Czego może dokonać jeden plecak? Jeśli to Kanken Art - całkiem sporo!

Szacunki wskazują, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Jak temu zapobiec? Niezbędna jest zmiana nawyków. Zachęca do tego nowa kolekcja plecaków Kanken Art, których misją jest utrzymanie plastiku z dala od oceanów.

Nowa kolekcja Kanken Art 2021 - czego może dokonać jeden plecak?

Z okazji Światowego Dnia Oceanów, który przypada na 8 czerwca, Kanken wypuszcza nową kolekcję plecaków z limitowanej serii Kanken Art. Materiał, z którego została wykonana kolekcja, to G-1000HeavyDuty Eco firmy Fjällräven, składający się z poliestru pochodzącego z recyklingu i bawełny organicznej. Dostępne są dwa wzory plecaka - Ocean Surface i Ocean Deep. Zgodnie z tradycją kolekcji Art, modele są projektowane przez artystę, który poprzez autorskie wzornictwo wyraża swój wyjątkowy związek ze środowiskiem naturalnym. W tym roku plecaki Kanken Art zaprojektowała Linn Fritz - szwedzka ilustratorka i animatorka. Jak powstały kolorowe wzory na plecakach? 

W przypadku tego projektu pracowałam nieco inaczej, używając wyciętych kawałków plastiku, a nie ludzi, jako punktu odniesienia. Szkicowałam w Photoshopie, a następnie kończyłam wzór w Illustratorze. Miałam dużo czasu, około dwóch miesięcy, co pozwoliło mi powrócić do starych szkiców i odkryć pomysły na nowo.

- opowiada Linn Fritz. Ilustratorka przyznała, że ten projekt był dla niej dużym wyzwaniem, ponieważ po raz pierwszy tworzyła wzór, który miał być nadrukowany na produkcie. 

Linn Fritz zaprojektowała wzór na plecaki posługując się kawałkami plastikuLinn Fritz zaprojektowała wzór na plecaki posługując się kawałkami plastiku Fot. mat. prasowe

Poczułam ogromną satysfakcję, kiedy po raz pierwszy zobaczyłam plecak z moim wzorem, a jeszcze bardziej wyjątkowa jest wiedza, że Fjällräven będzie współpracował z organizacjami dążącymi do zwiększenia świadomości na temat tworzyw sztucznych w oceanach.

- dodaje Linn. Na poniższym filmie możecie zobaczyć, jak powstawał wzór na plecaki Kanken Art.

 

Kanken Art wspiera organizacje na rzecz ochrony środowiska 

Wszystkie produkty Kånken Art wspierają program Arctic Fox Initiative. Jeden procent z ich sprzedaży przekazywany jest organizacjom zaangażowanym w ochronę oceanów i usuwanie plastiku z wód. W 2021 roku produkty z serii Art będą wspierać dwie organizacje w ramach Arctic Fox Initiative: Centrum Etycznego Outdooru Leave No Trace oraz Fundację 2 Minute. Obie skupiają się na edukowaniu ludzi w zakresie ograniczania i właściwego zarządzania plastikowymi odpadami, a także usuwaniu plastiku, który już zalega w przyrodzie.

Plastik jest wszędzie. Ale wcale nie musi tak być. Od każdego z nas zależy, czy podejmiemy świadomą decyzję o ograniczeniu stosowania tworzyw sztucznych w naszym codziennym życiu.

- mówi Dana Watts, Executive Director Centrum Etycznego Outdooru Leave No Trace. Fjällräven nawiązał współpracę z Leave No Trace i 2 Minute, aby wspomóc ich działania i podzielić się szeregiem użytecznych porad, co każdy z nas może zrobić, aby przyroda i oceany były wolne od plastiku.

Nasze kampanie podkreślają, że wszystkie rzeki i strumienie prowadzą ostatecznie do oceanu, więc plastikowa butelka wyrzucona z samochodu lub pozostawiona na ulicy może znaleźć się w kanale burzowym i trafić do morza. Chodzi o uświadomienie sobie tego związku i zrozumienie roli, jaką wszyscy odgrywamy.

- mówi Nicky Green, Chief Operating Officer z Fundacji 2 Minute. 

Ponadto, do każdego produktu Kånken Art '21 zakupionego na stronie internetowej Fjällräven i w wybranych sklepach stacjonarnych dołączona jest bezpłatna torba do zbierania odpadów (do wyczerpania zapasów). Idealna do gromadzenia plastiku i innych śmieci z natury.