego rozpowszechnił się na wszystkie klasy społeczne. Było to związane również ze zmianą prawa w Stanach Zjednoczonych, kiedy to w latach 30 XX wieku kobietom odebrano możliwość pozwania mężczyzny za niedotrzymanie umowy narzeczeńskiej. Wtedy pewną formą ubezpieczenia był drogi pierścionek z diamentem.

na jakim palcu pierścionek zaręczynowyna jakim palcu pierścionek zaręczynowy fot. unsplash.com / Jackie Tsang

Pierścionek zaręczynowy - jak wygląda

 

Oprócz tego na jakim palcu nosić pierścionek zaręczynowy, warto też wiedzieć jak powinien on wyglądać. Według polskiej tradycji powinien on mieć biały kamień, który jest symbolem szczęścia. Także w praktyce mężczyźni najczęściej wybierają pierścionki właśnie z takim kamieniem, bo jest on po prostu najbardziej uniwersalny i ponadczasowy. Taki wybór jest także zwyczajnie bezpieczny - decydując się na biel jest duża szansa na trafienie w gust partnerki. Mimo to obecnie często ta zaręczynowa biżuteria może mieć kamienie kolorowe np. rubiny lub szmaragdy. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA