Trendy 2020: Moda na ubrania w stylu retro. Co będziemy nosić?

Moda ciągle zatacza koło, dlatego nie dziwi, że często powtarzają się różne wzory oraz fasony. Każdego roku w sklepach i sieciówkach znaleźć można ubrania w stylu retro. Co to jest styl retro i jakie elementy są teraz modne?

Co to jest styl retro?

Styl retro to sposób ubierania się nawiązujący do wcześniejszych, minionych dekad. Ubrania retro to współcześnie wykonane modele, które są stylizowane na projekty z przeszłości. Zazwyczaj nawiązują one do najbardziej charakterystycznych elementów z minionych dekad: np. bufek, szerokich nogawek lub kołnierzyka ozdobionego koronką. Styl retro może też nawiązywać do wzorów, a także fasonów. Ubrania w tym klimacie są więc połączeniem przeszłości i współczesności. Zazwyczaj nie cofamy się bardzo w czasie i nawiązujemy do trendów począwszy od lat 20 XX wieku, czyli mody polskiego dwudziestolecia międzywojennego. 

Modne ubrania w stylu retro

Obecnie, w sklepach i sieciówkach, odnajdziesz wiele modnych ubrań w stylu retro. Wiosną i latem 2020 królować będą ubrania w groszki i grochy. Ten wzór z lat 60, który wraca co jakiś czas na damskie ubrania, najczęściej pojawi się na sukienkach, spódnicach i koszulach. Modne będą również inne, małe geometryczne wzory np. romby. Nie zabraknie również ponadczasowej kraty, a także ubrań w czarno - białą pepitkę.

Sukienka w groszkiSukienka w groszki fot. shutterstock.com

Od jakiegoś czasu niezwykle modne są również bufiaste rękawy, które także nawiązują do dawnej mody, a konkretnie lat 80. Bufki były oczywiście modne też dużo wcześniej, już w XIX wieku. W tym roku królują romantyczne bluzki z bufiastymi rękawami, a także tego typu marynarki. Nuty retro dodają również wiązania przy dekolcie, najczęściej przy bluzkach koszulowych. 

Kolejny sezon modne będą również plisowane spódnice, które były popularne już w latach '20 XX wieku oraz np. w latach '60. Najmodniejsze będą te o długości midi. Kobiety na pewno chętnie nosić będą również szmizjerki, fason z lat '50 XX wieku, które na dobre zagościły wśród najbardziej popularnych krojów sukienek. W tym roku do mody wraca również spódnica chanelka, która najczęściej ma długość przed kolano. Wykonana jest z charakterystycznej, kolorowej tkaniny i często tworzy komplet z żakietem.

 

Moda w stylu retro

Pewne fasony i wzory ciągle wracają, dlatego nic dziwnego, że moda w stylu retro to temat stale aktualny. Dzięki temu, że są to współcześnie wykonane modele, nie ma obawy, że uzyskamy efekt "przebrania się" w osobę z innej epoki i będziemy wyglądać niekorzystnie. Styl retro w modzie nawiązujący do pierwszej połowy XX wieku (lata '20 - '60) jest elegancki i bardzo kobiecy. Nic dziwnego - tak właśnie ubierały się kobiety z tych minionych dekad, które nawet na spacer upinały włosy i zawsze dbały o nienaganny ubiór. Z kolei lata 70 - 90 XX wieku to już większy luz - to wtedy popularne stały się np. spodnie dzwony oraz oversize'owe marynarki w męskim stylu

 
Więcej o: