Do skracania paznokci mamy do wyboru różne rodzaje pilników: papierowe, szklane, kryształowe. Najczęściej i najchętniej wybierane są pilnik papierowe. Ważna jest ziarnistość czyli gradacja pilnika. Do paznokci naturalnych wybieramy gradację 180, 240. Są one delikatne i najbardziej bezpieczne, nie powodują mechanicznych uszkodzeń, czyli rozwarstwiania się płytki. Szklane i kryształowe pilniki będą najlepsze do twardych i trudnych do spiłowania paznokci. Są twardsze i charakteryzują się większą gradacją. W trakcie piłowania zwracaj uwagę, czy paznokcie nie pękają lub nie rozwarstwiają się. Jeśli tak, koniecznie zmień typ pilnika.
Masz problem z zadzierającymi się paznokciami? Zobacz, co z tym zrobić!
Podstawą prawidłowej pielęgnacji paznokci jest manicure, podczas którego czynności mają odpowiednią kolejność:
1. piłowanie
2. namaczanie
3. opracowanie skórek
Nie piłujemy wilgotnych, rozmoczonych paznokci. Unikamy również piłowania w obie strony. Prawidłowe skracanie paznokci wygląda następująco: pilnik trzymamy pod kątem 45° (stopni) i delikatnie piłujemy od lewej do prawej strony. Nie w obu kierunkach. Trzymanie się tych zasad nie tylko poprawi kondycję paznokci, ale pozwoli lepiej kontrolować ich kształt. Te rady koniecznie weź pod uwagę podczas pielęgnacji.
Zobacz - produkty do pielęgnacji paznokci. TOP propozycje znanych marek!
Na początek dokładnie oceniamy paznokcie. Często wielkość płytki paznokci u prawej dłoni różni się od ich wielkości u lewej dłoni. Skracając je, patrzymy na całą ich długość, nie tylko na długość od końca opuszka - czyli wzrost. Wyrównana długość paznokci jest ważna, szczególnie, kiedy malujemy je lakierem. Kolorowy lakier uwypukli różnice w długości i nierówności. Dokładnie więc zastanów się, jak spiłować paznokcie, aby zatuszować wszelkie nierówności pomiędzy nimi.
Preferencje są różne, moda również, jednak staramy się, aby kształtem paznokci "wysmuklić dłoń" i nadać jej lekkości.
Obecnie modny jest kształt tzw. "migdałek w szpic". Nie każdemu on odpowiada. Skracając paznokcie, modelując je zwracamy uwagę na aktualny kształt płytki, czy jest ona: owalna, trójkątna, prostokątna, szeroka tzw. "łopatowata", mała.
- paznokcie owalne - w miarę długa i smukła płytka - są najmniej problematyczne, możemy nadać im każdy kształt, naturalny czyli owalny, kwadratowy czy też ?migdałek?
- paznokcie trójkątne - modelujemy na kształt owalny, "migdałka" lub okrągły. Delikatnie piłujemy brzegi prawy i lewy po czym modelujemy wierzchołek kierując się faktycznym kształtem migdała.
- paznokcie prostokątne - najlepiej będą wyglądać wypiłowane w "kwadrat". Zaczynamy od delikatnego korygowania brzegów prawego i lewego po czym skrócenia ich w linii prostej, pamiętając o delikatnym zaokrągleniu boków. Zaokrąglając boki unikniemy ich zadzierania się, jednocześnie nadając paznokciom lekkości.
- płytka szeroka, łopatowata - rośnie na boki, dlatego staramy się piłować ją, tak aby nadać jej kształt owalny. Zachowując tą zasadę wysmuklimy dłoń, a paznokcie będą wyglądały na delikatniejsze. Zaczynamy od piłowania brzegów prawego i lewego po czym modelujemy wierzchołek.
- płytka mała, krótka - wszystko zależy do tego czy jest ona szeroka czy też nie. Jeśli jest szeroka modelujemy ją na owal. Jeśli jest smukła zapuszczamy paznokcie i możemy nadać jej kształt dowolny: delikatny, zaokrąglony kwadrat, owal czy "migdałek"