Stworzona przez Włocha, chociaż jej ojczyzną są Niemcy. Ma już prawie 300 lat i nadal jest najpopularniejszym zapachem na świecie

W oryginalną wodę kolońską zaopatrywały się wszystkie panujące dwory królewskie. Używał jej Ludwik XV, Maria Teresa Habsburg, ale i król Polski Stanisław August Poniatowski. Jak wygląda historia jednego z najbardziej znanych zapachów na świecie?

Historia Aqua Mirabilis

Woda kolońska to kilkuprocentowy roztwór olejków eterycznych w alkoholu o stężeniu około 80%. Jednak prawda jest taka, że oryginalna woda kolońska jest tylko jedna i nosi nazwę Eau de Cologne. Recepturę wody kolońskiej, a tak naprawdę "Aqua Mirabilis", bo tak pierwotnie nazywano ten zapach, opracował pod koniec XVII wieku Gian Paolo Feminis, włoski golibroda zamieszkujący Kolonię. W wytwarzaniu zapachu pomagał mu jego siostrzeniec Giovanni Maria Farina, który był wtedy znanym perfumiarzem. Farina w 1709 r. założył w Kolonii fabrykę perfum, która dzisiaj jest uznawana za najstarszą na świecie. Właśnie w niej zaczęto produkować na większą skalę wodę toaletową o unikalnym i niepowtarzalnym zapachu. Nazwano ją Eau de Cologne na cześć miejsca, w którym powstaje. 

Eau the Cologone - FarinaEau the Cologone - Farina fot. farina.com

W skład kompozycji zapachowej Eau de Cologne wchodzą olejki zapachowe z bergamotki, cytryny, pomarańczy, neroli i kwiatu gorzkiej pomarańczy. Zapach miał być intensywny i powracać wspomnieniami do opuszczonych przez Farinę Włoch. Tak pisał w liście do brata Giovanni:

Mój zapach przypomina włoski, wiosenny poranek po deszczu; pomarańcze, cytryny, grejpfruty, bergamotkę, kwiaty i zioła, rosnące w mojej ojczyźnie.

W produkty Fariny zaopatrywali się wszyscy. W XVIII wieku używali ich król pruski Fryderyk Wilhelm I Hohenzollern, cesarzowa Maria Teresa Habsburg, król Francji Ludwik XV, ale i król Polski Stanisław August Poniatowski. Ciekawostką jest, że oryginalnej wody kolońskiej wyprodukowanej przez Farinę, używał też niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goethe. Trzymał na biurku chusteczki zanurzone w tym zapachu. Miały mu one pomóc w odnalezieniu weny twórczej.

Eau de Cologne była przeznaczona zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Cechowała ją świeżość i unikalność. Miała za zadanie poprawiać nastrój i dodawać energii. Do dzisiaj jest produkowana według receptury opartej na przepisie Giovanniego i Giana. Przedsiębiorstwem zarządza 8. pokolenie Fariny.

Przygotowanie wody kolońskiejPrzygotowanie wody kolońskiej fot..4711.com

 4711 - fabryka perfum Wilhelma Muhlensa

Eau de Cologne Giovanniego Fariny znalazła się w trudnej sytuacji, kiedy w XVIII wieku kupiecka rodzina Muehlenów z Kolonii opracowała inny, ale podobny do oryginalnej wody kolońskiej zapach. Nazwała go od numeru domu, w którym mieściła się należąca do Muehlenów fabryka. Jednak nie od początku zapach nazywał się 4711. Stało się tak dopiero po procesach wytyczonych przez Farinów, którzy nie pozwolili na używanie nazwy Eau de Cologne. Chociaż produkt rodu Farinów jest starszą i oryginalną wodą kolońską, lepiej znanym zapachem jest 4711. Cieszy się szczególną popularnością u Niemców starszego pokolenia, dobrze sprzedaje się także w Japonii, gdzie mężczyźni perfumują nim włosy. 

47114711 fot. 4711.com

Historia polskiej wody kolońskiej Przemysławka

Polska także może się pochwalić własną historią związaną z wodą kolońską. Przemysławka powstała w 1919 roku, co czyni ją jedyną wodą kolońską w Polsce, cieszącą się tak długą tradycją. Zaczęła być produkowana w Poznaniu przez Henryka Żaka - Wielkopolanina podchodzącego z Czempina. Jest cięższa niż zapach Farinów, a wszystko za sprawą połączenia olejków z owoców cytrusowych z ziołową i drzewną nutą. Przemysławka bardzo szybko stała się jedną z najpopularniejszych wód kolońskich i już w latach 20. była polecana przez znane osoby, w tym przez Jana Kiepurę, polskiego śpiewaka i aktora. 

Fabryka wody kolońskiej Henryka ŻakaFabryka wody kolońskiej Henryka Żaka fot. Przemysławka.pl

Henryk Żak rozwijał swoją Fabrykę Perfum, Kosmetyków i Przetworów Chemicznych. Zmieniała ona swoje adresy i była rozbudowywana, aż do II wojny światowej. Okres wojenny zahamował ekspansję wody kolońskiej. Od 1949 roku zakład został przejęty przez zarząd państwowy, który połączył fabrykę Henryka Żaka z Fabryką Kosmetyków Lechia, zmieniając nazwę firmy na Fabrykę Mydła i Kosmetyków Lechia.

Później w historii Polski nastał okres prywatyzacji. W latach 90. fabryka objęta została Programem Powszechnej Prywatyzacji. W 1998 roku wszystkie prawa do fabryki zostały wykupione przez Przedsiębiorstwo Farmaceutyczno-Chemiczne Synteza z Poznania. Obecnie przedsiębiorstwem zajmuje się Halina Sybilska, autorka kompozycji zapachowej Pani Walewska. Współpracuje z firmą Synteza i dba o właściwą recepturę wody kolońskiej Przemysławka. 

woda kolońska Przemysławkawoda kolońska Przemysławka fot. Przemysławka.pl

 



Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.