Sposoby na włosy wysokoporowate

Włosy wysokoporowate to włosy suche, zniszczone, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jak zatem dbać o takie włosy i co zrobić, by poprawić ich kondycję? Dowiesz się wszystkiego po przeczytaniu artykułu.

Włosy wysokoporowate

Włosy wysokoporowate to typ suchych i zniszczonych włosów. Ich pielęgnacja wymaga szczególnej uwagi. Struktura takich włosów jest najczęściej wynikiem wcześniejszych zabiegów takich jak: farbowanie, rozjaśnianie, albo suszenie w zbyt wysokiej temperaturze. Warto również wspomnieć, że wysokoporowatość może być spowodowana złą pielęgnacją. Wysoka temperatura, klimatyzowane pomieszczenia, chlorowana woda, czy nieodpowiednie kosmetyki - mogą być czynnikami, które doprowadziły włosy do takiego stanu. Skłonność do przesuszania się włosów może być kwestią genetyczną, a choroby skórne głowy lub chociażby niedobór witamin, może dodatkowo potęgować efekt zniszczonych włosów.

Jakie to włosy wysokoporowate

Problemem wielu kobiet są zniszczone włosy. Jak zatem rozpoznać, że borykamy się akurat z wysokoporowatością? Żeby to sprawdzić, wystarczy złapać palcami włos u nasady głowy, a następnie opuszkami palców przeciągnąć po całej długości włosa i zobaczyć czy występują nierówności. Jeśli struktura włosa nie jest jednolita, oznacza to, że problem wysokoporowatości dotknął również Ciebie. Jeżeli nadal nie masz pewności możesz spróbować innej metody. Wyrwij kilka włosów, każdy z innej części głowy, po czym zanurz je w naczyniu z wodą. Jeżeli włosy szybko opadną na dno, najprawdopodobniej są wysokoporowate, a jeśli unoszą się na powierzchni, to nie musisz się martwić. Cechą charakterystyczną wysokoporowatości są rozdwojone końcówki i puszące się włosy, a najbardziej narażone na ten problem są osoby o naturalnie kręconych i kędzierzawych włosach.

Włosy wysokoporowateWłosy wysokoporowate fot. Shutterstock

Włosy wysokoporowate szampon

Wybierając szampon koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego skład. Delikatne preparaty myjące z olejami i bez detergentów, będą najlepszym wyborem. Można również sięgnąć po szampony dla dzieci. Są hipoalergiczne, a ich skład nie będzie negatywnie wpływał na włosy. Szampon dla dzieci nie będzie jednak skutkował ani w zły, ani w dobry sposób bowiem nie zawiera natłuszczających substancji, a takich w szczególności włosy wysokoporowate wymagają.  Nie rezygnuj przy tego typie włosach z szamponów z silikonami. Szampony z silikonami będą idealne w przypadku właśnie włosów wysokoporowatych i suchych. Lepiej jednak szukać silikonów zmywalnych wodą lub lotnych, które odparowują samoistnie. Odpowiedni szampon powinien wygładzić i zmiękczyć włosy. Bezkonkurencyjne będą jednak kosmetyki, w których składzie są różnego rodzaju oleje.

Jakie oleje na włosy wysokoporowate

Oleje powinny być podstawą w pielęgnacji włosów wysokoporowatych. Wybierajmy produkty nawilżające i bogate w emolienty. W składzie kosmetyków, po które sięgamy, na początku listy powinny znaleźć się oleje. Jeśli ich nie ma, możemy sami dodać olej do produktu. Najlepiej sprawdzą się oleje wielonienasycone, bogate w kwasy omega-6 czyli:

  • olej z wiesiołka 
  • olej z orzechów włoskich
  • olej z pestek winogron
  • olej słonecznikowy
  • olej z pestek dyni
  • olej z pachnotki
  • olej z nasion truskawki

Oleje na włosy wysokoporowateOleje na włosy wysokoporowate fot. Shutterstock

Odpowiednie będą również kosmetyki zawierające oleje jednonienasycone:

  • olej macadamia
  • olej ze słodkich migdałów
  • olej z awokado
  • olej rzepakowy
  • olej sezamowy
  • olej arganowy
  • oliwa z oliwek

Olej kokosowy włosy wysokoporowate

Olej kokosowy na włosy wysokoporowateOlej kokosowy na włosy wysokoporowate fot. Shutterstock

Olej kokosowy jest jednym z najchętniej wykorzystywanych w pielęgnacji naturalnymi kosmetykami. Często sięgamy po niego, chcąc uporać się z problemem rozdwojonych i zniszczonych końcówek, nie zdając sobie sprawy, że olej kokosowy w rzeczywistości fatalnie wpływa na zniszczone włosy. Na włosy wysokoporowate niekorzystny wpływ mają oleje nasycone, czyli masło Shea, olej rycynowy, czy właśnie olej kokosowy. Włosy po użyciu produktów, w których składzie znajdują się oleje nienasycone, mogą zareagować bardzo negatywnie. Będą szorstkie, napuszone, bardziej matowe i sztywne. Te olejki mają szereg innych zastosowań. Chronią przede wszystkim przed utratą nawilżenia i dlatego najlepiej sprawdzą się, kiedy nasze włosy są zdrowe, a my po prostu chcemy zachować ich dobrą kondycję.

Włosy wysokoporowate pielęgnacja

Włosy wysokoporowate wymagają szczególnej troski.  Do właściwej pielęgnacji i przywrócenia włosom zdrowej kondycji potrzebne są specjalistyczne preparaty. Niezbędne będą wszelkiego rodzaju odżywki, specjalne szampony, oleje, a także maski. Na proces pielęgnacji składają się: regularne oczyszczanie włosów delikatnymi szamponami, olejowanie na mokro, nakładanie odżywki, dokładne spłukiwanie. Można stosować również odżywki lub olejki, które nie wymagają spłukiwania, a nawet preparaty z silikonami. Najważniejszy jest dobór produktów, które domkną łuski włosa, dogłębnie je nawilżą, wygładzą oraz odżywią. Włosy nabiorą zdrowego wyglądu, przestaną się puszyć i plątać. Oprócz dobrze dobranych kosmetyków, należy zrezygnować z dotychczasowych czynności, czyli np. suszenia, prostowania, dzięki czemu na pewno zauważymy poprawę w kondycji naszych włosów. Zadbajmy też o włosy od środka. Nie zapominajmy, że ich stan zależy od ogólnego zdrowia!

Tonik z kwasem glikolowymTonik z kwasem glikolowym fot. Shutterstock

Zobacz wideo



Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.