Najsłynniejsze oscarowe suknie: 9 kultowych kreacji

Już za kilka dni czeka nas wielkie święto kina! Każda ceremonia wręczenia Oscarów wzbudza mnóstwo emocji. W centrum wydarzeń są oczywiście nagrodzone filmy, ale niewiele mniej się mówi o kreacjach gwiazd. Poniżej 9 kultowych sukienek, które dzisiaj są już symbolami Oscarów.

Nie ma drugiej takiej imprezy jak Oscary. Już 24 lutego Amerykańska Akademia Filmowa rozda swoje słynne nagrody po raz 91. W tym rok szczególnie mocno trzymamy kciuki za triumf  "Zimnej Wojny" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Film jest nominowany w trzech kategoriach. Ale Oscary to nie tylko statuetki i uroczysta gala. Równie ważny jest czerwony dywan - gwiazdy przygotowują się do tego wystąpienia całym tygodniami. Nic dziwnego - o ich kreacjach mówi się równie głośno i często, jak o samych nagrodzonych filmach. 

W długiej historii ceremonii rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej jest kilka stylizacji, które dorobiły się już miana kultowych. Zachwycały, szokowały, przełamywały konwencję. W takim zestawieniu nie może zabraknąć zestawu, w którym zaprezentowała się w 1998 roku Sharon Stone - aktorka zdecydowała się na połączenie liliowej spódnicy od Very Wang z białą koszulą... GAP. W 2003 roku u boku Bena Afflecka błyszczała jego ówczesna partnerka Jennifer Lopez. Asymetryczna, bladozielona suknia Valentino nawet po latach wywołuje zachwyt. Rok wcześniej niekwestionowaną gwiazdą Oscarów była Halle Berry. Nie tylko ze względu na odważną, bordową kreację od Elie Saab. Berry w 2002 roku została pierwszą czarnoskórą aktorką, która odebrała nagrodę Akademii za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą. 

Od lewej: Halle Berry, Jennifer Lopez i Sharon StoneOd lewej: Halle Berry, Jennifer Lopez i Sharon Stone fot. shutterstock.pl

W 1999 roku czerwony dywan i scena należał do Gwyneth Paltrow. Jej jasnoróżowa sukienka od Ralpha Laurena, po dziś dzień uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w historii Oscarów. Dwa lata później nagrodę za najlepszą rolę kobiecą otrzymała Julia Roberts. Do historii przeszła też kreacja aktorki. Jej czarna suknia rozpoczęła bowiem w Hollywood modę na vintage - pochodziła z kolekcji domu mody Valentino z 1992 roku. W zestawieniu najbardziej kultowych kreacji oscarowych nie można też pominąć stylizacji Jennifer Lawrence z 2013 roku. Pudrowo-różowa suknia Diora była nie tylko piękna, ale też nieco problematyczna. Jej długi tren sprawił, że aktorka potknęła się na schodach w drodze po swojego pierwszego w karierze Oscara. 

Od lewej Gwyneth Paltrow, Julia Roberts i Jennifer LawrenceOd lewej Gwyneth Paltrow, Julia Roberts i Jennifer Lawrence fot. shutterstock.pl

W 2012 roku dosyć niespodziewanie hitem okazała się suknia Angeliny Jolie. Czarna kreacja Versace przeszła do historii ze względu na... nienaturalną pozę, którą jej właścicielka zaprezentowała na czerwonym dywanie. Memy z wyeksponowaną nogą aktorki śmieszyły internautów jeszcze wiele tygodni po ceremonii. Jedną z najbardziej udanych oscarowych stylizacji może się za to pochwalić Michelle Williams. W 2006 roku zachwyciła świat żółtą suknią Very Wang. Bezbłędnie podczas każdej gali wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej wygląda weteranka Oscarów, Nicole Kidman. Do historii przeszła m.in. jej obłędna czerwona sukienka Balenciaga, w której zaprezentowała się w 2007 roku.

Od lewej: Angelina Jolie, Michelle Williams i Nicole KidmanOd lewej: Angelina Jolie, Michelle Williams i Nicole Kidman fot. shutterstock.pl