WHO: Regularne picie kawy może zmniejszyć ryzyko powstawania nowotworów i chorób przewlekłych

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) regularne picie kawy obniża ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów i chorób przewlekłych.

W 1991 roku kawa została uznana za substancję rakotwórczą. Po 25 latach Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wycofała się ze swojej ekspertyzy. Zmiana była wynikiem długoletnich badań prowadzonych przez sztab 23 naukowców z różnych krajów. Ich zdaniem ludzie, którzy piją kawę są mniej narażeni na cukrzycę typu II, zaburzenia neurologiczne, choroby nowotworowe i choroby serca, których przyczyn często szukano właśnie w spożywaniu nadmiernej ilości kofeiny.

W Polsce kawę regularnie pije ok. 90 proc. dorosłych, czyli 25 mln ludzi. Przeciętny Polak wypija 3 kg. kawy rocznie, co umieszcza nasz kraj na 11 miejscu w światowym rankingu spożywania kawy.

Zdecydowanymi liderami są Niemcy, Brazylijczycy oraz Amerykanie, którzy zajmują pierwsze miejsce na świecie. Badania o zdrowym wpływie kawy na organizm zrobiły ogromne wrażenie na amerykańskiej służbie zdrowia. W efekcie lekarze zalecają picie od 3 do 5 filiżanek kawy dziennie a ośrodki naukowe w Stanach utrzymują, że picie kawy zmniejsza ryzyko zgonu u osób z przewlekłymi chorobami wątroby.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.