Gwiazdy pomagają polskiej kulturze: ty też możesz dołożyć swoją cegiełkę - sprawdź jak

W związku z sytuacją panującą w kraju, kultura nie ma teraz najłatwiejszego czasu. Teatry i kina są zamknięte, a koncerty odwołane, nawet te, które miały odbyć się w sierpniu. Na szczęście gwiazdy pomagają polskiej kulturze, organizując różnorodne akcje, prowadząc fundacje czy chociażby kupując bilety. I ty możesz dołożyć swoją cegiełkę - sprawdź jak to zrobić i do jakich akcji możesz się przyłączyć!

Gwiazdy wspierające polską kulturę

Aktorzy, muzycy, wszyscy ludzie kultury znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Najgorsze jest to, że nie wiadomo do kiedy cała ta sytuacja potrwa. Na szczęście jest wiele sposobów na to, by pomóc i to bez wychodzenia z domu. Nawet aktorzy, gdzie to właśnie oni zostali pobawieni pracy z dnia na dzień, robią wszystko co w ich mocy, żeby kultura jak najmniej ucierpiała przez panujący wirus. Do grona tych osób, zalicza się chociażby Krystyna Janda. Jej działania są godne podziwu i trwają nieprzerwanie od kilkunastu dobrych lat. Aktorka, jako jedna z pierwszych w Polsce stworzyła w 2005 roku własny, prywatny teatr w Warszawie - Teatr "Polonia". Mało tego, jest fundatorką i Prezesem Zarządu Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury, która w 2010 uruchomiła drugą warszawską scenę "Och-Teatr". W mediach do wspierania polskiej kultury zachęcają także znani influencerzy, którzy swoje zasięgi często wykorzystują do celów charytatywnych.

Akcje wspierające polską kulturę

Różnorodne akcje wspierające polską kulturę stały się ostatnio bardzo popularne i co najważniejsze, każdy może w nich uczestniczyć. Pierwszą z nich jest akcja #wspieramkulturę stworzona przez portal ewejsciowki.pl we współpracy z biletomat.pl. Ogólnopolska akcja składa się z 4 działań:

  • "Trzymam bilet” - posiadasz już bilet na wydarzenie kulturalne, które jednak się nie odbędzie? Nie musisz go zwracać! Możesz przebukować bilet na inny termin lub wymienić go na bilet otwarty;
  • "Kupuję bilety” - zarezerwuj bilet na nadchodzące wydarzenie, jako znak solidarności z artystami, twórcami i wszystkimi osobami zaangażowanymi w proces tworzenia kultury;
  • "Podaruj kulturę” - kup tzw. voucher, będący biletem otwartym na dowolne wydarzenie. Kupując go swoim bliskim, możesz wesprzeć wybraną instytucję kultury;
  • "Płacę, ile chcę" - na portalu ewejsciowki.pl znajdują się darmowe spektakle transmitowane on-line, z możliwością przekazania wsparcia finansowego danej instytucji w modelu tzw. "cegiełek” o wysokości np. 5, 10 czy 20 zł. To do ciebie należy decyzja czy oglądasz spektakl za darmo, czy też wesprzesz daną instytucję symboliczną kwotą. Wpłata nie jest obowiązkowa.

Druga akcja to #wdomuzagrane, którą powołał do życia Adam Sztaba. Utwór znany z wykonania Beaty Kozidrak pt. Co mi Panie dasz w stworzonej przez muzyka aranżacji zaśpiewali m.in.: Natalia Kukulska, Ewa Farna, Ania Karwan, Natalia Nykiel, Kasia Wilk, Kasia Moś, Olga Szomańska, Dorota Miśkiewicz, Cleo, Patrycja Markowska, Kuba Badach, Igor Herbut, Piotr Cugowski, Andrzej Piaseczny, Sebastian Karpiel i Damian Ukeje. A akompaniuje im aż 732 muzyków! Akcja cieszy się wielką popularnością, w ślady za nią poszło już wiele szkół muzycznych.

Więcej o: