Paryż ogłosił oficjalny plan, dzięki któremu do 2024 roku, stanie się najbardziej zrównoważoną stolicą mody. Według serwisu branżowego WWD, inicjatywa "Paris Good Fashion" ma na celu nakłonienie branży mody do stosowania bardziej zrównoważonych praktyk.
Proces ma być wdrażany w trzech obszarach tematycznych: poprawy zaopatrzenia, przygotowania zrównoważonych praktyk przy organizacji wydarzeń (w tym Tygodnia Mody w Paryżu) oraz stworzenia ekonomii zrównoważonego rozwoju. Propozycja została ogłoszona w poniedziałek w Institut Francais de la Mode przez Frédérica Hocquarda (zastępcę paryskiej burmistrz Anne Hidalgo), odpowiedzialnego za różnorodność kulturową i życie nocne, Antoinette Guhl, odpowiedzialną za gospodarkę społeczną oraz byłą dziennikarkę mody i pierwszą redaktor naczelną "Jalouse", Isabelle Lefort.
Kiedy 20 lat temu zaczynałam pracować w modzie, nikt nie mówił o zrównoważonym rozwoju. Ale świat się zmienił: jesteśmy w przededniu katastrofy ekologicznej. Młodsze pokolenie doskonale zdaje sobie sprawę z zagrożenia, dlatego apeluje do marek modowych, aby zmieniły swoją działalność. Musimy stworzyć dialog pomiędzy tymi dwoma światami.
- zaznacza Lefort.
Szczegółowy plan działania na rzecz zrównoważonego rozwoju ma zostać opublikowany w czerwcu, a Paryż ma stać się "zrównoważoną stolicą mody" do 2024 roku. W tym czasie miasto będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich.
Podczas międzynarodowej konwencji klimatycznej ONZ, która odbyła się w Katowicach w grudniu 2018 roku, 43 światowe marki związane z branżą mody podpisały porozumienie zobowiązujące do walki ze zmianami klimatu. Wśród sygnatariuszy deklaracji znaleźli się światowi giganci, między innymi koncern H&M, Inditex (właściciel między innymi Zary, Stradivariusa, Oysho), adidas czy Puma.