Tego lepiej nie pij w upały

Czerwona herbata odwadnia, niskosodowa woda wypłukuje minerały. Są napoje, które mogą zaszkodzić, jeśli sięgasz po nie przy 36-ściostopniowym upale. Dietetyk radzi czego nie pić podczas takich temperatur

W upalne dni zachowanie odpowiedniego nawodnienia organizmu jest niezwykle ważne, a niektóre napoje mogą powodować odwodnienie. Marek Aleksander Przondo, dietetyk z warszawskiej poradni dietetycznej Yánse radzi, czego nie pić w upały

Zła woda

- Nie każda woda nadaje się na upały. Unikać należy wód niskosodowych i niskomineralizowanych, ponieważ zamiast dostarczać odpowiedniej ilości składników mineralnych, wypłukują je z organizmu i w efekcie mogą spowodować odwodnienie. Przy takich temperaturach nie należy też sięgać po wodę gazowaną. Przede wszystkim dlatego, że powoduje ona uczucie szybkiego zaspokojenia pragnienia, tymczasem wypita ilość płynu najczęściej wcale nie jest wystarczająca - mówi Przondo.

Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, najlepiej wybierać wody z dużą zawartością mikroelementów, wysokomineralizowane. Zawierają dużo sodu, magnezu i potasu niezbędnych do regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu.

Kawa

Zawiera duże ilości kofeiny. Substancja ta powoduje przyspieszenie diurezy (wydalania wody z moczem) i podnosi ciśnienie krwi. Zwiększone wydalanie elektrolitów i jednoczesne obciążenie układu krwionośnego może powodować nie tylko odwodnienie, ale także zwiększa ryzyko zawału i udaru.

Procenty

Alkohol podczas upałów to chyba najgorszy z możliwych napitków. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne i odwadnia organizm. Wydolność układu krążenia zostaje osłabiona. Może to skutkować wahaniami ciśnienia, zasłabnięciami, udarem czy nawet zawałem. Dodatkowo alkohol powoduje obciążenie organizmu, który zmuszony jest metabolizować etanol.

Mocne herbaty

Zawierają w sobie duże ilości teiny, czyli innymi słowy kofeiny zawartej w liściach herbaty. Jest to taka sama substancja, jak kofeina z kawy i działa w ten sam sposób. Ryzyko picia dużej ilości mocnej herbaty, szczególnie czarnej i czerwonej jest takie samo, jak w przypadku picia kawy. Jeśli pić herbatę, to słabą, lub wybierać te, które zawierają mniej kofeiny - zieloną i białą.

Napoje energetyczne

Pomimo dużej ilości dodawanych do nich sztucznych składników odżywczych, niestety także zawierają w sobie dużą ilość kofeiny. Tym samym powodują zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, mogąc prowadzić do odwodnienia, zasłabnięć i problemów z układem krążenia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.