Cellulit - jak się go pozbyć: masaże, balsamy, domowe sposoby

Cellulit to problem, który dotyka większość kobiet. Sprawdź skąd się bierze, jak rozpoznać rodzaj cellulitu i jak skutecznie z nim walczyć.

Problem pomarańczowej skórki dotyka około 90% kobiet na całym świecie. Powstawanie cellulitu nie jest związane ani z wiekiem, ani też z tkanką tłuszczową. Sposobów na zwalczanie pomarańczowej skórki jest wiele - niektóre bardziej inne, mniej skuteczne. Należy jednak pamiętać, że walka z cellulitem powinna być systematyczna i długofalowa, wtedy będziemy w stanie zaobserwować efekty.

Rodzaje cellulitu

Warto na początku przyjrzeć się temu, jaki jest nasz cellulit. Wyróżnia się dwa główne rodzaje - wodny oraz tłuszczowy. Cellulit tłuszczowy zwany też lipidowym polega na gromadzenie się w skórze i tkankach kwasów tłuszczowych. Zwykle dotyka kobiet z nieco większą wagą i jest trochę trudniejszy do zwalczenia. Cellulit wodny lub obrzękowy polega na zaburzeniach krążenia krwi i limfy. Główną jego przyczyną jest zaburzona gospodarka hormonalna, np. podczas miesiączki.

Na szczęście oba rodzaje pomarańczowej skórki zwalcza się podobnymi metodami, tak więc nawet jeśli mamy problem z rozpoznaniem - możemy skutecznie walczyć z cellulitem. W przypadku cellulitu tłuszczowego najskuteczniejsza będzie odpowiednia dieta , bogata w błonnik jak i dobrze dobrane ćwiczenia cardio . W drugim przypadku dobrze sprawdzają się masaże .

Jak się pozbyć cellulitu?

Jak już pisaliśmy, aby pozbyć się cellulitu trzeba działać systematycznie i na kilku frontach. Bez względu na to, jaki masz rodzaj cellulitu - zadbaj przede wszystkich o zdrową dietę oraz aktywność fizyczną. Zdrowy tryb życia pomoże nie tylko w walce z pomarańczową skórką, ale też poprawi samopoczucie i ogólne zdrowie. Kolejną rzeczą, która pomoże bez względu na typ cellulitu, są masaże.

Do masażu możemy używać dłoni, ale może to być uciążliwe i niewygodne, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiedni masażer , który można nabyć niemal w każdej drogerii. Warto taki masaż wykonywać dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Na każdą część ciała, gdzie mamy cellulit warto poświęcić około 10 minut masażu. Przed zabiegiem powinno się nałożyć na masażer oliwkę lub balsam, aby przyrząd lepiej ślizgał się po skórze. Niestety masaż antycellulitowy nie powinien być delikatny, a raczej dosyć mocny, tak by na skórze pozostało lekkie zaczerwienienie.

Do masażu możesz wykorzystać też bańki chińskie , które mają bardzo dużą skuteczność w zwalczaniu cellulitu. Mogą być szklane, jak i gumowe - te drugie są łatwiejsze w użyciu. Taki masaż wykonujemy co drugi dzień. Osoby ze skórą naczynkową powinny wyjątkowo uważać przy tej metodzie, ponieważ bańki mogą powodować pękanie naczynek.

Preparaty antycellulitowe

Skuteczność preparatów antycellulitowych jest bardzo niewielka, jeżeli ograniczymy się tylko i wyłącznie do nich. Bez odpowiedniej diety, ćwiczeń i masażu nawet najlepszy balsam czy tabletki na niewiele się zdadzą. Mimo że nie czynią cudów, to są pomoce przy kompleksowej walce z pomarańczową skórką. Warto też dobrać odpowiedni specyfik do danego rodzaju cellulitu. Dla osób borykających się z cellulitem tłuszczowym skuteczniejsze będą preparaty zawierające wyciąg z bluszczu, L- karnitynę oraz kofeinę . Z kolei osoby, które walczą z cellulitem wodnym powinny szukać kremów i balsamów z wyciągiem z ruszczyka kolczastego i nostrzyka . Warto też sprawdzić czy preparat posiada właściwości drenujące. Jeżeli jesteście posiadaczkami skóry naczynkowej, unikajcie preparatów rozgrzewających oraz zawierających ksantyny, np. kofeinę lub teofilinę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.