MMC Studio z pierwszym w Polsce wideopokazem online

Pierwszy lipcowy wieczór 2020 roku zapiszę się w historii polskich pokazów mody jako wyjątkowy. Duet projektantów MMC Studio jako pierwszy w Polsce odważył się pokazać swoją kolekcję jesień-zima 20/21 w formie wideopokazu.

Moda 2020. Pokaz kolekcji MMC Studio w formie wideo. Jest dostępny online! 

Reżyserem nowej formy była Kasia Sokołowska, która od wielu lat współpracuje z MMC i reżyseruje wszystkie pokazy projektantów - Ilony Majer i Rafała Michalaka. W warszawskim Studio LAS powstało modowe dzieło w innym wymiarze, przepełnione artystyczna wrażliwością i dopracowane w każdym szczególe. Dzięki technologii udało się zrealizować pomysły, które już od dawna były w artystycznych głowach duetu MMC i Kasi Sokołowskiej. Kasi, która jest również autorem scenariusza i choreografii, zależało na uchwyceniu emocji pokazu mody, który jako konwencja prezentacji mody ma swój język i poetykę. Jest mu bliżej do performance'u, teatru niż filmu modowego. Kluczowa była umowna, ale zamknięta w pewnych ramach przestrzeń, niczym scena czy wybieg oraz choreografia, która „dzieje się” w czasie rzeczywistym, nie jest tylko montażową figurą.

Zobacz wideo Pokaz MMC Studio jesień-zima 2020/2021

Projekt został zrealizowany we współpracy ze znakomitą ekipą: fotograf mody – Aldoną Karczmarczyk, stylistką - Agnieszką Ścibior, operatorem Kubą Kossakiem oraz scenograf Anną Witko. Na planie spotkały się osobowości wyjątkowe, artyści wrażliwi na sztukę i modę.

Kolekcja jesień-zima 2020/2021. Co znajdziemy wśród propozycji MMC Studio? 

Duet MMC dzięki pandemii i domowej izolacji znalazł czas na dopracowanie najmniejszego detalu w każdej z sylwetek. Zamiast kolekcji rozbudową jak zazwyczaj (50-60 sylwetek) postawili na 25 sylwetek. Bardziej niż kiedykolwiek każda z sylwetek pokazuje DNA marki MMC - nonszalancje w mieszaniu stylu sportowego z eleganckim. Królują połączenia sportowych, nylonowych tkanin ze 100% kaszmirem. Jak przystało na duet MMC jest monochromatycznie ale pojawiły się mocne kolory jak róż amarantowy, soczysta zieleń czy srebro. Świadomość, że pokaz będzie rejestrowany wzmocnił potrzebę na kolor, który lepiej prezentuje się w kamerze. Niezwykle istotna była również szlachetność tkanin. Jedwabne kolorowe suknie w zestawieniu z czarnymi oversizowymi marynarkami niesamowicie ożywiły zarejestrowany obraz.

MMC Studio pokaz jesień-zima 2020/2021MMC Studio pokaz jesień-zima 2020/2021 Fot. Aldona Karczmarczyk

Co roku duet MMC zaskakuje nowością tkaninową ale pandemiczny czas dużo zmienił. Odcięcie od włoskich dostawców początkowo sparaliżowało tak ogromnych miłośników tkanin jakimi są Ilona i Rafał. Pasja do materiałów i kupowanie ich na potęgę okazały się w tej sytuacji strzałem w dziesiątkę. Ta kolekcja jest wyjątkowa, jak i czasy w których powstała. W swoich zapasach magazynowych projektanci znaleźli prawdziwe perełki, obłędne materiały, które wcześniej nie miały swojego momentu, a teraz zostały odkryte na nowo. Na przykład nylon do którego podchodzili wcześniej kilka razy, a dopiero teraz zadziałał – każda tkanina musi mieć swój czas.

MMC Studio pokaz jesień-zima 2020/2021MMC Studio pokaz jesień-zima 2020/2021 Fot. Aldona Karczmarczyk

Trendy z lat 90. wracają! 

Duet powrócił do swoich początków czyli projektów z połowy lat 90-tych, ale potraktował je w sposób bardzo nowoczesny. Może podświadomie chciał zacząć od „nowego-starego początku”. W kolekcji jesień-zima 20/21 zobaczymy odmienioną klasykę, mocno wydłużone sylwetki, marynarki w kolano, wysokie talie i zabawy sylwetką np. skracanie proporcji góry do wysokich stanów i okrywanie dużymi, charakterystycznymi marynarkami. Unisex czyli uniwersalność ubrań jest dla MMC czymś niezwykle naturalnym. To znak czasu i szacunku dla człowieka. W nowej kolekcji występują specjalne konstrukcje na sylwetki kobiece, ale niezmiennie króluje oversize. Nieprzypadkowo w pokazie występują modele-bliźniacy, którzy zarówno w ubraniu męskim, jak i sukience wyglądają pięknie.

„Interesuje nas człowiek” – to hasło, duet MMC, powtarza przy każdej możliwej okazji. Dziewczyna w męskim garniturze to znak rozpoznawczy MMC – wieloletnia przyjaciółka projektantów Kasia Sokołowska od zawsze nosi ich garnitury, niezależnie od transformacji w modzie. Czuje się i wygląda w nich wspaniale.

Puchówki, tak charakterystyczne dla MMC, w tej kolekcji są z nowoczesnej, technicznej tkaniny odbijającej światło. Króluje czerń i biel, ale pojawiają się też odlaski. Dodatkowo kurtki mają hafty 3D, które wyróżniają i identyfikują markę na modowym rynku.

Biżuteria Apart uzupełniła stylizacje MMC w pokazie 

Dużą wagę przywiązano do stylizacji, za którą od kilku sezonów odpowiada Agnieszka Ścibior. Wszystkie sylwetki projektu MMC zostały uzupełnione biżuterią i zegarkami. Te jak zawsze zapewniła marka Apart. W pokazie zobaczyliśmy najnowsze kolekcje marek Apart i Elixa – nowoczesne, minimalistyczne, a zarazem bardzo efektowne, tak jak styl MMC.

Dodatkowym elementem, mającym dodać sylwetkom mocniejszego wydźwięku, były fryzury, których podjęła się marka SEBASTIAN Professional. Styliści zadbali nie tylko o stylizacje, ale również o pielęgnację włosów modelek, która niepodważalnie wpłynęła na efekt końcowy. O ile włosy stanowiły mocny akcent, tak makijaż stał się tłem do kolekcji.

Trudno jest porównać te dwie jakości pokazowe – pokaz tradycyjny i pokaz online. W ocenie duetu MMC oba dają ogromną satysfakcję. Emocje wywołują łzy wzruszenia twórców i odbiorców. Ten pierwszy pokaz online jest spełnieniem artystycznych marzeń, performancem i realizacją, której nigdy nie zapomną.

MMC Studio pokaz jesień-zima 2020/2021MMC Studio pokaz jesień-zima 2020/2021 Fot. Aldona Karczmarczyk