Skandynawski styl we wnętrzach

Co sprawia, że skandynawski styl urządzania mieszkań i domów staje się coraz bardziej popularny? Z pewnością duże znaczenie ma styl życia młodych, aktywnych ludzi. Ich mieszkania są zarówno azylem rodzinnym, jak i miejscem spotkań towarzyskich. Żyją szybko i intensywnie. Takie osoby doskonale odnajdują się w nowoczesnych i minimalistycznych, a zarazem eleganckich i stylowych wnętrzach

Trend jest surowy i zimny, ale jednocześnie bardzo funkcjonalny i użytkowy. Surowość oznacza oszczędność formy i minimalizm w dodatkach oraz materiałach. Przejawia się w doborze kolorów - najczęściej spotykana jest biel . Na ścianach, meblach, dekoracjach. Blade, czyste kolory to także odcienie beżu, ecru, wrzosowe. Jednak wystrój nie poprzestaje tylko na neutralności. Jasność zakłócona jest odcieniami grafitu, habanu i kasztanu. Dzięki takim kontrastom wnętrze staje się wyraziste i nabiera charakteru.

GroszkiGroszki Groszki

Przestrzenność i minimalizm to dwie istotne cechy stylu skandynawskiego. Taki efekt dają proste, lekkie, często ażurowe meble . Obok drewna świetnie odnajduje się wiklina - najczęściej pod postacią krzeseł i wszelkich koszy, użytkowych i ozdobnych. Inne materiały zachowujące styl to szkło i wełna.

GroszkiGroszki Groszki

Warto też zwrócić uwagę na rolę światła w pomieszczeniach. Umiejętnie dobrane oświetlenie pozwoli nam optycznie powiększyć pokój, wyeksponować "nieśmiałe" kolory, a także podkreślić detale, dekorujące wnętrze .

Skandynawski sekret tkwi w szczegółach. Dodatki, wykończenia i detale odgrywają niebagatelną rolę. Dzięki nim ascetyczne pomieszczenia nabierają charakteru. Jednak wszelkie ozdoby powinny podtrzymywać północny klimat. W tym przypadku kryterium staje się naturalność - czasem zielone szkło butelki dekoruje wnętrze o wiele bardziej oryginalnie niż drogie, wyszukane figurki. Bardzo pożądane są wszelkie inspiracje roślinne i zwierzęce.

GroszkiGroszki Groszki

Jak uczynić nasze mieszkanie podobnym do północnych domów Skandynawii? Zmieniając niektóre elementy, nadamy naszym wnętrzom bardziej ascetyczny, a zarazem minimalistyczny wymiar. Obrazy na ścianie można zastąpić materiałami, zamiast firanek czy zasłon załóżmy rolety lub żaluzje. Zrezygnujemy z ostrych barw na dużych płaszczyznach, zróbmy z nich jedynie wyraźne akcenty. Kierując się zasadą prostoty i naturalności, osiągniemy tak bardzo poszukiwaną atmosferę północnych krajów.

Iza Trzcińska

Zestaw noży do sera

Sztućce dla małego niejadka

Tani sprzęt foto w sieci!

Czytaj w Znam.to: Exceptionnel de Chanel - odkrycie roku!

Więcej o: