Pokaz Dawida Tomaszewskiego na "Fashion Weeku" w Berlinie

"Fashion Week" w Berlinie trwa. Wczoraj odbył się pokaz Dawida Tomaszewskiego, który zaprezentował swoje projekty na sezon jesień-zima 2019/2020. Dlaczego warto znać Tomaszewskiego i co znalazło się w jego najnowszej kolekcji?

Dawid Tomaszewski - polski projektant w Berlinie 

"Ogromny talent", "perła" - tak mówią o nim ci, którzy mieli do czynienia z jego ubraniami. Dawid Tomaszewski urodził się w Gdańsku, ale na co dzień mieszka i pracuje w Berlinie. W Niemczech prowadzi swoje atelier, gdzie powstają nietuzinkowe projekty. Od 2009 roku prowadzi markę o awangardowym stylu, ale narodziny brandu poprzedziła wieloletnia edukacja na prestiżowych uczelniach i staże. Tomaszewski uczył się w London College of Fashion, na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie oraz na ASP w Poznaniu. Praktyczne umiejętności zdobywał pod okiem Vivienne Westwood i Sonii Rykiel. Otrzymał ważne wyróżnienia: był finalistą "Designer for Tomorrow" i "Premium Young Designer Award" w Berlinie, a także laureatem honorowej "Złotej Nitki" w Łodzi. Dziś regularnie pokazuje swoje kolekcje podczas Fashion Week Berlin i gościnnie na innych europejskich tygodniach mody. 

Fashion Week Berlin - pokaz Dawida Tomaszewskiego jesień-zima 2019/2020

Choć przed nami dopiero wiosna i lato, w świecie mody już myśli się o kolejnej jesieni. Na rozgrywających się aktualnie tygodniach mody projektanci pokazują kolekcje na jesień i zimę 2019/2020. Dawid Tomaszewski kolejny sezon widzi przez pryzmat różnorodnych wzorów i kolorów, które wydają się wychodzić poza standardową paletę barw. Jest tu brudny odcień różu, fiolet, który wygląda na wypłowiały, ceglasta pomarańcz i beż jak ze starego obicia kanapy. Krata łączy się z abstrakcyjnymi deseniami, które wydają się nie mieć logiki.

Inspiracją jest Bauhaus, a więc i jego wielcy mistrzowie, na przykład Laszlo Moholy-Nagy, od którego Tomaszewski zaczerpnął geometryzujące desenie. Projektant czerpał też z abstrakcjonizmu Cy Twombly'ego, amerykańskiego malarza, prac Andy'ego Warhola i innych twórców sztuki współczesnej.

Na wybiegu pojawiły się pióra, cekiny, tkaniny metaliczne i półprzezroczyste. Dawid Tomaszewski nie oszczędza w środkach. Efekt? Ekstrawaganckie ubrania, po które zjeżdżają się do Berlina styliści z różnych stron świata. Projektant pokazywał swoje prace na łamach Elle, Vanity Fair, L'Officiel, Vogue, czy Harper's Bazaar. W Polsce ubiera m.in. Magdę Mołek. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów jego stylu są duże, wachlarzowe dekoracje przypominające origami, które umieszcza w pasie albo w okolicy ramion. Tomaszewski jest zwolennikiem dekonstrukcji w modzie. Co to znaczy? Że nigdy nie wiadomo, czego się po nim spodziewać!

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jeśli chcesz być na bieżąco informowana o najciekawszych kolekcjach oraz zakupowych okazjach, wypróbuj nasz nowy newsletter. KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ DO NOWEGO NEWSLETTERA.

Barbara Hulanicki - polska projektantka, która podbiła Zachód