Kurtki softshellowe: jak wybierać i do czego nosić?

Kurtki softshellowe będą idealną propozycją dla wszystkich aktywnych kobiet, które szukają lekkiego, chroniącego przed wiatrem okrycia wierzchniego. Sprawdzają się podczas joggingu, jazdy na rowerze oraz pieszych wędrówek, ale przydadzą się również w miejskich warunkach.

Jak wybierać kurtki softshellowe?

Kurtki softshellowe sprawdzają się podczas joggingu, jazdy na rowerze, nordic walkingu oraz innych aktywności sportowych uprawianych na zewnątrz. Lekkie kurtki softshellowe wykonane są z nowoczesnych tkanin wykorzystywanych do szycia odzieżwy sportowej oraz turystycznej, a nazwa ta powstała w opozycji do ubrań określanych mianem hardshell. Softshellowe mogą być nie tylko kurtki, ale także inne elementy odzieży np. spodnie, rękawiczki czy czapki. 

Najważniejszym zadaniem kurtek softshellowych jest ochrona przed wiatrem. Kurtki softshellowe, w przeciwieństwie do hardshellowych, cechuje wysoka oddychalność, dlatego świetnie sprawdzają się podczas intensywnych treningów. Klasyczne kurtki softshellowe pozbawione są membrany, dzięki czemu cechuje je większa zdolność odprowadzania wilgoci produkowanej przez nasz organizm podczas wysiłku fizycznego. Takie kurtki softshellowe pokryte są zamiast tego impregnacją DWR (durable water repellent) i tylko w niewielkim stopniu chronią przez deszczem. Niektóre modele kurtek softshellowych mają membranę, ale nie są one w 100 proc. wodoszczelne. 

Kurtki sofsthelloweKurtki sofsthellowe Fot. Showroom.pl

Kiedy nosić kurtki softshellowe?

Kurtkę softshellową warto dopasować do aktywności fizycznej oraz pory roku. Softshelle do biegania są bardzo lekkie i nie mają warstwy izolującej. Dzięki temu chronią przed wiatrem i dobrze odprowadzają wilgoć. Na rynku dostępne są również kurtki softshellowe z warstwą polaru, czyli tzw. misie. Takie kurtki są znacznie ciężkie od klasycznych sofshellów i nadają się raczej do pieszych wycieczek oraz spacerów po mieście niż do uprawiania sportu. 

Kurtki softshellowe dopasuj do swoich potrzebKurtki softshellowe dopasuj do swoich potrzeb Fot. Showroom.pl

Przy większej aktywności fizycznej pod kurtki softshellowe należy włożyć bieliznę oraz odzież termoaktywną, dzięki którym skóra będzie oddychać, a wilgoć będzie odprowadzana na zewnątrz. Na co dzień pod spód kurtki softshellowej możesz włożyć zwykły T-shirt albo rozpinaną bluzę. 

Dopasowane kurtki softshellowe będą odpowiednie do większych aktywności sportowych, natomiast te o nieco luźniejszym kroju sprawdzą się na co dzień. Pod spód można włożyć wtedy ciepłą bluzę albo polar. Kurtki softshellowe bez membrany sprawdzą się wówczas, gdy planujesz większy wysiłek fizyczny. Do pieszych wycieczek czy spacerów po mieście można wybrać kurtki z membraną, które zapewnią większą wodoszczelność i ochronę przez wiatrem. 

Do czego pasują kurtki softshellowe?

Kurtkę softshell możesz nosić także na co dzieńKurtkę softshell możesz nosić także na co dzień Fot. Showroom.pl

Dostępne na rynku kurtki sofshellowe cechuje dużą różnorodność, dlatego bez problemu można dopasować je do swoich potrzeb. Z wyglądu kurtki softshellowe mogą wyglądać jak kurtka przeciwdeszczowa albo polarowa bluza. Mogą być krótkie i dopasowane, ale przypominać kurtkę typu parka. Softshellowe kurtki dostępne są w wielu kolorach, od klasycznych czerni, czerwieni, granatu czy szarości, po kurtki pastelowe i wielobarwne. Kurtki softshellowe pojawiają się coraz częściej w ofercie popularnych marek odzieżowych, dlatego warto wybrać model, które będzie idealnie odpowiadał naszym potrzebom. Kurtki sofsthellowe pasują do sportowej odzieży - uprawiając jogging czy jazdę na rowerze, zestawiaj ją z legginsami albo dresowymi spodniami. 

Na co dzień softshellową kurtkę możesz nosić do ulubionej pary jeansów i sneakersów, albo inspirując się modnym stylem athleisure, zestaw ją ze spódnicą czy sukienką. 

Więcej o: