Christian Dior - dziś rocznica urodzin mistrza francuskiej mody

Założył jeden z najsłynniejszych domów mody, stworzył wciąż naśladowane kreacje, wyszkolił zdolnych następców. Christian Dior, gdyby żył, obchodziłby dziś swoje urodziny. Z tej okazji przybliżamy sylwetkę francuskiego projektanta.

Dior - wspaniała historia francuskiego domu mody

Christian Dior urodził się 21 stycznia 1905 roku, a więc dziś obchodziłby 114. urodziny! Miał zostać dyplomatą, ale on zawsze wolał sztukę i...modę. Karierę projektanta zaczynał u Roberta Pigueta, który nauczył go miłości do prostoty i elegancji. Potem pracował u Luciena Lelonga, gdzie doświadczenie zdobywał również inny znany projektant - Pierre Balmain. Po wojnie Christian Dior założył własny dom mody, a pierwsza kolekcja "Corolle" zaprezentowana w 1947 roku okazała się olbrzymim sukcesem. Na pokazie obecna była Carmel Snow, redaktor naczelna amerykańskiego wydania Harper's Bazaar, która opisała kolekcję jako "New Look". W rzeczywistości to, co pokazał Christian Dior nie było nowe. Francuz czerpał inspirację z tradycyjnie kobiecej mody z XIX wieku, dostosowując ją do wymagań współczesnej kobiety.

 

Christian Dior - co mu zawdzięczamy?

Moda Christiana Diora to hołd dla tradycyjnej kobiecości. Projektant wylansował sylwetkę z mocno podkreśloną talią i rozkloszowanym dołem. Większość sukni i spódnic Diora miało taką samą długość - sięgały do połowy łydki. Dior wykorzystywał gorsety i paski, by zaznaczyć talię osy. Nawet żakiety i odzież wierzchnią kroił tak, aby jak najlepiej podkreślić kobiece kształty. Nie oszczędzał również materiałów: im bardziej szlachetna wydawała się kreacja, tym lepiej. Luksusowy "New Look" Christiana Diora czerpał z mody z poprzedniego wieku, ale po wojnie wydawał się nowy. W czasie trwania konfliktu, kobiecy strój został mocno uproszczony i zredukowany przede wszystkim do funkcji praktycznych. Kobiety zatęskniły za eleganckimi i wyrafinowanymi ubraniami, a projekty Diora dawały im dokładnie to, o czym marzyły.

 
 

Dior - styl, który przetrwał do dziś

Christian Dior zmarł nagle w 1957 roku. Po jego śmierci, stery znanego już na całym świecie domu mody przejął młody Yves Saint Laurent. Potem firma miała jeszcze kilku dyrektorów kreatywnych. Mimo, że każdy z nich wprowadzał własne pomysły, nie zmienili oni pierwotnego stylu Christiana Diora. Marka nadal stawia na kobiecość, podkreśla przywiązanie do korzeni i projektów, które wyznaczały trendy przez całą dekadę lat 50. Dziś miejsce mistrza po raz pierwszy zajmuje kobieta - Maria Grazia Chiuri, a w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie trwa wystawa poświęcona francuskiemu projektantowi. Więcej przeczytasz o niej w naszym artykule: Wielka wystawa Christian Dior: Designer of Dreams.

 
 

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jeśli chcesz być na bieżąco informowana o najciekawszych kolekcjach oraz zakupowych okazjach, wypróbuj nasz nowy newsletter. KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ DO NOWEGO NEWSLETTERA.

Sekret torebki od Louis Vuitton - jej przeznaczenie miało być inne!

Więcej o:
Copyright © Agora SA