Zimowe wyprzedaże w Europie. Kiedy i gdzie zrobisz najlepsze zakupy?

Zimowe wyprzedaże w Europie to dobra okazja na uzupełnienie szafy za niewielkie pieniądze. Za granicą szukamy też marek niedostępnych w Polsce. Obniżki często są dużo większe niż u nas, a zakupy można zrobić przy okazji wyjazdu na narty albo zwiedzania miasta.

Austria

Wyprzedaże w Austrii zaczynają się po Świętach Bożego Narodzenia i trwają do końca stycznia lub do połowy lutego. Wybierając się na narty do austriackich ośrodków warto zahaczyć o Wiedeń, który jest najlepszym miejscem na zakupy w Austrii. Najpopularniejszą ulicą handlową jest Mariahilferstrasse, gdzie znajdziemy zarówno międzynarodowe "sieciówki", jak i butiki z mniej znanymi markami. Kolejna ulica do odwiedzenia to Kaerntnerstrasse z takimi markami jak Humanic (austriacka marka niedrogiego obuwia) czy multibrandowymi domami handlowymi jak Steffl. Po luksusowe produkty warto przejść się na ulicę Kohlmarktand, a po modę od lokalnych projektantów na Neubaugaße. Największe obniżki zawsze są pod koniec wyprzedaży, nie tylko w Wiedniu, ale również w innych europejskich miastach. Należy się jednak liczyć z tym, że pod koniec okresu wyprzedaży oferta będzie mocno "przebrana".

Niemcy

Wyprzedaże w Niemczech kiedyś zaczynały się dużo później, bo pod koniec stycznia i trwały dwa tygodnie. Potem zniesiono te regulacje i obecnie sklepy mogą rozciągać w czasie okres wyprzedażowy. Z Polski najbliżej jest do Berlina, który uchodzi za jedno z najciekawszych modowych miejsc w Europie. Wyprzedaże mają ruszyć tam 9 stycznia i potrwać do pierwszego tygodnia lutego. Odbywają się tu targi projektantów i mieszają style z całego świata. W Berlinie warto poszukać oryginalnej, unikatowej mody w butikach zlokalizowanych m.in. w Mitte District i Kreuzberg District albo w budynku Bikini Berlin - koncepcyjnego centrum handlowego, w którym znajdziemy ponad 70 pop-up store'ów.

Z kolei największym i najbardziej popularnym rejonem zakupowym jest Kurfürstendamm. W Berlinie warto wybrać się do Primarku (bardzo niskie ceny) i do Kaufhofu, który znany jest z niezwykle szerokiego asortymentu, nie tylko odzieżowego. Drugim atrakcyjnym miastem na zakupy w Niemczech jest Kolonia. Schildergasse to najczęściej odwiedzana ulicą zakupowa w całym kraju. Butiki niszowych marek znajdziemy natomiast na Ehrenstraße.  

Czechy

Wyprzedaże w Czechach zaczynają się po świętach i trwają 1-2 miesiące, nie ma w tej kwestii konkretnych regulacji. Na zakupy można wybrać się do Pragi albo do Brna. W tej pierwszej, na obrzeżach miasta znajdziemy Fashion Area Prague Outlet, który jest atrakcyjny zarówno ze względu na ceny, jak i asortyment. Jest tu ponad 200 marek: od sportowych (Adidas, Asics) poprzez casualowe Gap, Pepe Jeans czy Levi's, aż po luksusowe Baldinini, Guess czy Armani. W outlecie są też marki niedostępne w Polsce. Do każdego sklepu wchodzi się "z dworu", więc przypomina on bardziej sieć uliczek niż toporne centrum handlowe. Wyprzedaże potrwają tu do 13 lutego. W Brnie jest mniej tłoczno niż w Pradze, ale zakupy zrobimy tu przede wszystkim w centrach handlowych, choć jest też kilka dużych sklepów sieciowych zlokalizowanych na starówce.

Włochy

Wyprzedaże we Włoszech to prawdziwa gratka dla fanów mody. Pierwsza myśl - Mediolan, ale świetne zakupy zrobimy nie tylko w stolicy Lombardii. Równie atrakcyjny jest Rzym ze swoimi urokliwymi uliczkami, butikami vintage i propozycjami od lokalnych rzemieślników. W obu miastach luksus przeplata się z modą fast-fashion i produktami handmade. Odwiedzając Włochy najlepiej szukać modowych "perełek", unikatów, bo to one stanowią największe bogactwo włoskiej mody i też podlegają przecenom.

Fani znanych, luksusowych marek z pewnością nie będą zawiedzeni. W Mediolanie powinni udać się na Via Montenapoleone, a w Rzymie na Via dei Condotti. Oprócz tego, warto zajrzeć do "sieciówek", asortyment Zary czy Bershki za granicą często różni się od tego, co znajdziemy w Polsce. Popularnymi ulicami zakupowymi z ofertą dla każdego w Rzymie jest via del Corso i via Cola di Rienzo. Na tej ostatniej znajduje się dom handlowy Coin Excelsior z nieco droższymi markami, których nie dostaniemy w Polsce. W Mediolanie obowiązkowym przystankiem jest Rinascente i 10 Corso Como, a pomiędzy nimi rozpościera się najsłynniejsza ulica Corso Vittorio Emanuele. Warto zboczyć stamtąd do słynnej galerii Vittorio Emanuele. Aby zrobić tam zakupy trzeba mieć naprawdę gruby portfel, ale rzucić okiem na piękne wystawy nic nie kosztuje. W obu miastach drogie sklepy przeplatają się z tańszymi, a doskonały "shopping" można zrobić po prostu zwiedzając miasto.

Wyprzedaże we Włoszech w większości regionów startują 5 stycznia i są regulowane prawem. Obniżki następują stopniowo, zazwyczaj w trzech etapach, aż do -70%. Na Półwyspie Apenińskim znajduje się też kilka świetnie zaopatrzonych outletów podobnych do tego w Pradze. Jednym z najlepszych jest Barberino w okolicach Florencji, ale trzeba tam dojechać samochodem.  

Anglia

Jeśli zakupy w Anglii to tylko w Londynie! Mocnym argumentem są nie tylko tanie loty z Polski, ale też niesamowita atmosfera, którą znajdziemy na miejscu. Londyn to prawdziwa kolebka młodzieżowego stylu. Najsłynniejsze ulice zakupowe do Oxford Street i Carnaby Street z ponad 300 sklepami. Nieco bardziej ekskluzywna jest Bond Street. Nie można ominąć też słynnej galerii Harrods, a jeśli szukacie zabawek, wstąpcie do Hamleysa. Tanie zakupy można zrobić we wszystkich sklepach sieciowych, w tym w Primarku, który już niedługo zawita również do Polski. Londyn aż kipi od niszowej mody butikowej, po którą warto udać się na King's Road, gdzie kiedyś swój sklep prowadziła Mary Quant, autorka słynnej minispódniczki! Wyprzedaże w Anglii już wystartowały. Zawsze zaczynają się w tzw. "boxing day", czyli 26 grudnia.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jeśli chcesz być na bieżąco informowana o najciekawszych kolekcjach oraz zakupowych okazjach, wypróbuj nasz nowy newsletter. KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ DO NOWEGO NEWSLETTERA.

Barbara Hulanicki - polska projektantka, która podbiła Zachód