Sposób na za duże buty. Zobacz, jak poradzić sobie z tym problemem!

Niezawodny sposób na za duże buty? Co zrobić, gdy buty okazują się być zbyt duże, ale nie chcemy ich zwracać lub w sklepie nie ma już odpowiedniego rozmiaru? Istnieje kilka sposobów, aby sobie z tym poradzić. Wkładki do za dużych butów to jedno z rozwiązań. Są też sprawdzone, domowe sposoby, dzięki którym możesz zmniejszyć za duże obuwie!

Sposób na za duże buty - co zrobić? 

Chyba każda z nas chociaż raz w życiu kupiła lub dostała a prezencie buty, które okazują się być w złym rozmiarze. Często przytrafia się to również, gdy kupujemy buty przez internet. Zbyt małe można rozciągnąć, ale jaki jest sposób na za duże buty? Co zrobić, jeśli nie chcesz ich oddawać,  bo są po prostu piękne? Możesz wypróbować kilka sposób, które zmniejszą nieco twoje buty, ale pamiętaj, że nie zadziałają one na każdy rodzaj obuwia! Wszystko też zależy od tego, o ile są za duże. Mimo wszystko miej nadzieję, że się uda! 

Sposoby na za duże butySposoby na za duże buty Pixabay

Więcej - te buty będą hitem na wiosnę! Noszą je gwiazdy i influencerki

Wkładki do za dużych butów

Jeśli twoje buty są za duże lub za luźne, możesz poratować się grubszymi wkładkami do butów. Wypełnią one zbyteczne miejsce, dzięki czemu but stanie się ciaśniejszy. Do wyboru masz kilka rodzajów wkładek:

  • wkładki silikonowe - są miękkie i dosyć cienkie. Doskonałe do takiego obuwia jak szpilki, mokasyny lub baleriny. Ich grubość to zazwyczaj około 1 centymetr. 
  • wkładki skórzane - przeznaczone zazwyczaj do butów sportowych wykorzystywanych do treningu. Są komfortowe, idealne dla skóry stóp i świetnie wypełniają dodatkowe centymetry.
  • wkładki filcowe - ciepłe i najlepsze do butów zimowych typu kozaki czy botki. Zazwyczaj są dosyć grube, więc możesz je wykorzystać do bardzo za dużych butów. 

Możesz też kupić zapiętki, które dodatkowo ochronią piętę przed otarciami. Istnieje kilka rodzajów zapiętek: żelowe, silikonowe oraz skórzane. Są również dobrą opcją, jeśli twoje za duże buty to fason peep toe. Jeżeli jednak masz buty z zamkniętym noskiem, możesz także dodatkowo włożyć do środka odrobinę waty w miejsce palców. To zawsze wypełni dodatkowe i zbyteczne miejsce. Inną opcją jest również miękka gąbka, która dopasuje się zarówno do kształtu buta, jak i do palców. Nie będzie dawać uczucia dyskomfortu. 

Domowe sposoby zmniejszenia butów

W zależności od tego, jakiego rodzaju buty są za duże, możesz wypróbować dwa sprawdzone, domowe sposoby. Przy zbyt dużych adidasach lub innych butach sportowych sprawdzi się rozwiązanie opisane poniżej.

1. Spryskaj buty wodą. Możesz użyć do tego atomizera albo innego rodzaju spryskiwacza. Buty spryskaj dosyć obficie, ale nie przemocz ich całkiem, bo wtedy mogą skurczyć się za bardzo.

2. Teraz musisz je wysuszyć. Możesz włożyć buty do suszarki na około 15 minut albo, jeśli masz trochę więcej czasu, po prostu użyć suszarki do włosów.

3. Po wysuszeniu przymierz buty. Jeśli dalej są za duże, powtórz te czynności aż do momentu, kiedy poczujesz, że się skurczyły.

MokasynyMokasyny Fot. Instagram: @Maciejka_shoes

Modne buty w świetnych cenach znajdziesz na Avanti24.pl!

W przypadku za dużych butów skórzanych - szpilek albo czółenek - sposób na ich zmniejszenie jest bardzo podobny.

1. Na początek musisz zmoczyć je wodą.

2. Do suszenia użyj jednak tylko suszarki do włosów. Nigdy nie wkładaj skórzanych butów do suszarki na ubrania. Suszarkę do włosów trzymaj w odległości około 15 cm i cierpliwie susz.

3. Kiedy góra butów będzie już sucha, przymierz je. Jeśli nadal są za duże, to znów powtórz całą procedurę.

Sprawdź: Czarne obuwie ze spiczastym noskiem w okazyjnych cenach!

A co zrobić z za dużymi butami z syntetycznych materiałów? Sztuczna skóra czy inne tego typu materiały są sztywniejsze, dlatego przed wykonaniem powyższych kroków, najlepiej namoczyć takie buty przez około godzinę w zimnej lub letniej wodzie. Potem postępować tak, jak w przypadku butów skórzanych. Pamiętaj też, że zabiegi te trzeba czasem powtarzać nawet kilka razy, więc nie zniechęcaj się już po pierwszej nieudanej próbie! 

Czy da się zmniejszyć buty u szewca? 

Jeśli jednak wszystko zawiodło i nadal nie możesz nosić swoich wymarzonych butów, możesz udać się do szewca, który z pewnością ma sposób na za duże buty. Będzie on w stanie dostosować je do twojej stopy, ale oczywiście musisz za to nieco zapłacić. Cóż, czasem warto się poświecić dla ukochanych butów! 

Wyprzedaż obuwia damskiego na Avanti24.pl Te modele kupisz za grosze!

Więcej o: