Zalando wprowadza nowe ekologiczne opakowania

Zalando to kolejna marka, którą dołącza do zacnego grona firmy, które swoimi działaniami chcą chronić środowisko przed zanieczyszczaniami i dewastacją. Produkty z oferty Beauty będą teraz pakowane w papierowe torby. To dopiero początek zmian. Do 2020 roku spółka zobowiązała się do całkowitej wymiany materiałów opakowaniowych na ekologiczne.

O działaniach, dzięki którym świat mody i urody będzie bardziej eko pisaliśmy niejednokrotnie. Teraz swoją cegiełkę w tym temacie dokłada także Zalando. Jeden z największych na świecie sklepów multibrandowych obsługuje każdego dnia tysiące zamówień z całej Europy. Od niedawna w swojej ofercie Zalando ma także kosmetyki i to właśnie nich dotyczą zmiany, które spółka właśnie wprowadziła. Plastikowe torby, w które były pakowane produkty zostały zastąpione papierowymi. Pozwoli to zredukować zużycie plastiku o ok. 9,5 tys. kg rocznie. Co więcej, za jakiś czas wszystkie opakowania Zalando będą pochodziły z recyklingu. 

Opakowania są pierwszym, więc jednym z najważniejszych punktów kontaktu z klientami. Jest to jednak złożony temat – dążymy do zmniejszenia liczby zużywanych materiałów i uczynienia ich bardziej przyjaznymi dla środowiska, ale musimy również zapewnić odpowiednią ochronę produktów w drodze do klienta. Jako platforma, mamy wpływ na to jakich surowców używamy oraz możemy dostosowywać nasze procesy w taki sposób, aby zmniejszyć ich zużycie. Dzięki temu rozwiązujemy dwa problemy środowiskowe: ograniczamy emisję dwutlenku węgla oraz liczbę odpadów – mówi Uwe Streiber odpowiedzialny za obszar Packaging Management w Zalando.

Co budujące do zmiany tej zainspirowali Zalando sami klienci – aż 77 procent z nich chciało bardziej ekologicznego sposobu transportu zamawianych towarów.

W ramach swojej strategii ochrony klimatu Zalando zainwestowało też w torby, w których przesyłane są ubrania, zamieniając surowiec z plastiku na tworzywo w 80 proc. pochodzące z recyklingu (PCR), oszczędzając tym samym do 40 proc. emisji dwutlenku węgla na kilogram. Ze względu na wysoką zawartość materiału PCR, torby wysyłkowe Zalando otrzymały certyfikat Blue Angel oznaczający, że spełniają one wysokie standardy w zakresie ochrony środowiska, zdrowia i wydajności.

Więcej o: