Kto to wymyślił: mała czarna

Czy masz w szafie małą czarną? Jeśli nie, pora to zmienić. To najpopularniejsza sukienka na świecie. Kultowa. Ikona. Wiesz, kto stoi za jej wielkim sukcesem?
Coco Chanel i jej projekty Coco Chanel i jej projekty kolaż Avanti24

Smutne początki

Mała czarna pojawiła się na świecie w latach 20. XIX wieku, symbolizując żałobę: z powodu pierwszej wojny światowej i epidemii grypy hiszpanki. Za jej sukcesem stoi Coco Chanel, która w 1926 roku, po śmierci żonatego kochanka Boya Capela, nie mogąc oficjalnie nosić żałoby, postanowiła ubrać w żałobną czerń kobiety na całym świecie. Ta sukienka symbolizowała uwolnienie kobiety od krępujących ja gorsetów - była luźna, swobodna i bardzo kobieca. I stała się symbolem emancypacji. Magazyn "Vogue" porównał ją do Forda, ponieważ była prosta, czarna i dostępna dla wszystkich - tak jak samochody tej marki.

Śniadanie z Audrey Śniadanie z Audrey Kolaż Avanti24

Mała czarna i gwiazdy

Lata 50. to czas wielkiego boomu małej czarnej. Tę sukienkę spopularyzowały wtedy gwiazdy wielkiego ekranu: Marilyn Monroe, Brigitte Bradot, Catherine Deneuve, ale dopiero Audrey Hepburn w 1961 roku nadała jej nowe znaczenie. Pokazując się w filmie "Śniadanie u Tiffany'ego" w małej czarnej projektu domu mody Givenchy sprawiła, że kobiety zaczęły małą czarną nosić - w wersji inspirowanej filmem ale również jako mini.

Mała czarna w nowym wydaniu Mała czarna w nowym wydaniu Serwisy prasowe firm

Mała czarna - wariacje

Dzisiaj mała czarna ma różne oblicza, długości i style. Jej współczesna i najbardziej  klasyczna odmiana sięga do kolana i opina sylwetkę, aby podkreślić figurę. Inne warianty mają długie rękawy, skosy, asymetrie, plisy czy wstawki. To, co je łączy to kolor i świadomość, że mała powinna być bazą w garderobie każdej kobiety i jest świetnym punktem wyjścia w dowolnej, wieczorowej stylizacji. A wszystko dzięki Coco Chanel!

Sukienki od lewej: Bonjour and kiss/Pakamera.pl 210 zł, Quiosque 199,99 zł, Roho clothing/Pakamera.pl 125 zł, Lambear/Pakamera.pl 198 zł, Camaieu 149,90 zł, Oodji 290 zł