Aromaterapia w domu- idealny sposób na przeziębienie, bóle głowy i gorszy dzień. Jakie olejki wybrać?

Aromaterapia w domu zyskuje coraz większą popularność. Olejki eteryczne poza pięknym zapachem mają także właściwości lecznicze! Ułatwiają relaks, a także pomagają w walce z przeziębieniem, bezsennością czy bólami głowy. Zobacz, jakie olejki wybrać!

Aromaterapia w domu- co to jest?

Aromaterapia w domu to pojęcie, które wymyślił francuski chemik, gdy przypadkowo odkrył lecznicze działanie jednego z olejków eterycznych. Zainspirowało go to do okrycia pozostałych dobroczynnych właściwości roślin. Ich magiczną moc odkryto już 5 tysięcy lat temu w Grecji czy Indiach. Przez ten czas mogliśmy coraz więcej dowiedzieć się na temat wykorzystywania olejków eterycznych. Dziś wiemy już, że są one świetnym domowym sposobem na wiele problemów zdrowotnych oraz naszą psychikę.

aromaterapia w domuaromaterapia w domu shutterstock shutterstock

Aromaterapia i jej działanie

Jak działa aromaterapia w domu? Zapachy działają na ciało i umysł - odprężając, łagodząc stres i napięcie. Nasz zmysł zapachu jest bardzo silny i ważny dla naszego organizmu. Warto zauważyć, że ludzie posiadają o wiele lepiej wykształcony zmysł zapachu niż wzrok aż do ukończenia 5 roku życia. Ale cieszyć się zapachami możemy całe życie, a także możemy wykorzystać ich pozytywne właściwości.

aromaterapiaaromaterapia shutterstock shutterstock

Jaki olejek do aromaterapii wybrać?

Przede wszystkim kieruj się dwoma zasadami - szukaj zapachów, które Ci odpowiadają oraz zainwestuj w naturalny olejek eteryczny. Sztuczne olejki eteryczne mają zupełnie inny zapach i nie przyniosą korzyści organizmowi. Każdy z nas inaczej reaguje na zapachy, dlatego poszczególne olejki będą wzbudzać inne odczucia i emocje. Z tej przyczyny ważne jest aby dobrać zapachy, które najbardziej nam odpowiadają i nie zmuszać się do aromatów, które nie sprawiają nam przyjemności. Kiedy męczy Cię przeziębienie lub infekcja, możesz też szukać olejków, które udrażniają zatoki i przydają się podczas inhalacji.

Czego potrzebujesz, by zrobić aromaterapię w domu?

Przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w wodną lampkę (powszechnie nazywaną "kominkiem"). Powinna być ona na tyle duża, by woda z pojemnika na nią nie wyparowała zanim nie wypali się świeczka. Typowa świeczka do kominka to tzw. tee light i pali się około 3 godzin. Do kominka wstawiamy świeczkę, a do pojemnika wlewamy wodę wraz z olejkiem eterycznym. Do aromaterapii używamy około 10-15 kropli olejku. Jeżeli chcemy zmieszać kilka olejków, to także nie przekraczajmy tej ilości. Zbyt intensywny zapach będzie negatywnie wpływał na nasze samopoczucie. Tak przygotowaną aromaterapią możemy cieszyć się cały dzień, dzięki czemu nasz dom wypełnią piękne zapachy.

aromaterapia domowaaromaterapia domowa shutterstock shutterstock

Sposoby na aromaterapię w domu

Olejki lecznicze możemy stosować na kilka sposobów: masaż, wcześniej wspomniany kominek, kompres czy płukankę.

  • Kąpiel- do wanny z ciepłą wodą dodaj kilka kropel olejku lawendowego. Dzięki temu nasze zmęczone ciało będzie mogło się zrelaksować, a ty będziesz rozkoszować się pięknym zapachem unoszącym się w całej łazience. Kąpiel powinna trwać około 30 minut
  • Inhalacja-  to 10 lub 15 minutowy zabieg. Możesz użyć inhalatora lub do gorącej wody dodać kilka kropelek olejków i przyłożyć do niej twarz. Świetnie odblokuje i oczyszcza pory.
  • Kompres- 10 kropelek wody dodaj na ściereczkę i zamocz ją w gorącej wodzie. Następnie przyłóż w miejscu bólu na 20 minut.

olejki eteryczneolejki eteryczne shutterstock shutterstock

Więcej o: