Czy skóra wegańska naprawdę jest dużo bardziej "eko" od skóry naturalnej? Okazuje się, że niekoniecznie

Robimy coraz bardziej przemyślane zakupy, a co za tym idzie, zwracamy uwagę już nie tylko na cenę wybranych produktów, lecz także materiały, z których je wykonano. Chcemy podchodzić do mody w sposób dużo bardziej zrównoważony i sięgamy po ubrania lub dodatki ze "skór" wegańskich. Czy aby słusznie?

Skóra wegańska może być eko?

Wydawać by się mogło, że gdy decydujemy się na produkty ze "skóry" wegańskiej, w pewnym sensie przyczyniamy się do ratowania naszej planety. W końcu sama nazwa "wegańska" kojarzy się z czymś "eko". W dodatku przy produkcji ubrań lub dodatków z tego materiału nie ucierpiało żadne zwierzę (przynajmniej w teorii). Okazuje się, że niekoniecznie. Firmy, podążając za rosnącym trendem na skóry wegańskie, bardzo często nadużywają tego terminu i określają tym mianem wszystkie tkaniny, które nie powstały ze skór zwierzęcych. W praktyce oznacza to, że nie muszą być tak ekologiczne, jakbyśmy mogli się tego spodziewać. W kolekcjach wielu marek nazywa się tak produkty wykonane np. z PVC oraz poliestru. Zanim ubrania lub dodatki stworzone z tego typu materiału się rozłożą, często musi minąć nawet 500 lat. Podczas ich produkcji powstaje też bardzo dużo odpadów, które później trafiają do oceanów. Warto dodać, że jednym z pierwszych krajów, który zakazał używania określania tego typu produktów "skórą wegańską", jest Portugalia, która nie zgadza się na wprowadzanie swoich obywateli w błąd.

Torebka ze skóry wegańskiejTorebka ze skóry wegańskiej shutterstock

Z czego powinna być w takim razie wykonana prawdziwa, ekologiczna skóra wegańska? Opcji jest naprawdę wiele. Należą do nich skóry stworzone z grzybów, jabłek oraz winogron. Nie każdy też wie, że to właśnie polska marka Bohema Clothing jako pierwsza na świecie zadebiutowała z produktami wyprodukowanymi z kaktusa.

 

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego produktu, sprawdź, czy aby na pewno jest wegański. Liczy się nie tylko skóra, lecz także inne elementy, takie jak aplikacje, a nawet klej. Gdy masz pewność co do pochodzenia konkretnych detali, dopiero wtedy możesz powiedzieć, że są naprawdę eko!

Ubrania ze skór wegańskich z grzybówUbrania ze skór wegańskich z grzybów shutterstock

Skóry naturalne dalej w modzie?

Jeszcze nie tak dawno produkty ze skór naturalnych były wyznacznikiem luksusu i jakości. Z tego typu materiałów korzystały największe domy mody takie jak Hermes, Balenciaga oraz Chanel. Dziś coraz więcej luksusowych marek z nich zrezygnowało. Ta informacja szczególnie może przypaść do gustu obrońcom zwierząt, którzy przez lata o to walczyli. Celebrytki częściej chwalą się rezygnacją z produktów, które zostały wykonane z tego materiałów i zaskarbiają sobie tym sympatię kolejnych fanów. W dobrym guście dziś jest pokazać się na salonach w ubraniach np. ze skór wegańskich.

Torba HermesTorba Hermes IMaxTree

Musimy także wspomnieć o plusach z wykorzystywania skór naturalnych w modzie. Produkty z tego materiału są całkowicie biodegradowalne. Jeśli zdecydujemy się na skórzane buty, możemy uniknąć obtarć oraz nieprzyjemnego zapachu. Jednak i na to są sposoby! Znane firmy często przetwarzają istniejące już ubrania lub dodatki z tego materiału i tworzą z nich zupełnie nowy asortyment.

SzpilkiSzpilki Szymon Brzoska / IMaxTree

Zobacz też: najpiękniejsze torebki z wyprzedaży.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.