Od biżuterii po projekt warzywniaka

Jest młodą mamą, zdolną projektantką i nie boi się nowych wyzwań. Mieszkająca w Sosnowcu Marta Szafraniec zaprojektuje zarówno nowoczesną biżuterię, jak i ładne stoisko handlowe.

Ma 29 lat, dwoje małych dzieci i sukcesy na koncie. Marta Szafraniec najbardziej znana jest jako projektantka biżuterii i właścicielka autorskiej marki Saffa. Na pomysł założenia własnej firmy wpadła już podczas studiów na warszawskiej ASP, jednak zanim rozkręciła własny biznes, współpracowała w Berlinie z niemiecką firmą biżuteryjną Spreeglanz. Do jej najbardziej znanych projektów należy "palec ślonski" - porcelanowy wisiorek w kształcie palca zawieszony na kolorowym rzemieniu ze srebrną zawieszką.

Palec jest nie tylko ozdobą, ale służy też do zrobienia perfekcyjnej dziurki w kluskach śląskich. Biżuteria projektu Marty Szafraniec wyróżnia się ciekawymi, czasem zabawnymi formami. Część projektów wyglądem przypomina rozlane plamy farby, inne inspirowane są szkolnymi tarczami. Coś dla siebie, a dokładnie wykonany ze srebra i gąbki pierścionek antystresowy, znajdą też nerwusy. Ceny ręcznie robionej biżuterii wahają się od 50 zł za niewielką broszkę do 380 zł za naszyjnik wykonany ze srebra i piasku wulkanicznego z Teneryfy.

Marta Szafraniec poza tym, że jest projektantką, jest też mamą dwóch malutkich córeczek - Marysi i Hani, które pochłaniają mnóstwo jej czasu. Pomimo wielu zajęć zastrzega, że nie ogranicza się tylko do produkowania biżuterii. Ostatnio zaprojektowała między innymi wolno stojące stoiska handlowe dla producentów przetworów "A to dobre!", które pojawią się w centrum handlowym Europa Centralna i w Galerii Katowickiej. - Projektuję różne rzeczy. Ostatnio dostałam zlecenie na zaprojektowanie warzywniaka.

Znajomi pukali się w czoło, ale ja bardzo się ucieszyłam, że mogę zmienić wizerunek warzywniaka, kojarzonego ze zdezelowaną budą - mówi Szafraniec. Projektantka nie chce się skupiać tylko na jednej dziedzinie designu. - Nie ma konkretnej firmy, z którą chciałabym współpracować. W przyszłości chciałabym wystawiać swoje pracę w jak największej liczbie galerii zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ze strony biżuteryjnej marzy mi się współpraca z jakąś firmą produkującą na skalę przemysłową - dodaje. Projektantka razem z córkami jest jedną z bohaterek promującej twórcze mamy akcji "Matka Polka Kreatorka" organizowanej przez platformę DaWanda.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.