Naturalna pielęgnacja cery trądzikowej. Jak skutecznie pożegnać się z krostkami i zaczerwienioną skórą?

Wypryski i zaczerwieniona skóra to niestety problem nie tylko nastolatków, ale również wielu dorosłych kobiet. Ratunkiem dla nich może być naturalna pielęgnacja cery trądzikowej. Na czym polega? To przestrzeganie kilku zasad, ale również dobór odpowiednich kosmetyków.

Pielęgnacja cery trądzikowej nie jest prostą sprawą, bo taka skóra jest wrażliwa i często trudno dopasować do niej idealne kosmetyki. Sięgnięcie po dobre preparaty może pomóc w walce ze stanami zapalnymi i sprawić, że twarz znów będzie wyglądać ładnie. Trzeba jednak mieć świadomość, że kosmetyki mogą pomóc tylko ludziom z łagodnym trądzikiem, u których pojawiają się pojedyncze krostki. Osoby cierpiące na poważne odmiany trądziku muszą zwrócić się do dermatologa. Jednak jeśli u Ciebie sytuacja nie jest tak poważna, a krostki są nieliczne, możesz spróbować sama uporać się z problemem!

Naturalna pielęgnacja skóry trądzikowej - postaw na systematyczność

Dbanie o skórę twarzy każdego dnia za pomocą naturalnych kosmetyków na trądzik jest niezwykle ważne. Najczęściej stany zapalne w postaci krostek pojawiają się w przypadku cery mieszanej lub tłustej, a ta bywa niestety bardzo kapryśna. Nadmierne wytwarzanie się sebum, czyli łoju, to jedna z głównych przyczyn zatykania się porów i tworzenia wyprysków. Z tego powodu nie można dopuścić do wysuszenia skóry ani do zbytniego natłuszczenia. W pierwszym przypadku - przesuszona skóra broni się produkując jeszcze więcej sebum niż zwykle, a w drugim - tłusta warstwa np. kremu uniemożliwia wydostanie się łoju i doprowadza do zatykania porów. Naturalna pielęgnacja skóry trądzikowej musi być systematyczna, aby nie pojawiała się żadna z tych dwóch powyższych sytuacji. W dodatku ważne jest dobranie odpowiednich, dobrych kosmetyków.

codzienna pielęgnacja cery trądzikowejcodzienna pielęgnacja cery trądzikowej fot. shutterstock

Podstawy pielęgnacji cery trądzikowej

Jednym z ważnych rodzajów kosmetyków, którego nie może zabraknąć w twojej łazience jeśli masz trądzik jest żel do mycia twarzy. Trzeba używać go zarówno rano i wieczorem. Nie może to być preparat zbyt mocny, z silnym detergentem, bo mógłby przesuszać. Najbezpieczniej sięgnąć po prostu po specjalne, oczyszczające kosmetyki do cery trądzikowej. Wartymi uwagi są preparaty następujących marek: żel do twarzy Cerave (do cery normalnej i tłustej), żel Duetus, esencja z ekstraktem Wierzby Białej Polny Warkocz, pasta do mycia twarzy Węgiel Iossi. Mają bardzo dobre składy, bez niepotrzebnej chemii. Wieczorem można zastąpić żel do mycia twarzy płynem do demakijażu.

 

Naturalna pielęgnacja cery trądzikowej to również tonizowanie, następujące od razu po oczyszczaniu. Do tego potrzebny jest tonik albo hydrolat. Tego typu kosmetyk nie tylko wyrównuje pH, ale również działa antybakteryjnie i prawidłowo przygotowuje skórę do nałożenia kremu. Tutaj również lepiej wybierać kosmetyki oznaczone jako przeznaczone do cery trądzikowej. Duży wybór ma w swojej ofercie marki takie jak: Ajeden, ASOA, Duetus, Mydłostacja.

 

Kolejny krok w dziennej i wieczornej pielęgnacji to naturalny krem do cery trądzikowej. Na dzień lepiej wybierz takie o lekkiej konsystencji, a na noc możesz pozwolić sobie na coś bardziej treściwego. Tego typu  kosmetyki na trądzik są wielu marek m.in. Make Me Bio, Sylveco, Duetus, Iossi.

Kosmetyki do cery trądzikowej - co możesz stosować dodatkowo?

Wymienione wyżej kroki pielęgnacji to tylko podstawy. Naturalna pielęgnacja cery trądzikowej może być wzbogacona również o inne rodzaje kosmetyków. Przykładem są peelingi, ale jedynie te enzymatyczne. Osoby z cerą trądzikową nie mogą używać kosmetyków złuszczających zrobionych na bazie cukru lub soli morskiej. Zawarte w nich drobinki mogłyby jeszcze bardziej rozprowadzić bakterie po skórze twarzy, doprowadzając do nowych krostek. Kosmetyki do cery trądzikowej typu peeling enzymatyczny są m.in. w ofercie firmy Phenome, a także The Ordinary (czerwony, z kwasami). Takie peelingi wykonuje się raz lub dwa razy w tygodniu.

 

Co jakiś czas można także nałożyć na swoją twarz maseczkę, która pomoże zlikwidować zaskórniki. Godną polecenia jest tutaj maseczka z węglem aktywnym i cynkiem marki ISANA (Rossmann). W ofercie niektórych brandów (Make Me Bio, Sylveco) są również punktowe kosmetyki na trądzik - idealne do zwalczania pojedynczych, szczególnie trudnych, krostek. W takim celu można sięgnąć także po olejek z drzewa herbacianego, który radzi sobie ze stanami zapalnymi niezwykle dobrze. Warto jednak zmieszać go z innymi olejkiem np. jojoba i wtedy nakładać na wyprysk, aby jego działanie nie było zbyt mocne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.