Pokazy haute couture w Paryżu: współczesne wpływy u Schiaparelli, monochromatyczna paleta barw u Diora i power dressing u Alexandre'a Vauthiera

Cały Paryż na chwile stanął w miejscu. Wszystko za sprawą trwającego tygodnia mody haute couture, który już wzbudza dużo kontrowersji.

Schiaparelli haute couture wiosna-lato 2022

Daniel Roseberry, dyrektor kreatywny Schiaparelli, dał pokaz, który na długo zostanie zapamiętany. Nowa kolekcja haute couture wyraża tzw. "zew pustki", który stał się punktem wyjścia do stworzenia widowiskowego pokazu. U Roseberry'ego dopatrujemy się współczesnych wpływów, zaczerpniętych z najnowszych realizacji kinowych sci-fi i fantasy tj. "Diuna" czy "Stowaway". To świat wypełniony przez kosmiczne postacie - odlewy i ozdoby Schiapparelli nawiązują do dalekich podróży, nieznanych nam dotąd istot, które wyłaniają się ze złotych płomieniu, wirujących obręczy, roślin, kwiatów, a nawet z obrazu apokalipsy. Roseberry nie szczędził nam emocji i uzyskał zamierzony efekt - kolekcja to ukłon w stronę wysokiego krawiectwa, wizji artystycznej i niezahamowanej kreatywności, która wyraża się tutaj nie tylko poprzez ubiór, ale też dodatki i makijaż

Schiaparelli HC SS22Schiaparelli HC SS22 fot. ImaxTree

 

Chanel haute couture wiosna-lato 2022

Gdzie jest haute couture? To pierwsze pytanie, które zadałam sobie, oglądając najnowszy pokaz domu mody Chanel. Virginie Viard w odchodzi od ekstrawagancji i stroni od przepychu, a ich miejsce zastępuje prostotą. Czy to możliwe, że wielkie domy mody rezygnują ze "starej" odsłony wysokiego krawiectwa? Możliwe. Czasy się zmieniły, a pokolenie Z przestało zachwycać się majestatycznymi sukniami do ziemi i bogatymi, ręcznymi zdobieniami. Jednak w nowym pokazie Chanel da się dopatrzeć elementów, które nadal wnoszą francuski artyzm i dostojność pokazów haute couture. 

Muza Karla Lagerfelda Charlotte Casiraghi otworzyła pokaz domu mody na koniu. To pierwszy krok ku temu, aby widowisko zostało zapamiętane. I chociaż kreacje są lekkie, minimalistyczne i niewyszukane, to odwrócone proporcje, rękodzieło i wykorzystanie szlachetnych materiałów szepce nam do ucha, że to nadal może być haute couture - na miarę naszych czasów.

Chanel HC SS22Chanel HC SS22 fot. ImaxTree

 

Dior haute couture wiosna-lato 2022

Maria Grazia Chiuri w sezonie wiosna-lato 2022 wybiera monochromatyczną paletę barw, złożoną z bieli, czerni i szarości. Jest ku temu jeden powód - zwrócenie uwagi na detal. W delikatności i nastrojowości, symbolicznej odsłonie "więzi" na wybiegu, oddaje, to co najpiękniejsze w kolekcjach haute couture - uwielbienie do rzemiosła. Zwróćcie uwagę na tkaniny, faktury, zdobienia, guziki, haftki i szycie. To coś więcej niż moda, to sztuka wykonana przez najznamienitszych projektantów i krawców. Moim ulubionym projektem jest biała suknia z łódeczkowym dekoltem i zdobieniem z kamieni. Jest w niej jakaś nostalgia i kobiecość, która przywodzi na myśl boginie ze starożytnej greckiej kultury.

Christian Dior HC SS22Christian Dior HC SS22 fot. ImaxTree

 

Alexandre Vauthier haute couturne wiosna-lato 2022

To moda dla każdej kobiety. Na pokazie u Alexandre'a Vauthiera nie zabrakło piór, cekinów, falbanek i ostrych sylwetek, które zaklęte są w jaskrawe kolory, srebrne odcienie i ciężkie faktury. Elegancka i odważna kolekcja jest obowiązkowa dla każdej miłośniczki mody. Dla mnie to power dressing, który wyłania się z projektów wysokiego krawiectwa. Garnitury Alexandre'a Vaulthiera staną się inspiracją do kolekcji mniejszych marek i znanych sieciówek. Jestem przekonana, że za chwile będą pojawiać się w instagramowych stylizacjach dziewczyn z branży. I nie ma w tym nic złego - moda haute couture w nowym wydaniu może być noszona na co dzień. 

Alexandre Vauthier HC SS22Alexandre Vauthier HC SS22 fot. ImaxTree

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA