Czy da się skutecznie wybielić zęby?

Posiadanie białych zębów to w dzisiejszych czasach wręcz obowiązek. Celebryci na czerwonym dywanie olśniewają pięknymi uśmiechami. Jednak czy my także możemy?

Nasz naturalny kolor zębów zależy od wielu czynników: genetycznych, grubości i gęstości zębiny, a także nabytych, w sumie na własne życzenie, przebarwień. Prawidłowa barwa znajduje się zazwyczaj w przedziale od białej poprzez szaroniebieską do żółtawo-kremowej. Naturalny kolor zębów zmienia się na przestrzeni czasu w zależności od wpływu przyjmowanych leków i antybiotyków, próchnicy, starzenie się, niedostateczną higienę jamy ustnej, błędy żywieniowe czy stosowanie używek (jak np. tytoń, kawa, mocna herbata, czerwone wino).

Podstawową zasadą posiadania białych zębów jest codzienna higiena jamy ustnej.. Musimy pamiętać, żeby szczotkować je minimum dwa razy dziennie, czyli po śniadaniu i po ostatnim posiłku, a najlepiej po każdym spożytym posiłku. Codzienne używanie nici dentystycznej, aby dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe. Stosować odpowiednie produkty do higieny jamy ustnej - pasty skutecznie usuwające zanieczyszczenia i działające bakteriostatycznie czy specjalnej miękkiej szczoteczki do dokładnego czyszczenia zębów i języka. I regularnie odwiedzać dentystę. Często zapominamy, że elementem codziennej pielęgnacji zębów jest prawidłowa dieta. Gdy jest pełnowartościowa, to wzmacnia szkliwo i nie powoduje przebarwień.

Jednak każdemu z nas zdarza się wypić czerwone wino, zapalić papierosa czy niezbyt dokładnie umyć zęby. A to właśnie sprawia, że zęby robią się żółte i brzydko wyglądają. Na szczęście jest możliwość przywrócenia im jasnego koloru. Istnieją dwa sposoby wybielania zębów - w gabinecie stomatologicznym bądź kuracje wybielające do stosowania w domu.

Zabiegi stomatologiczne polegają na nałożeniu specjalnego żelu z substancją aktywną, która zaczyna działać podczas naświetlania. Ich największym plusem jest to, że efekty jest widoczny już po jednym zabiegu. Jedna ma ona jeden poważny minus - cenę. Koszt takiego zabiegu waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Dlatego dobrym pomysłem jest używanie nakładkowych systemów wybielających, które działają w oparciu o działanie enzymów, które utleniają zanieczyszczenia organiczne w szkliwie. Ich stosowanie jest bardzo proste - w specjalne nakładki aplikujemy żel z substancjami aktywnymi i trzymamy je na zębach kilkadziesiąt minut codziennie. Dlatego warto wybierać produkty, które mają nakładki umożliwiające dopasowywanie się do naszych zębów, a nie zaś takie uniwersalne. Dzięki temu preparat znacznie lepiej i szybciej działa. Długość terapii zależy od wybranego preparatu np. system Biała Perła

przynosi efekty już po 5 dniach. Także ich cena nie jest zaporowa - to kilkadziesiąt złotych w zależności od producenta.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.