Jak uczulenie na słońce wpływa na skórę?

Przebywanie na słońcu jest praktyką ogólnie zalecaną, wzmacniającą odporność organizmu. Ponadto promienie słoneczne są naturalnym źródłem witaminy D, która wytwarza się w naszej skórze. Niestety, kąpiel słoneczna nie jest dla wszystkich - a w szczególności dla osób uczulonych na słońce. Jak ono wygląda i jak się przed nim bronić?

Uczulenie na słońce- czym jest i jak je rozpoznać?

Uczulenie na słońce to specyficzny rodzaj alergii, w której alergenem jest czynnik fizyczny, jakim są promienie słoneczne. Na skutek nadwrażliwości na ten czynnik pojawiają się objawy typowe dla alergii skórnych. Mogą to być różnego rodzaju wysypki, takie jak plamy, swędząca pokrzywkazaczerwienienia na skórze, a nawet drobne pęcherzyki. Wysypki pojawiają się tylko w tych miejscach, które były odsłonięte i wystawione na działanie promieni słonecznych. Zmianom skórnym mogą towarzyszyć również objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, dreszcze, ogólne złe samopoczucie.

Przyczyny uczulenia na słońce

Niestety, przyjmowanie szeregu leków i niektórych ziół, może narazić nas na nadwrażliwość na promienie słoneczne. Popularne zioło – dziurawiec – pity tradycyjnie przy problemach trawiennych i przyjmowany jako ziółko przeciwdepresyjne, znacznie zwiększa wrażliwość na słońce.

 Leki, które najczęściej mają związek z alergią słoneczną to:

  • antybiotyki, np. tetracykliny
  • leki przeciwbólowe, np. ibuprofen
  • leki moczopędne
  • leki na nadciśnienie

Innym ryzykiem jest wystawianie twarzy na słońce po zabiegach kosmetycznych. Po wielu z nich, zwłaszcza tych usuwających zewnętrzną warstwę naskórka (np. mikrodermabrazja, peelingi chemiczne) opalanie jest bezwzględnie przeciwwskazane.

Uczulenie na słońce- co robić?

Leczenie jest typowo objawowe i polega przede wszystkim na podaniu leków przeciwalergicznych, które łagodzą swędzenie, ograniczają stan zapalny i przyspieszają znikanie niechcianych zmian skórnych.  Miejscowo stosuje się hipoalergiczne kremy i maści o działaniu nawilżającym i natłuszczającym.

Do domowych sposobów należą natomiast okłady z mleka (świeżego lub zsiadłego), jogurtu i plasterków świeżego ogórka, łagodzące podrażnienia i zaczerwienienia. Zawsze wskazany jest kontakt z dermatologiem. Wizyta u specjalisty jest szczególnie istotna, jeśli objawy są bardzo dokuczliwe lub mogą mieć związek ze składnikiem kosmetyków, perfum lub leków (zachodzi reakcja fotoalergiczna).

Podczas kąpieli słonecznych należy pamiętać o odpowiedniej ochronie skóryPodczas kąpieli słonecznych należy pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry https://unsplash.com

Uczulenie na słońce, czyli lepiej lepiej zapobiegać niż leczyć

Spędzanie czasu na słońcu i jednocześnie ochrona przed jego działaniem naszej skóry są jak najbardziej możliwe. Alergicy powinni przede wszystkim odpowiednio się ubierać – w ubrania lekkie i przewiewne, ale zasłaniające ciało, dlatego długi rękaw i nakrycie głowy osłaniające twarz i szyję (np. kapelusz z szerokim rondem) są obowiązkowe. Dodatkowo należy oczywiście stosować kremy z wysokimi filtrami UV, szczególnie na twarz.

Osobom uczulonym zaleca się również suplementację na co dzień selenu (działanie ochronne, przeciwutleniające), beta-karotenu (barwnika, który pochłania promieniowanie UV i chroni przed nim komórki, jest również przeciwutleniaczem) i wapna (które ma działanie odczulające i wyciszające objawy).

Uczulenie na słońce u dziecka

Uczulenie na słońce u dziecka może być spowodowane indywidualną skłonnością organizmu (często jest ona dziedziczna). Wysypka od słońca u dziecka, czyli rumień posłoneczny jest reakcją skóry na działanie promieni UVB. Nasilenie zależy od grubości skóry oraz zawartości melaniny. Skóra dziecka jest znacznie cieńsza i bardziej delikatna, niż skóra dorosłego człowieka, dlatego jest ona bardziej narażona na wystąpienia uczulenia po słońcu. Bywa też reakcją promieni UV na składniki kosmetyków, perfum lub lekarstw, które podajemy dziecku.

Na skórze pojawiają się objawy:

  • zaczerwienienie 
  • drobna wysypka
  • swędzenie (czasem bardzo silne)

Ważne! Tylko przez pierwsze pół roku dziecko nie powinno być smarowane kremami z filtrem UV. W tym czasie trzeba chronić je przed słońcem w cieniu. Starsze niemowlę powinno również unikać słońca, a dodatkowo trzeba jego skórę zabezpieczać kremami z filtrem.

Uczulenie na słońce może mieć podłoże dziedziczne bądź mechaniczneUczulenie na słońce może mieć podłoże dziedziczne bądź mechaniczne https://unsplash.com

Co pomoże chronić się przed przykrymi objawami alergii:

  • unikanie opalania
  • smarowanie skóry filtrem UV, najlepiej z faktorem 30
  • noszenie ubrań zakrywających ciało
  • zakładanie okularów przeciwsłonecznych (również z filtrem UV)
  • unikanie wychodzenia z domu w godzinach, gdy słońce operuje najmocniej.

Porady:

Na słońce wychodź bez perfum
W słoneczne dni powinniśmy unikać rozpylania perfum na szyję czy dekolt, gdyż w reakcji z promieniowaniem ultrafioletowym w tych miejscach mogą pojawić się ciemne plamy. Perfumy należą do substancji chemicznych uwrażliwiających skórę na słońce. Pod wpływem silnych promieni UV dochodzi do reakcji między ich składnikami a komórkami produkującymi melaninę – melanocytami.

Słońca unikaj, gdy...

Unikaj słońca podczas zażywania preparatów zawierających dziurawiec, hormony, sulfonamidy, tetracykliny, leki przeciwpadaczkowe. Brzydkie przebarwienia powstają także podczas stosowania na słońcu kosmetyków z kwasami owocowymi, silnych dezodorantów, mleczka zapachowego z dodatkiem olejku bergamatowego, piżma i kurkumy.

Swędząca wysypka?
Organizm wystawiony na działanie promieni słonecznych po zetknięcie z alergenem zaczyna go traktować jako coś obcego. Do walki z nim mobilizują znajdujące się w krwiobiegu przeciwciała. Gdy przeciwciało zwiąże się z alergenem, do krwi uwalnia się histamina odpowiedzialna za objaw alergii. W tym wypadku są to swędzące grudki. Tego typu zmiany mogą być wywołane przez środki przeciwbólowe, antybiotyki, maści przeciwgrzybicze, a także składniki filtrów słonecznych. Co robić? W takim przypadku lekarz zapisuje leki histaminowe. Nieleczone grudki rozprzestrzeniają się na skórze, bardzo swędzą i trudno się goją.

Osoby uczulone na słońce powinny rezygnować z przebywania na nim w godzinach południowychOsoby uczulone na słońce powinny rezygnować z przebywania na nim w godzinach południowych https://unsplash.com

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.