Kiedy sucha skóra daje się we znaki

Uczucie ściągnięcia, dyskomfort i szorstkość, to typowe oznaki suchej skóry. Jakie są przyczyny i jak poradzić sobie z uciążliwym problemem? Za chwilę wszystkiego się dowiesz!

Sucha skóra

Z problemem suchej skóry boryka się wiele osób. Objawy takie jak szorstkość, podrażnienie, czy zaczerwienienie, mogą być sygnałem, że nasza skóra wymaga odpowiedniej opieki. Podstawą jest diagnostyka. Sucha skóra może być zarówno skutkiem poważnych chorób, jak i nieinwazyjnym defektem urodowym, z którym, dzięki odpowiedniej pielęgnacji, możemy samodzielnie sobie poradzić. Bezpośrednią przyczyną suchej skóry jest uszkodzenie hydrolipidowej warstwy naskórka. Oznacza to, że nasz organizm nie magazynuje odpowiedniej ilości cząsteczek wody, a produkcja lipidów w zewnętrznych warstwach naskórka jest zaburzona. Niektórzy mają większą skłonność do przesuszania się skóry, co uwarunkowane jest genetycznie. Inni, czasem nawet nieświadomie, narażają skórę na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Warunki klimatyczne, zanieczyszczone powietrze, kosmetyki z zawartością alkoholu, twarda woda, zbyt częste mycie, stres, mogą być przyczyną suchej skóry. Naturalny proces starzenia się skóry także doprowadza do tego, że jest ona mniej elastyczna i gorzej nawilżona. 

Sucha skóra głowy

Sucha skóra głowy to niepokojący sygnał. Wile osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że dbanie o skórę głowy jest znacznie ważniejsze niż pielęgnacja włosów. Kondycja skalpu ma bowiem decydujący wpływ na wygląd naszych włosów. Skórę głowy trzeba odpowiednio chronić, a nie działać dopiero, gdy głowa swędzi, a włosy wypadają. Przyczyną podrażnień skóry głowy może być np.:

  • nieprawidłowa pielęgnacja
  • zły dobór kosmetyków pielęgnacyjnych
  • częste farbowanie włosów
  • stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyków stylizacyjnych
  • nieodpowiednia dieta
  • długotrwały stres

To tylko niektóre z powodów, które skutkować mogą suchą skórą głowy. Na początku najlepiej będzie wyeliminować produkty, które mogą mieć szkodliwy wpływ. Najlepiej zacząć od zmiany szamponu na łagodniejszy i skończyć ze stosowaniem zbyt dużej ilości kosmetyków stylizacyjnych. 

Sucha skóra twarzy

W niemal każdym przypadku powody wysuszonej skóry są inne. Dlatego też, nie ma uniwersalnego sposobu na walkę z tym problemem. Dla zdrowia, samopoczucia i wyglądu, ważny jest dobry stan naszej cery. Podstawą pielęgnacji twarzy jest odpowiednie oczyszczenie i nawilżenie. Jeśli gruczoły łojowe skóry nie natłuszczają jej odpowiednio należy sięgnąć po preparaty o bogatszych składach oraz właściwościach odżywczych, regeneracyjnych i ochronnych. Zrezygnuj z silnie działających kosmetyków na bazie alkoholu, a zacznij używać tych łagodniejszych np.:

  • do demakijażu - produktów z witaminą A i E, gliceryną, olejem arganowym, pantenolem,
  • do mycia twarzy - pianki lub żele z alantoiną, owsem, czy aloesem
  • do oczyszczenia - toniki z wodą różaną, lipą, melisą
  • do odżywienia - serum z kwasem hialuronowym, olejkiem lnianym, wyciągiem z żeń-szenia, aloesem, zielonej herbaty lub nagietka
  • do nawilżenia - kremy z olejkiem arganowym lub z awokado, masłem shea lub kakaowym, witaminą A, E, F, owsem, lnem
  • do natłuszczenia - naturalne olejki do twarzy z migdałów, jojoba, bądź makadamia
  • dla dodatkowej pielęgnacji suchej skóry - odżywcze maseczki na twarz na bazie oleju makadamia lub jojoba, kolagenu, czy alg morskich

Nie zapominajmy, że kluczem do nawilżonej cery, prócz pielęgnacji, jest zbalansowana dieta i spożywanie odpowiedniej ilości płynów. 

Sucha skóra pod oczami

Skóra wokół oczu jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa. To miejsce, charakteryzuje się cienką skórą i bardzo małą ilością komórek tłuszczowych oraz brakiem gruczołów łojowych. Skutkiem, może być szybsze wysuszenie tej partii ciała. Pielęgnacja skóry wokół oczu jest dość podobna do pielęgnacji skóry twarzy. W przypadku suchej skóry wokół oczu należy przede wszystkim zadbać o regularne dostarczanie jej odpowiednich substancji nawilżających i odżywczych. Dobranie odpowiednich kosmetyków do demakijażu oraz specjalistycznego serum i kremu pod oczy, będzie miało ogromne znaczenie, w przywróceniu skórze pod oczami zdrowego wyglądu. Skórę pod oczami możemy nawodnić także domowymi sposobami. Sprawdzą się tu okłady ze świeżego ogórka, maseczka z surowego ziemniaka czy lub z miodu i awokado.

Sposoby na suchą skórę pod oczamiSposoby na suchą skórę pod oczami fot. Shutterstock

Sucha skóra u noworodka

NowodekNowodek fot. Shutterstock

Sucha skóra u noworodka to częste zjawisko związane najczęściej z niedojrzałością gruczołów łojowych i potowych. Skóra dziecka jest znacznie cieńsza niż u osoby dorosłej, dlatego łatwiej traci wodę. Oprócz czynników zewnętrznych, niekorzystny wpływ na skórę malucha mogą być ciepłe kąpiele i nieodpowiednie kosmetyki. Skórę malucha należy zabezpieczać produktami hipoalergicznymi które zawierają takie składniki, jak mocznik, pantenol, gliceryna, alantoina, czy prebiotyki. Ważne, by pamiętać, że sucha skóra u noworodka może być objawem choroby, dlatego nie można w żadnym wypadku tego bagatelizować.

Sucha skóra dłoni

Sucha skóra dłoni to uporczywy problem z którym zmagamy się w szczególności zimą. Jednak warunki pogodowe lub niedbała pielęgnacja, wcale nie muszą być przyczyną suchej skóry. Przyczyn szorstkich dłoni może być wiele: przez uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, odwodnienie, po dermatozę, czyli choroby skórne. Tak jak w każdym przypadku ważna jest pielęgnacja. Jeśli treściwe kremy, bogate w składniki natłuszczające i nawadniające nie dają satysfakcjonujących efektów, pomóc mogą maseczki na dłonie np. z żółtkiem i oliwą z oliwek, bądź specjalistyczne rękawiczki, które nasączone nawilżającymi preparatami ukoją, spierzchniętą i zaczerwienioną skórę.

Sucha skóra dłoniSucha skóra dłoni fot. Shutterstock

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.