Michael Jackson - król popu i ikona mody. Z okazji 11. rocznicy śmierci przypominamy jego największe kreacje

Michael Jackson był wybitnym muzykiem i ciekawą osobowością światowej popkultury. Jego styl, ubrania i wygląd sceniczny wyróżniały go na tle innych artystów. Na swoim koncie ma mnóstwo stylizacji, które zapisały się w historii mody. Kiedy zmarł Michael Jackson? Dziś mija 11 lat od jego śmierci - z tej okazji przypominamy największe kreacje wybitnego muzyka.

Michael Jackson styl

Król popu znany był z zamiłowania do stylu militarnego. Uwielbiał marynarki z szarfami i naszywkami. Często nosił także garnitury i smoking, a na głowę wkładał kapelusz. Jego codzienny styl bazował głównie na materiałowych koszulach i jeansach, natomiast na scenę wybierał brokaty, cekiny i nietuzinkowe połączenia. Jednym ze znaków rozpoznawczych jego sposobu ubierania się były białe długie skarpetki, z którymi praktycznie się nie rozstawał. Michael Jackson miał własny styl, lubił bawić się modą, często nosił kreacje domów mody Balmain i Givenchy. 

 

Zachwycał nie tylko codziennym stylem i koncertowymi kreacjami, ale także strojami, w których występował w swoich teledyskach. Czerwona skórzana kurtka z klipu do "Thriller" czy biały garnitur z "Smooth Criminal" są nie do podrobienia i od razu kojarzą się z niepowtarzalnym stylem piosenkarza. 

Michael Jackson ubrania

Wpływ mody Michaela Jacksona jest dosłownie niespotykany. Stał się modową inspiracją dla największych współczesnych muzyków: Beyoncé, Kanye Westa, Madonny, Janelle Monae, Lady Gagi, Pharrella, Rihanny. Artysta właściwie unieśmiertelnił motyw wojskowy, kultowe błyszczące rękawiczki i zapoczątkował trend na skórzane kurtki w latach 80-tych.

Piąty album artysty przyniósł gigantyczne hity, takie jak "Don't Stop" i "Til You Get Enough" i zapoczątkował erę upodobania Michaela Jacksona do błyszczących ubrań. Hołdem dla tego stylu artysty była jedna z kolekcji Balmain (wiosna-lato 2009), gdzie ówczesny dyrektor kreatywny marki Christophe Decarnin przedstawił projekty inspirowane ulicznym blichtrem i blaskiem. 

 

Kapelusz fedora był charakterystyczną częścią garderoby Michaela Jacksona - najbardziej pamiętna kreacja z tym właśnie kapeluszem w roli głównej miała miejsce w wideo "Smooth Criminal" z 1988 roku. Kultowa fedora Jacksona znalazła się na aukcji i sprzedana została belgijskiemu kolekcjonerowi za ponad 11 tysięcy dolarów. Współcześnie styl ten naśladują Bruno Mars i Pharell, którzy często występują w kapeluszu w stylu króla popu.  

 

Designerskie kurtki to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów stylu Michaela Jacksona. Czerwona skórzana kurtka z zamkiem, w której artysta wystąpił w teledysku do "Thrillera", szybko stała się kultową i szeroko kopiowaną częścią jego garderoby. Zainspirował się nią Kanye West, który w podobnym projekcie pojawił się na Balmain Fashion Show podczas Paryskiego Tygodnia Mody 2011 roku.

 

Michael Jackson wygląd

Jego wygląd wzbudzał mnóstwo kontrowersji w trakcie całej jego kariery artystycznej. Wszystko za sprawą licznych operacji plastycznych, którym prawdopodobnie poddał się piosenkarz. Spekulowano, że przeszedł operację nosa, kości policzkowych, a także lifting czoła. 

Cierpiał na bielactwo - przewlekłą chorobę polegającą na depigmentacji płatów skóry. Choroba skóry Michaela Jacksona nie była przeszkodą w obliczu jego niesamowitego talentu. Był w stanie wykorzystać tę przypadłość do promowania swoich największych hitów. Utwór "Black or White", wydany w 1991 roku, mówił o jego dziedzictwie czarnego mężczyzny i wyglądzie białego człowieka, ale przed wszystkim miał na celu zburzenie panujących wówczas napięć na tle rasowym. 

Michael Jackson odniósł się swojego wyglądu w wywiadzie z Oprah Winfrey. Opowiedział dziennikarce, jak wygląda życie ciemnoskórego człowieka w Ameryce. Stwierdził wtedy, że jest dumny ze swojego pochodzenia i zawsze identyfikuje się jako czarny człowiek. 

 
 
 
Więcej o:
Copyright © Agora SA