Jaki modny kolczyk w nosie wybrać

Kolczyk w nosie to przyciągająca uwagę ozdoba, która w ostatnim czasie zyskała wielu zwolenników. Decyduje się na nią coraz więcej osób. Co warto wiedzieć o piercing nosa? Jaki rodzaj kolczyka wybrać i po której stronie? Jak wygląda gojenie i pielęgnacja? Po przeczytaniu artykułu będziesz znać odpowiedź na wszystkie pytania.

Kolczyk w nosie

To druga najpopularniejsza forma piercingu zaraz po przekłuwaniu uszu. Kolczyk w nosie może wyróżnić Cię z tłumu oraz zaakcentować twój indywidualny styl. Może być wyrażeniem twojej osobowości jak i okazjonalnym dodatkiem do stylizacji. W ostatnim czasie kolczyk w nosie zyskał szczególne uznanie za sprawą zdjęć na Instagramie, które inspirują kolejne osoby do takiej właśnie formy zdobienia ciała.

Kolczyk w nosie: rodzaje

Piercing nosa może być wykonany w różnych partiach nosa. Rodzaje kolczyków w nosie można rozróżnić zarówno na rodzaj przekłucia, miejsce w którym chcemy żeby kolczyk się znalazł, jak i na sam rodzaj kolczyka, czyli wygląd wybranej ozdoby. Do najpopularniejszych przekłuć należą:

  • Septum - przekłucie skóry pod przegrodą nosową lub chrząstki pomiędzy nozdrzami
  • Nostril - przekłucie płatka nosa
  • Double Nostril - przekłucie dwóch płatków
  • High Nostril - przekłucie płatka nosa blisko grzbietu nosa
  • Bridge - przekłucie skóry nosa na wysokości oczu

Wybór kształtu kolczyka zależy od miejsca przekłucia nosa. Wyróżnić można:

  • Lobe - okrągły kolczyk, w którym jedna z części unosi się, umożliwiając wprowadzenie kolczyka do kanału przekłucia. Idealnie sprawdzi się przy przekłuciu nostril i septum
  • Podkowa - kolczyk w kształcie litery U, z obu stron zakończony kulkami. Najlepszy przy przekłuciu septum
  • Labret - kolczyk zakończony stopką, w którym druga strona jest ruchoma, gwintowana, z nakręcaną kulką. Odpowiedni do nostril
  • Sztanga/Banan - kolczyki z odkręcanymi kulkami po obu stronach, które różnią się wyłącznie kształtem pręta. Sztanga ma pręt prosty, natomiast banan lekko zgięty. Sprawdzą się przy przekłuciu nostril i septum

Rodzaje kolczykówRodzaje kolczyków fot. Shutterstock


Tak, jak rodzaj przekłucia i kolczyka można określić, tak przy wyglądzie kolczyka mamy pełne pole do popisu. Jest cała gama kolczyków do wyboru. W zależności do upodobań możemy zdecydować się na prosty i klasyczny wygląd kolczyka lub dać się ponieść fantazji wybierając kolczyk ze zdobieniami i zaszaleć z wyborem koloru. Wybór należy do nas.

Po której stronie zrobić kolczyk w nosie

Po zdecydowaniu się na przekłucie nosa przychodzi czas na podjęcie, z reguły najcięższej decyzji, czyli po której stronie zrobić kolczyk. Na wybór strony może wpływać kilka aspektów

  1. Fryzura - jeśli twoje włosy mają tendencję do zakrywania jednej strony twarzy bardziej niż drugiej, warto przekłuć nos po przeciwnej stronie, aby kolczyk był bardziej widoczny. Jeśli natomiast twoje włosy nie zakrywają którejś z części twarzy, ale okalają ją w inny sposób po obu stronach, kolczyk po którejś ze stron może wpłynąć na ogólną estetykę wyglądu twarzy.
  2. Inne kolczyki - kolczyki na twarzy lub uszach mogą wpłynąć na to, gdzie twój piercing nosa będzie wyglądał lepiej. Przekłucia nosa można użyć, aby uzyskać większą symetrię, umieszczając go po przeciwnej stronie pozostałych przekłuć. 

Względy praktyczne - jeśli masz skłonności do snu po jednej stronie, możesz zdecydować się na przekłucie nosa po przeciwnej stronie, dzięki czemu unikniesz dyskomfortu podczas gojenia. Wybór może również zależeć od tego, czy jesteś praworęczny czy leworęczny i która strona przekłutego nosa będzie wygodniejsza przy wymianie biżuterii. 

 

Kolczyk w nosie: przekłucie i gojenie

Domowe sposoby przekłucia nosa lepiej wybić sobie z głowy. Dla estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa, należy udać się do studia w którym profesjonalista w sterylnych warunkach przekłuje nam nos. Sam zabieg trwa od paru sekund do kilku minut, a ból zależy od miejsca, w którym kolczyk zostanie umieszczony. Jeśli zdecydowaliśmy się na przekłucie przegrody nosowej, musimy liczyć się z większym bólem niż w przypadku nozdrzy. Kwestia bólu jest jednak indywidualna, tak samo jak sprawność, umiejętności i doświadczenie osoby wykonującej zabieg. Po przekłuciu nosa, obrzęk, zaczerwienienie, pieczenie, czy lekkie sączenie się krwi jest zjawiskiem całkowicie normalnym. Dyskomfort może utrzymywać się kilka, a w niektórych przypadkach parę tygodni. Tępo gojenia się przekłucia zależy od miejsca, w którym kolczyk się pojawił. Zazwyczaj jest to czas od 4 tygodni do 3  miesięcy, ale trzeba pamiętać, że są wyjątki i u niektórych proces gojenia może być znaczne dłuższy.

Kolczyk w nosie i jego pielęgnacja

Kolczyk w nosie wymaga szczególnej pielęgnacji do momentu wygojenia się rany. trzeba pamiętać o kilku zasadach, które sprawią że proces zabliźnienia się przekłucia będzie sprawniejszy

  • przed dotknięciem kolczyka należy dokładnie umyć ręce
  • ranę po przekłuciu należy myć 2-3 razy dziennie solą fizjologiczną albo płynem antybakteryjnym
  • skórę przy ranie suszyć należy jednorazowym ręcznikiem papierowym lub chusteczką
  • w trakcie gojenia ważne jest, aby pamiętać o poruszaniu kolczykiem tak, by nie przyrósł do rany
  • najlepiej unikać nakładania makijażu w miejscu przekłucia do czasu jej zagojenia
  • kolczyk w nosie nie będzie najlepszym pomysłem na wakacje ponieważ w trakcie gojenia, pływanie nie jest wskazane 
  • alkohol lub napoje z kofeiną mogą rozrzedzić krew przez co krwawienie jest bardziej prawdopodobne, dlatego lepiej unikać ich spożywania
  • gdyby coś niepokojącego działo się z raną, najlepiej niezwłocznie udać się do lekarza w celu konsultacji 

Kolczyk w nosie jest obecnie pożądaną ozdobą ciała, na którą decydują się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że zjawiskowo wyglądający kolczyk w nosie wymaga czasu, cierpliwości i odpowiedniej pielęgnacji.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.